Parma Üniversitesi

Parma Üniversitesi, diğer İtalya üniversiteleri gibi köklü bir geçmişe ve kültürel mirasa sahiptir. Yüksek lisans düzeyinde İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler arasında yer alan Parma Üniversitesi’nin lisans bölümlerinde ise genelde İtalyanca eğitim verilir.

Üç yıl boyunca devam edecek lisans eğitiminiz boyunca elit bir branş eğitimi alabilir, donanımlı bir kampüsten her anlamda faydalanabilirsiniz. Ayrıca yabancı öğrencilerle kolayca etkileşime geçerek pek çok etkinliğin içinde yer alabilirsiniz. 1117 senesinden bu yana yoluna aralıksız şekilde devam eden Parma Üniversitesi, bir tür devlet üniversitesidir.

Dolayısıyla kâr amacı gütmeyen bu üniversitede yer almak isteyen sayısız yabancı öğrenciden söz etmek mümkündür. Başvuru dönemlerinde rekor sayılara ulaşan Parma Üniversitesi’nde siz de şansınızı deneyebilir ve şanslı öğrencilerden biri olabilirsiniz. İtalya’nın kuzey bölümünde yer alan üniversite, İmparator Ottonian tarafından oluşturulmuştur. Şu an itibarıyla üniversitede 9 ayrı fakülte ve 40 civarında lisans bölümü bulunur. Üniversitenin aktif olarak 25 bin öğrencisi ve 1700 öğretim üyesi vardır. Uluslararası iş birliktelikleri sayesinde öğrenciler kolayca iş ve staj olanağı bulabilmektedir.

Parma Üniversitesi yönetimi, kurduğu dil merkezleri ile beraber yabancı öğrencilere İtalyanca ve İngilizce konusunda destek olmaktadır. Fakültelerin bir arada olmasından dolayı başarılı bir kampüs ortamı sunan Parma Üniversitesi, senede ortalama 5 bin kadar mezun vermektedir. Avrupa Birliği ile birçok ortak projeler yürüten üniversite, bu sayede başarılı öğrencilere girişimleri için cazip destekleme fonları sunar. Parma Üniversitesi’nin online kütüphane veri tabanına ulaşmak adına öğrenciler “https://www.biblioteche.unipr.it/it” adresinden faydalanabilmektedir.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da akademik sezon genel anlamda eylül ya da ekim ayında başlar ve bu süreç temmuz ayına dek devam eder. İtalya’da üniversite başvuruları yapılırken bu süreç göz önünde bulundurulmalıdır. Parma Üniversitesi’nde son başvuru tarihleri genel anlamda nisan ve mayıs aylarına tekabül eder.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrenci adaylarının güncel kabul şartlarını takip etmesi gerekir. Parma Üniversitesi gerekli koşulları her sene resmî sitesi üzerinden duyurmaktadır. Bu şartların yüksek lisans ve lisans programları için ciddi farklar barındırdığını hatırlatalım. Örneğin lisans eğitiminizin yüksek lisansla mutlaka bağlantılı olması gerekir. İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin sözlü mülakat performansları değerlendirilir.

Bunun dışında TOEFL ve IELTS sonuçları da bir kriter olarak görülür. Kimi üniversiteler giriş sürecinde kendi sınavlarını oluşturur. Lisans düzeyinde başvuru yapmak adına Türkiye’deki 12 yıllık temel eğitimin tamamlanması gerekir. Bunun dışında herhangi bir üniversitenin 4 senelik bir bölümüne kayıt yaptırdıysanız, ilk seneyi tamamlamanız beklenir. İtalyanca eğitim almak isteyenlerin, konsolosluğun belirlediği dil yeterlilik seviyesini kanıtlamaları gerekmektedir.

Video

Parma Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya üniversite fiyatları kurumlara göre değişiklik gösterir. Özellikle devlet üniversitelerinde ücretler ve burs olanakları birlikte düşünüldüğü zaman oldukça cazip seçenekler söz konusudur. İtalya yüksek lisans fiyatları ya da lisans fiyatları her sene başında üniversite yönetimi tarafından güncellenir.

Parma Üniversitesi’nde eğitim ücretleri aile beyanlarına bağlı olarak alınır. Ailenin ekonomik durumu saptandıktan sonra uygun bir ödeme talep edilir. Bu arada öğrenciler süreç içerisinde idari ofislerde ya da kütüphanelerde maksimum 150 saat olmak kaydıyla çalışabilir. En güncel bölümleri ve ücretleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

İngilizce Yüksek Lisans
BölümSüre
International Business Development2 yıl
Communication Engineering2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Parma Üniversitesi’ndeki öğrencilerin konaklama noktasında pek çok opsiyonu bulunur. Şehrin güney bölümünde konumlanan üniversite 77 hektarlık bir alanı kaplar. Bu devasa alan içerisinde öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarına büyük ölçüde yanıt veren ekonomik yurtlar yer alır.

Yurt odaları 2-3 kişilik olmakla beraber; konferans ve spor salonları ile ders çalışma alanları hizmete sunulur. Üniversite yönetimi, öğrencilere toplamda 6 ayrı konutta konaklama şansı verir. Üniversitede kalacağınız dönem sayısına ve bütçenize göre en uygun seçeneklere yönelebilirsiniz.

Parma Üniversitesi Dünya Sıralaması

Parma Üniversitesi, güncel anlamda İtalya’nın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilir. Üniversite, ranking sıralamalarına da bu başarıyı yansıtmaktadır. İtalya’nın en iyi 24. Üniversitesi olarak kabul edilen Parma Üniversitesi, “World University Rankings” sıralamasına göre 500-600 bandında yer alır. CWUR ise Parma Üniversitesi’ni 355. sıraya konumlandırır.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim denildiği zaman akla gelen ilk üniversitelerden biri olan Parma Üniversitesi’nde öğrencinin başarıları ya da ekonomik anlamda özel durumları burs düzeyini etkiler.

Parma Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya’nın en çok sevilen ve tercih edilen şehirlerinden biri olan Parma’da öğrenci olmak, müthiş avantajları da beraberinde getirir. Milano gibi popüler bir şehre bir saat uzaklıkta bulunması, Parma şehrini daha da cazip kılar.

Müzisyen Verdi’nin yaşadığı yer olarak nam salan Parma, yeme içme kültürüyle meşhurdur. Bu nedenle yakın zaman önce yılın gastronomi şehri seçilmiştir. Tarihi meydanları, belediye sarayları, nehirleri, müzeleri ve şirin kasabalarıyla Parma, turistik açıdan oldukça canlı bir destinasyondur. 200 bin nüfusu olan şehirde öğrencilerin faydalanabileceği çok sayıda etkinlik, konser ve festival organize edilir.

Parma'da Üniversite Okumak

İtalya, sadece Türk öğrenciler için değil dünyadaki pek çok üniversite öğrencisi için ideal bir ülkedir. Modanın, sanatın, mimarinin kalbinin attığı bu çok özel Akdeniz ülkesinde üniversite öğrencisi olmak, pek çok ayrıcalığı da beraberinde getirmektedir. İtalya’da üniversite okumak denildiği zaman akla genelde Milano, Napoli, Torino, Roma ya da Floransa gibi büyük şehirler gelmektedir. Fakat biraz araştırma yaptığınızda ülkenin birçok şehrinde, köklü ve dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında gösterilen üniversitelerin yer aldığını görebilirsiniz.

Parma Üniversitesi de bu bağlamda değerlendirilen ve başvuru alan bir üniversitedir. Lisans eğitimi dışında İtalya’da yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen kişilerin; başvuru koşullarını, burs olanaklarını, kampüs yapısını, ders içeriklerini ve konaklama seçeneklerini detaylı şekilde öğrenmesinde fayda var. Her üniversitenin ve bölümün kendine göre belirlediği özel kurallar ya da sınavlar söz konusudur. Ayrıca eğitim düzeyine göre de şartlar değişebilmektedir. Genel itibarıyla İtalya’da yer alan lisans eğitiminin 3, yüksek lisans eğitiminin ise 2 sene sürdüğünü belirtebiliriz. Bu ülkeden alacağınız diploma, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde geçerli olacaktır.

İtalya’da bir üniversiteden mezun olmak, iş bulma süreçlerinizde sizin adınıza olumlu bir adım olacaktır. İtalya’da çoğunlukla hazırlık sınıfları açılmaz, bu nedenle eğitimler doğrudan başlar.  Alanınızda nitelikli bir eğitim alırken sosyal ve kültürel açıdan da kendinizi zenginleştirme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ülkede hükümetin, yabancı öğrenciler konusunda olumlu yaklaşımları bulunmaktadır. Bu nedenle konaklamadan burslara kadar yabancı öğrencilerin ülke içinde geçirdiği sürede mutlu olması için her türlü detaya dikkat edilir.

Üniversite fiyatlarının öğrencilerin gelir ve başarı durumuna göre revize edilebilmesi, standart fiyatların olmaması oldukça adil ve makul bir sistem olarak değerlendirilir. Bu nedenle ekonomik durumu ne olursa olsun birçok yabancı öğrenci İtalya’daki üniversitelerde şansını rahatlıkla deneyebilmektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA