Pisa Üniversitesi

İtalya üniversite başvuruları söz konusu olduğunda en çok talep gören yerlerden birinin Pisa Üniversitesi olduğu söylenebilir. Dünya genelinde büyük bir saygınlığa sahip olan Pisa Üniversitesi, 1343 senesinden bu yana eğitim alanında hizmet vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda sayısız bilim insanı, sanatçı ve yazar da bu üniversiteden mezun olmuştur. Bunların arasında Galilei’nin olması, özellikle dikkat çekicidir. Aynı zamanda Fermi ve Rubbia gibi insanlık tarihinde çok önemli yerleri olan isimler de aynı şekilde Pisa Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. Buradan alınacak olan diploma, CV’nizde oldukça çarpıcı bir referans olarak kabul edilecektir.

Dünyanın her bölgesinden gelen yabancı öğrenciler için burada her türlü olanak yaratılmıştır. 11’inci yüzyıldan bu yana şehrin eğitim merkezi olmaya devam eden Pisa Üniversitesi, 20 ayrı bölümle hizmet verir. Fizik, bilgisayar, tıp gibi önemli alanlarda üst düzey araştırma merkezlerine sahiptir. Pisa Üniversitesi’nde öte yandan toplamda 17 ayrı kütüphane ve farklı temalardan oluşan 13 müze bulunur. Kütüphaneden üniversite öğrencileri diledikleri zaman online olarak yararlanabilir.

Üniversite, 17 tane araştırma laboratuvarına ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan, ülkede bilgisayar bilimleri alanında eğitim sunan ilk devlet üniversitesi olarak da kayıtlara geçmiştir. Nobel ödülleriyle ülkesini gururlandıran çok sayıda bilim insanının yolu, Pisa Üniversitesi’nden geçmeye devam etmektedir. Son 200 yılda özellikle teknoloji alanına yapılan önemli yatırımların karşılığını alan üniversite, dünya çapındaki çok sayıda kongreye, araştırmaya ve projeye öncülük etmiştir.

Öğrencilere kesintisiz bilgi akışı sunan ve iş bulmalarına da aktif şekilde destek olan bu köklü üniversitede okumak, her açıdan bir ayrıcalıktır. Pisa Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da İngilizce yüksek lisans, doktora ve lisans programları için başvuru tarihleri birbirinden farklı olabilir. Resmi akademik takvimi bahar ve güz dönemlerine özel olarak üniversitenin web sitesinden duyurulmaktadır. Bu anlamda hazırlıklarınızı genel olarak mayıs ayı içerisinde tamamlamanız gerekir. Pisa Üniversitesi’nde eğitim sezonu genel olarak eylül ayında başlar. Başvuru sürecinizi ve belge tamamlama işlemlerinizi bu sürece uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

Siz de dünyanın eğitim anlamında en cazip ülkelerinden biri olan İtalya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız başvuru konusunda son derece titiz davranmalısınız. En ufak bir hata ya da gözden kaçan küçücük bir durum bile başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Pisa Üniversitesi’nin başvuru koşulları normal öğrenciler ve yabancı öğrenciler için farklı olabilmektedir.

AB vatandaşı olmayan öğrenci adayları dil testlerini başarılı bir şekilde geçmek durumundadır. Lisans programlarında üniversite, B2 düzeyinde İtalyanca sertifikası talep eder. Üniversitenin ilk yılını bitirenler ya da 12 senelik temel eğitimi tamamlayanlar, sorunsuz şekilde başvuru hakkını kullanabilir. Kimi fakültelerde sözlü mülakatlar söz konusu olabilmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği YKS’de barajı geçmek de kabul şartlarındandır.

Video

Pisa Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya eğitim sistemi gereği uluslararası öğrencilerden talep edilen ücretler gelir durumuna paralel şekilde belirlenir. İtalya yüksek lisans fiyatları ile lisans fiyatları arasında farklar bulunabilir. Genel anlamda İtalya üniversite fiyatları makul düzeydedir. Ücretler her senenin başında üniversite yönetimi tarafından güncellenir. Tablomuzu inceleyerek hem bölümleri hem de en güncel eğitim ücretlerini görebilirsiniz.

BölümSüreYıllık Ücret
İngilizce Lisans Bölümleri
Business and Economics3 yıl2.400 €
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Aerospace Engineering2 yıl2.400 €
Embedded Computing Systems2 yıl2.400 €
Bionics Engineering2 yıl2.400 €
Computer Engineering2 yıl2.400 €
Computer Science2 yıl2.400 €
Computer Science and Networking2 yıl2.400 €
Data Science and Business Informatics2 yıl2.400 €
Economics2 yıl2.400 €
Exploration and Applied Geophysics2 yıl2.400 €
Materials and Nanotechnology2 yıl2.400 €
Neuroscience2 yıl2.400 €
Nuclear Engineering2 yıl2.400 €
1 yıllık Programlar
Technology and Production of Paper and Cardboard Industry1 yıl2.400 €
Risk Management1 yıl2.400 €

Konaklama Seçenekleri

Pisa Üniversitesi’nin birçok fakültesi Eski Şehir adı verilen bölgede farklı lokasyonlara dağılmıştır. Bütün öğrenciler burada barınmayı tercih etmemektedir. Özellikle yabancı öğrenciler daha çok paylaşımlı daireleri tercih etmektedir. Tek kişilik oda kiraları, ayda 300-350 euro civarındadır.  Üniversite kampüs odaklı olmadığı için bu durum konaklama anlamında bir handikap yaratabilmektedir. Öğrenciler bu nedenle yurt seçeneğine öncelik vermemektedir.

Pisa Üniversitesi Dünya Sıralaması

Dünya çapında önemli bir prestije sahip olan Pisa Üniversitesi, ARWU tarafından gerçekleştirilen sıralamaya göre en iyi 500 üniversite içindedir. 2021 senesinde CWUR tarafından güncellenen listede üniversite, 264. Sırada yer almıştır.

Burs Olanakları

İtalya’da eğitim bursları, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde değişiklik göstermektedir. Örneğin lisans düzeyinde eğitim alan öğrencilerin aldığı burslar genel olarak 400 ila 2000 euro aralığındayken, yüksek lisansta ise üst sınır daha fazla olabilmektedir. Aile gelirine ya da başarılara ilişkin özel durumlara göre alacağınız burs değişebilir. Üniversiteye kaydınızı yaptırdıktan hemen sonra tüm burslara başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Pisa Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Pisa şehri sadece üniversite öğrencileri için değil aynı zamanda turistler için de son derece popüler bir şehirdir. Pisa denilince akla gelen ilk figürlerden bir tanesi meşhur Pisa Kulesi’dir. Pisa Kulesi dışında; Katedral Meydanı, Plazzo Blu, San Matteo Ulusal Müzesi, Putti Çeşmesi ve Charterhouse Manastırı gibi destinasyonları notlarınız arasına almalısınız.

Şehir içinde çok sayıda müze, meydan, park ve alışveriş merkezi bulunur. Her daim sakin ve rahat bir şehirle karşılaşmanız mümkündür. Pisa’da diğer şehirlere kıyasla trafik oldukça rahattır. Pisa Üniversitesi, şehrin ekonomisinde önemli bir yer tutar. Hızlı tren sayesinde daha popüler şehirler olan Milano, Napoli ve Torino’ya da kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde öğrencilerin sosyalleşmelerine yardımcı olan spor tesisleri bulunur. Öğrenciler bu olanaklardan diledikleri kadar ve ücretsiz yararlanabilir. Ayrıca öğrenciler, fakültelerde yer alan spor kulüplerine kayıt olarak pek çok spor etkinliğine daha kolay şekilde dahil olabilir.

Pisa’da çok fazla uluslararası öğrenci olduğu için kültürler arası etkileşim daimî olarak devam eder.  Havalimanı şehir merkezinin 5 km uzağındadır. Uygun fiyatlı olan bölgesel hızlı trenleri ve otobüsleri, ulaşımda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Pisa'da Üniversite Okumak

Avrupa’nın birçok ülkesi, üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin hayalleri arasındadır. Öğrencilerin ilerleyen senelerde kariyerlerine olan katkısı dışında, farklı kültürleri tanımaları ve yabancı dillerini geliştirmeleri bu sürecin en önemli avantajları olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’da üniversite eğitim kalitesiyle dikkat çeken ülkelerinden bir tanesi de İtalya’dır. Bu nedenle İtalya’da üniversite okumak, öğrencilere cazip gelen bir seçenektir.

Modaya, mimariye ve sanata ön ayak olan İtalya’da kültürel vizyonunuzu artırarak, dünyanın en kaliteli üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz. İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora düzeyinde eğitim alarak ranking sıralamalarında ilk 500’de yer alan elit üniversitelerde olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. İtalya’da Pisa’dan Torino’ya, Roma’dan Napoli’ye kadar pek çok şehirde nitelikli üniversiteler ile karşılaşmanız mümkündür. Bu üniversitelerin önemli bir bölümü tarihe meydan okuyan yapılarıyla da güven vermektedir.

İtalya’nın en iyi üniversiteleri denildiği zaman akla gelen öncelikli üniversitelerden biri de Pisa Üniversitesi’dir.  Geleneksel üniversite kültürünü modern eğitim metotları ve teknolojileri ile birleştiren İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler çok fazladır. Bununla birlikte lisans bölümlerinin çoğunda eğitim dili İtalyancadır. Temel düzeyde de olsa İtalyanca ya da İngilizce bilmek, burada alacağınız eğitimde size avantaj sağlar. Sıcakkanlı ve dost canlısı insanların yaşadığı İtalya’da üniversite okuyan Türk öğrenciler, oldukça olumlu izlenimlerle dönmektedir. İklimi, yemek kültürü ve doğası itibarıyla Türkiye ile benzerlikler gösteren İtalya’da üniversite eğitimi lisans düzeyinde 3 yıl sürer.

Siz de doğru ELT ile hayallerinizdeki üniversite eğitimini alabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA