Venedik Ca'Foscari Üniversitesi

Venedik Ca’Foscari Üniversitesi (Ca’ Foscari University); lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çeşitli programlar sunan köklü bir devlet üniversitesidir. 1868 yılında kurulan Ca’Foscari, İtalya’nın ilk İşletme fakültesidir.

Geleneksel üniversite kültürünü özümseyen, bunun yanında bilimin ve teknolojinin ışığını her daim takip eden Venedik Ca’Foscari Üniversitesi, dünya çapında bir bilinirliğe sahiptir. Ca’ Foscari; Sanat ve Sosyal Bilimler alanlarında Times World üniversiteler arası dünya sıralaması ilk 150, Modern Diller programında QS dünya üniversiteler sıralamasında ilk yüz üniversite arasında yer almaktadır.

20 bin öğrenciye olan Venedik Ca’Foscari Üniversitesi’nde sosyal bilimler ve yabancı diller ön plana çıkan fakülteleri arasındadır. Avrupa Üniversiteler Birliği’nin 1999 yılından bu yana aktif bir üyesi olan Ca’Foscari, deyim yerindeyse Venedik’in kalbinde konumlanır. Venedik Ca’Foscari Üniversitesi’nde her sene yaklaşık 1.500 uluslararası öğrenci eğitim görmeye hak kazanır. Üniversitede yaklaşık 700 değişim programından söz etmek mümkündür. İnovasyon ve araştırma gibi alanlara özel olarak gerçekleştirilen ranking sıralamalarında Venedik Ca’Foscari Üniversitesi kendine en üst basamaklardan yer bulabilmektedir.

Ca’ Foscari University dört ana kütüphaneye sahiptir. Bu kütüphanelerde toplamda 1 milyon civarında kitap ve 4500 kadar süreli yayın öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır.

Ülke dışından üniversite okumak amacıyla gelen uluslararası öğrenciler çeşitli dilleri öğrenmeleri konusunda okul yönetimi tarafından teşvik edilir. Özellikle ücretsiz olarak sunulan İtalyanca kursları uluslararası öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Paul Watzlawick, Michele Boldrin ya da Paolo Costa gibi isimler bu üniversite çatısı altında eğitim almışlardır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Venedik Ca Foscari Üniversitesine başvuruda bulunan uluslararası öğrencilerden belirli koşulları yerine getirmesi beklenir. Bu koşullar arasında 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak ve YKS’de barajı geçmek, ilk sıradadır.

Dil yeterliliğinizi ve başarı durumunuzu kanıtlamanız halinde üniversiteye başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı yüksektir. Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi öğrencilerden en az %70’lik bir başarı beklemektedir.  Öte yandan İngilizce dilinde eğitim alacaksanız IELTS skorunuzun minimum 6.5 olması gerekir. Bazı bölümler için üniversitenin yapacağı online mülakata girmeniz gerebilir.

VİDEO

Venedik Ca'Foscari Üniversitesi Bölümler ve Ücretleri

Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri ile kıyaslandığında İtalya üniversite fiyatları genel olarak ideal düzeydedir. Ayrıca öğrencilerin ekonomik durumuna göre ücretlerde esneklik sağlanır. Ücretler iki taksitle ödenebilmektedir.

Venedik Ca Foscari Üniversitesi bölümlerinin fiyatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Ancak başarı durumunuz ve ailenizin yıllık geliri bu rakamları doğrudan etkiler.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Lisans Programları
Business Administration6€2.100Eylül
Digital Management6€8.278Eylül
Economics and Business6€2.100Eylül
Hospitality Innovation and e-Tourism6€6.601Eylül
Philosophy, International and Economic Studies6€2.100Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Data Analytics For Business and Society4€2.300Eylül
Economics and Finance4€2.300Eylül
Economics and Management of Arts and Cultural Activities4€2.300Eylül
Global Development and Entrepreneurship4€2.300Eylül
Language and Management to China4€2.300Eylül
Management4€2.300Eylül
Comparative International Relations4€2.300Eylül
Crossing the Mediterranean : Towards Investment and Integration4€2.300Eylül
Environmental Humanities4€2.300Eylül
European, American and Postcolonial Language and Literature4€2.300Eylül
Language Sciences4€2.300Eylül
Computer Science4€2.300Eylül
Conservation Science and Technology for Cultural Heritage4€2.300Eylül
Data Analytics for Business and Society4€2.300Eylül
Digital and Public Humanities4€2.300Eylül
Environmental Humanities4€2.300Eylül
Environmental Sciences4€2.300Eylül
Science and Technology of Bio and Nanomaterials4€2.300Eylül

Konaklama Seçenekleri

Venedik Ca Foscari Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu birçok yurt binası bulunmaktadır. Bu yurtların bazıları şehir merkezinde bazıları da kampüse yakın noktalarda yer alır. Üniversitenin Konaklama ve Yurt Birimi, öğrencilerin bütçelerine uygun; yurt, paylaşımlı oda, apartman dairesi veya otel bulmalarına yardımcı olur.

Yurt odaları tek kişilik olabildiği gibi paylaşımlı odalar da olabilmektedir. Aylık, 200-400 Euro aralığında bir konaklama masrafı ile karşılaşmanız olağandır.

Venedik Ca'Foscari Üniversitesi Dünya Sıralaması

Venedik Ca Foscari Üniversitesi, 2021 itibarıyla dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde yer almaktadır. Belirli branşalara göre gerçekleştirilen sıralamalarda ise kendine ilk 100 sırada yer bulabilmektedir. Örneğin sosyal bilimler özelinde İtalya’nın en iyi 3. üniversitesi durumundadır.

Venedik Ca'Foscari Üniversitesi Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim noktasında sizi birçok seçenek karşılar. He üniversite yönetiminin hem de hükümetin bu konuda oldukça olumlu yaklaşımları söz konusudur. Siz de başvuru sonrasında kabul edilmeniz durumunda eğitim burslarında şansınızı denemelisiniz. Üniversitede %100’e varan başarı bursları sağlanıyor.

Venedik Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Venedik Ca Foscari Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan öğrenciler, dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik’te yaşıyor olmanın ayrıcalığına sahip olacak. İtalya’nın kuzeydoğu tarafında konumlanan şehir, aynı zamanda Veneto adı verilen bölgenin başkentidir.

Festivalleri, karnavalları, müzeleri, sanat galerileri ve tarihi mekanları ile sizi büyüleyecek olan bu çok özel şehirde trafik sıfıra yakındır. Araçsız bir şehir olarak tanımlanan Venedik’i turistler tekne ya da bisiklet ile dolaşmayı tercih etmektedir. Öğrencileri kültürel ve sosyal alanda yönlendirmek adına kurulmuş olan Ca Foscari Zattere adlı oluşumdan da faydalanabilirsiniz.

Venedik Ca Foscari Üniversitesi’nin hem kültürel hem de sportif alanda öğrencilere sağladığı fiziksel olanaklar, uluslararası öğrencilerin kampüste keyifli şekilde vakit geçirmelerini sağlar. Ana kampüs alanında ve yurtlarda birçok farklı sporu yapabileceğiniz tesisler bulunur.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA