Trento Üniversitesi

Trento Üniversitesi (İtl: Università degli Studi di Trento, İng: University of Trento), İtalya’nın Trento şehrinde 1962 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Dünya genelinde birçok üniversite ve araştırma merkezi ile stratejik ittifaklar ve ortaklıklar kuran Trento Üniversitesi, araştırma ve inovasyona büyük önem vermektedir. “Alplerdeki Silikon Vadisi” olarak da adlandırılan Trento Üniversitesi, yüksek teknoloji alanında büyümeye devam etmektedir. Üniversite, yaklaşık 16.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’daki üniversitelere başvurular, yüksek öğrenim kurumlarına göre değişiklik gösterir. Trento Üniversitesi’ne lisans eğitimine başvuruda bulunacak Türk öğrenciler, ya 12 yıl süren temel eğitimlerini tamamlamış olmalı ya da Türkiye’de bir üniversitenin lisans programının ilk yılını başarıyla bitirmiş olmalıdır. Lise eğitimini tamamladıktan sonra başvuru yapacak adaylar, YKS sınavına girmelidirler.

Lisans veya yüksek lisans programlarına başvuran adaylar B2 seviyesinde İngilizce dil becerisine sahip olmalıdır.

Uluslararası öğrenciler, üniversiteye kabul başvurularını genellikle Aralık ile Mart ayları arasında yapabilirler.

Trento Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

BölümSüreYıllık Ücret
İngilizce Lisans Bölümleri
Computer, Communications and Electronic Engineering3 yıl4500 €
Comparative, European and International Legal Studies3 yıl4500 €
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Agrifood Innovation Management2 yıl4500 €
Cellular and Molecular Biotechnology2 yıl6500 €
Quantitative and Computational Biology2 yıl6500 €
Cognitive Science2 yıl4500 €
Human-Computer Interaction2 yıl6500 €
Data Science2 yıl6000 €
International Management2 yıl6500 €
Innovation Management2 yıl6500 €
Behavioural and Applied Economics2 yıl4500 €
Energy Engineering2 yıl4500 €
Environmental Meteorology2 yıl4500 €
Environmental Engineering2 yıl4500 €
Artificial Intelligence Systems2 yıl6500 €
Computer Science2 yıl6500 €
Information Engineering2 yıl6500 €
Mechatronics Engineering2 yıl4500 €
Materials Engineering2 yıl4500 €
Management and Industrial Systems Engineering2 yıl4500 €
European and International Studies2 yıl4500 €
International Security Studies2 yıl4500 €
Mathematics2 yıl4500 €
Physics2 yıl4500 €
Sociology and Social Research2 yıl4500 €
European Master in Business Studies2 yıl3500 €

Konaklama Seçenekleri

Trento Üniversitesi, öğrencilere kampüs içi ve kampüs dışı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Kampüs içi konaklama imkanları sınırlıdır ve öncelik genellikle AB vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilere verilmektedir. Kampüs içinde yer bulmak zor olabildiğinden kampüs dışı konaklama seçeneklerini değerlendirmek gerekir. Üniversite, öğrencilere özel konaklama yerleri bulma konusunda doğrudan yardım sağlamasa da, öneriler sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler, kendileri için en uygun olanı seçmek konusunda çeşitli özel konaklama seçeneklerini değerlendirebilirler.

Ranking

University of Trento, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500 içinde yer almaktadır. Times Higher Education 2024 Dünya Sıralamasına göre 351-400 arasında, QS 20024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ise 429. sırada bulunmaktadır.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim almak için başarı durumunuz ve ailenizin ekonomik durumu önemlidir. İtalya hükümeti, öğrencilerin geldikleri ülkeye göre burs imkanları sunmaktadır.

Trento Üniversitesi’ne yapılan başvurularda, elde edilen 100 üzerinden skora göre eğitim ücretinde indirim sağlanabilir. Yukarıda belirtilen bölüm ücretleri maksimum tutarı temsil etmektedir. Öğrencilerin başvuruları, 100 puan üzerinden değerlendirilir. 90 puan ve üstü, 70-89,9 arası, 60-69,9 arası ve 50-59,9 arası puan alanlar farklı eğitim ücretleri öderler.

Trento Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Trento, İtalya’nın kuzeyinde yer alan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Alp Dağları’nın eteklerinde bulunur ve büyüleyici doğal güzellikleri, temiz havası ve etkileyici manzaralarıyla ünlüdür. Trento, dünya genelinde yaşam kalitesi açısından ilk on akıllı şehirden biridir. Ayrıca, ekonomik açıdan zengin bir şehir olarak bilinir. Şehirr, özellikle teknoloji, araştırma ve geliştirme alanlarında önemli bir merkezdir ve “Alplerdeki Silikon Vadisi” olarak adlandırılmıştır.

University of Trento, Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilen Dolomitler bölgesinde bulunmaktadır. Üniversite, çevresiyle güçlü bağlara sahiptir. Üniversite, şehrin akademik hayatının merkezidir ve öğrencilere uluslararası deneyimler kazanma ve farklı kültürlerle tanışma fırsatı sunar.

Trento, eğitimden sosyal hayata kadar öğrencilere çeşitli fırsatlar ve deneyimler sunan bir şehirdir. Öğrenciler, Trento’da geçirdikleri süre boyunca hem kişisel hem de akademik açıdan kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar.

Video

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA