Politecnico Di Marche Üniversitesi

Politecnico Di Marche Üniversitesi, İtalya’nın en çok tanınan üniversitelerinden biridir. Dünyanın farklı ülkelerinden başvuru alan Politecnico Di Marche, İtalya’da İngilizce lisans ya da yüksek lisans düzeyinde eğitim almak isteyenlerin öncelik tanıdığı eğitim kurumları arasında gösterilir. İtalya’daki kaliteli diğer üniversiteler gibi Politecnico Di Marche Üniversitesi de köklü bir geçmişe sahiptir.

Üniversitenin gerçek kuruluş yılın 1562 senesi olarak kabul edilir. O dönem Papa 5. Pius’tan izin alınarak oluşturulan kurumda sadece ilahiyat ve hukuk eğitimi verilir. Resmi anlamda 1970 senesinde Ancona Üniversitesi ismiyle öğrencilere hizmet vermeye başlar. Bugünkü adına ise 2003 senesinde kavuşmuştur. Modern eğitim metotlarını benimseyen üniversite, dünyanın birçok üniversitesi ile özel anlaşmalar sağlamıştır. Mezun olan öğrencilerin iş bulma yüzdesi oldukça yüksek olan Politecnico Di Marche Üniversitesi içerisinde 710 kadar profesör ve öğretim görevlisi yer alır. Ayrıca 550’den fazla idari personel görev almaktadır. Üniversitenin toplamda üç ayrı kampüsü bulunmaktadır. Üniersitede lisans ve yüksek lisans dışında doktora programları da mevcuttur.

Politecnico Di Marche Üniversitesi’nde mühendislik, fen, tıp, iktisadi bilimler gibi alanların ön plana çıktığı söylenebilir. Eğitimi kurumunun bir kampüsü tamamen tıp eğitimi için ayrılmıştır. Üniversite yönetimi hem staj hem de iş bulma noktasında öğrencilerine destek olmaktadır. Öğrenci kimliği ile beraber üniversitenin kütüphanelerinden dilediğiniz şekilde yararlanabilirsiniz. Politecnico Di Marche Üniversitesi’nin tüm kütüphanelerinde toplamda 300 binden fazla dergi, belge, kitap ve tez bulunmaktadır.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya üniversite başvuruları noktasında koşullar, eğitim kurumlarına göre değişiklik gösterir. Politecnico Di Marche Üniversitesi’ne başvuran Türk öğrenciler ya 12 yıllık temel eğitimi sonlandırmak ya da Türkiye’de bir üniversitenin lisans bölümünün ilk senesini tamamlamak zorundadır.

12 yıllık eğitimi bitirdikten sonra Politecnico Di Marche Üniversitesi için başvuruda bulunan Türk öğrencilerin YKS’de barajı geçmesi şarttır. İngilizce eğitimde genel olarak sözlü mülakat kriter olarak ele alınır. Bazı bölümlerde ise TOEFL/ELTS koşulu aranır. Başvuru aşamasında transkript, CV, dil yeterlilik belgesi ve referans mektubunu online olarak ulaştırmanız gerekir.

Politecnico Di Marche Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

En güncel İtalya üniversite fiyatları için genel değerlerden ziyade üniversitenin yaklaşımlarına odaklanmak lazım. Çünkü İtalya yüksek lisans fiyatları ya da lisans fiyatları için genel değerler söz konusu değildir. Burada öğrencinin özel durumuna ve geldiği ülkeye göre bir fiyat sunulur.  Politecnico Di Marche Üniversitesi’nde tarım, iktisat, mühendislik, tıp ve fen bilimleri gibi fakülteler yer alır. En güncel eğitim ücretleri için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

BölümSüre
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Environmental Engineering2 yıl
Biomedical Engineering2 yıl
Food and Beverage Innovation and Management2 yıl
International Economics and Commerce2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Politecnico Di Marche Üniversitesi, Ancona şehir merkezindeki bazı konaklama şirketleri ile anlaşmalar sağlamakta ve öğrencileri genel olarak bu noktalara yönlendirmektedir. Öğrenciler aynı zamanda şehir merkezinde yer alan paylaşımlı oda seçeneklerine de yönelebilmektedir. Normal dairede konaklamak isteyenler ise ayda ortalama 600-1000 euro aralığında değişen kira bedelleri ile karşılaşmaktadır.

Politecnico Di Marche Üniversitesi Dünya Sıralaması

Politecnico Di Marche Üniversitesi, ranking sıralamalarında genel olarak kendine 600-800 aralığından yer bulabilmektedir. Avrupa’nın genç üniversiteleri sıralamasında ise 100-150 aralığında konumlanır. Üniversiteden mezun olan öğrencilerin istihdam düzeyi ve kurumun bilimsel araştırmaları/yayınları, konferansları, projeleri, söz konusu sıralamayı belirler.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim okumak isteyen kişiler için Politecnico Di Marche Üniversitesi oldukça ideal bir seçenektir. Üniversiteye kaydınızı tamamladıktan sonra burs seçeneklerinden hemen yararlanabilirsiniz. Aile durumunuz ve başarı düzeyinize göre 200 euro-1500 euro aralığında burs alma şansınız vardır.

Ancona Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya’nın en karakteristik şehirlerinden biri olan Ancona, sakin, mütevazi, ucuz ve şirin bir bölgede üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Politecnico Di Marche Üniversitesi’nin ana kampüsünün şehir merkezinde yer alması, öğrencilerin kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerini çeşitlendirmektedir.

Bir deniz şehri olan Ancona, Adriyatik Denizi ile komşudur. Şehrin sembollerinden biri olan Mandracchio Balıkçı Limanı, öğrencilerin yoğun şekilde vakit geçirdikleri bir bölgedir. Burada öğrenciler 600-700 euroluk bir bütçeyle sorunsuz bir şekilde yaşamlarını idame ettirme olanağı bulur. Ülkenin en ucuz şehirlerinden biri olan Ancona, bilhassa yaz aylarında son derece canlıdır. Trajan Kemeri, Ancona Katedrali, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Conero Plajı ve Santa Maria della Piazza, şehrin en popüler destinasyonları arasındadır.

Üniversite yönetimine bağlı büyük spor merkezi, hem sportif faaliyetleri ve etkinlikleri organize eder hem de kurum içi sportif alanları ve tesisleri çoğaltır. Diğer yandan bağımsız öğrenci kulüpleri de sportif faaliyetlere dahil olmak için iyi bir fırsattır. Hem üniversite içi hem de üniversiteler arası turnuvalarda boy gösterebilir ve bu sayede keyifli bir şekilde diğer öğrencilerle sosyalleşme olanağı bulabilirsiniz.

Ancona'da Üniversite Okumak

Avrupa’nın en sıcak ve nitelikli ülkelerinden biri olan İtalya; modanın, sporun, eğitimin, kültür sanatın ve tasarımın öncüsü bir ülkedir. Öte yandan Avrupa’da Türkiye ile benzerlik gösteren ülkeler arasında yer alması, “Çizme” olarak da tanınan bu çok özel ülkeyle kurulan bağı güçlendirmektedir. Söz konusu benzerlikler arasında bilhassa Akdeniz ülkesi olmanın yarattığı yeme içme kültürü, iklim koşulları ve genel insan yaklaşımları sıralanabilir.

Ülkeye gelen yabancı öğrencilere karşı yerel halk büyük ölçüde oldukça sıcak ve misafirperverdir. Aynı zamanda İtalya’da üniversite okumak, farklı Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomiktir. Ülkede yer alan çok sayıda üniversitenin 100 yılı aşkın tarihe sahip olduğunu görmekteyiz. Bu köklü tarihe karşın üniversitelerin bilimin ve teknolojinin her daim öncüsü olması, öğrenciler için heyecan yaratmaktadır. İtalya’da master ya da lisans düzeyinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin en güncel koşullara hakim olmaları gerekir. Bu anlamda profesyonel danışmanlık firmalarından destek almak, olası hataları sıfırlamakta ve maddi hatalardan kaynaklı sorunları gidermektedir.

Ne kadar başarılı oluşanız olun, başvuru aşamasında yapılan en ufak hatanın bedeli ne yazık ki bir seneye mal olabilmektedir. İtalya’da lisans eğitimi genel olarak 3 sene şeklinde belirlenmiştir. Tıp gibi spesifik bölümler için elbette bu süre değişebilmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler kadar İtalyanca eğitim veren üniversiteler de mevcuttur. Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler, başvurudan önce özellikle İtalyanca eğitim noktasında kendini geliştirmelidir.

 Ülkenin en prestijli üniversitelerinden biri olan Politecnico Di Marche Üniversitesi’ne başvuruda bulunmak için hemen bizi arayın, danışmanlarımızdan en doğru en güncel bilgileri edinin.

Sahi, ELT ile seçeneklerinizin farkında mısınız?

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA