Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi (University of Campania Luigi Vanvitelli), İtalya’nın en iyi 35 üniversitesinden biri olarak gösterilmektedir. Mezun olan öğrencilerin kariyer basamaklarına önemli şekilde yön veren üniversite, mesleki gelişime verdiği önemle bilinir. İtalya’da İngilizce yüksek lisans düzeyinde eğitim almak isteyenlerin de öncelik verdiği üniversitelerin başında olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, devlet üniversitesi statüsündedir.

İtalya üniversite başvuruları kurumlara göre değişebildiği için Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nin özel olarak belirlediği koşulları aşağıda aktarmaya çalışacağız. Üniversitenin şu anda toplamda 5 ayrı kampüsü bulunur. Yolculuğuna 1992 senesinde başlayan üniversite, her sene binlerce yerli ve yabancı öğrenciyi mezun etmektedir. Şu an itibarıyla üniversitenin mevcut nüfusu 28 bin civarındadır.

Toplamda 16 ayrı fakülteye sahip olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için önemli fırsatlar barındırır. Öte yandan mimarlık eğitiminde de elit seçeneklerden biri olarak gösterilir. Prestijli bir üniversiteden mezun olmak adına pek çok Türk öğrencinin başvuruda bulunduğu Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, ülkenin en genç eğitim kurumlarından birisidir. 30 senelik macerası içerisinde üniversitenin yakaladığı başarı, tüm dünyada tanınmasını sağlamıştır. Bu arada üniversite adını, meşhur mimar Luigi Vanvitelli’den almıştır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, mühendislikten tıp ve mimarlığa, ekonomiden hukuka dek pek çok farklı alanda nitelikli düzeyde eğitim vermeyi sürdürmektedir.

Başvuru Tarihleri

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde yüksek lisans özelinde iki ana başvuru yapılmaktadır. Sene içerisinde dilediğiniz dönem için online başvurunuzu yapabilirsiniz. Akademik takvimde de her sene güncellendiği üzere lisans başvuruları büyük ölçüde nisan mayıs aylarına kadar kabul edilir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da yüksek lisans ya da lisans seviyesinde eğitim almak isteyen öğrenciler, hem ülkenin eğitim sisteminin getirdiği genel koşullara hem de üniversitenin özel koşullarına uymak durumundadır. Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’ne başvuruda bulunan Türk öğrencilerden istenen ilk koşul 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmasıdır. YKS barajını sorunsuz şekilde geçen öğrenciler, başvuru hakkına sahip olurlar. İngilizce eğitimde kimi bölümlerde sözlü mülakat yeterli görülmektedir. Fakat bazı bölümler için okulların açtığı sınavlar ya a TOEFL şartı olabilmektedir.

Video

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya yüksek lisans fiyatları ve lisans fiyatları arasında bariz farklılıklar söz konusudur. Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde de bu fiyatlar her senenin başında güncellenmektedir. İtalya hükümeti tarafından başarılı öğrencilere sunulan burs olanakları, bu ücretleri genel olarak dengeler. Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nin programları arasında tıp, hukuk, eczacılık, ekonomi, turizm, mimarlık, mühendislik gibi farklı disiplinler söz konusudur. İtalya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında makul olarak değerlendirilebilecek ücretleri ve bölümleri sizler için derlemeye çalıştık.

Konaklama Seçenekleri

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde okuma hakkı kazandığınızda sizi kampüs çevresinde birçok konaklama seçeneği bekleyecektir. Okul yönetiminin bu ihtiyaca yanıt vermek adına birçok yurt şirketi ile anlaşma yaptığını söylemek mümkündür. Şehirde kendi olanaklarınızla ev kiralamak isterseniz, ücretlerin 400 ile 1000 euro aralığında yer aldığını söyleyebiliriz. Paylaşımlı oda seçenekleri ise maliyet açısından daha caziptir. Bütçenizle en çok örtüşen konaklama seçenekleri için okul yönetiminin bu konuda yetkili birimlerinden destek alabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Dünya Sıralaması

Ülkenin pek çok açıdan en nitelikli üniversitelerinden biri olarak gösterilen Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, Wold University Rankings’e göre 2021 senesinde 800-900 aralığında kendine yer bulabilmiştir. Aynı listede ise İtalya özelinde 34. basamakta gösterilmiştir. CWUR ise Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’ni 654. sıraya yerleştirmiştir.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim seçeneklerinin oldukça zengin olduğunu söylemek mümkündür. Bu konuda birbirinden farklı kriterlerin değerlendirmede etkili olmaktadır. Örneğin ülke, ailenin ekonomik durumu, öğrencinin özel başarıları vs. burs seviyesini etkiler. En az 150 euro en çok ise 2500 euro civarında burs desteği edinmek mümkündür.

Napoli Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya denildiği zaman akla gelen ilk şehirlerden biri olan Napoli, tarihsel mirasını, modern dokunuşlarla birleştirmektedir. Üniversite öğrencileri adına rüya gibi bir şehir olan Napoli, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan destinasyonları ile kalitesini kanıtlamaktadır. Öğrenciler şehrin en meşhur caddesi olan Via Toledo Caddesi ve çevresinde yoğun şekilde vakit geçirir. Barlar, gece kulüpleri, alışveriş mağazaları, spor salonları, gurme restoranları, modern kahve dükkanları vs. öğrencilerin sosyal yaşamlarına büyük bir renk katmaktadır.

Öğrenciler için her şey dahil ayda 900 euro civarında bir yaşam maiyetinden söz edilebilir.  Elbette özel durumlara göre bu rakamlar farklılıklar gösterebilir. Meşhur sahilleriyle fark yaratan Napoli, yaz aylarında birçok turist çekmeyi başarır. “Volkanik Şehir” olarak da adlandırılan Napoli’de bir öğrenci olarak çok sayıda tarihi mekan, kilise, müze, katedral, meydan, park, kale ve plaj keşfetme şansı edinebilirsiniz.

Napoli'de Üniversite Okumak

Avrupa’da üniversite eğitimi almak hem sosyal ve kültürel anlamda hem de kariyer anlamında birçok fırsat yaratır. Vizyonuna farklı bir boyut kazandırmak ve aldığı eğitimle kariyer basamaklarını güvenle tırmanmak isteyen Türk öğrenciler de bu fırsatları yakalamak için Avrupa’nın önemli ülkelerine yöneliyor. İtalya bu anlamda yabancı öğrencilerin en çok rağbet gösterdiği ülkeler arasında yer alır. Özellikle Türk öğrenciler için bu sıcak ve Akdeniz kültürünün egemen olduğu ülkeye her daim öncelik gösteriyor.

İtalya’da üniversite okumak için Roma, Torino, Milano ve Napoli en popüler şehirler arasında yer alır. Bu içeriğimizde sadece Napoli’nin değil aynı zamanda İtalya’nın en çok tercih edilen üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi hakkında bilgileri paylaşacağız. Fakat öncesinde İtalya’da master yapmak ya da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalya hakkında genel bilgileri aktarmaya devam edelim.

İtalya’daki üniversite eğitimi genel düzeyde 3 senedir. Bunun yanında hazırlık eğitiminin de olmaması, bu ülkeyi daha da cazip kılmaktadır. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler görece daha azdır. Ancak yüksek lisans düzeyindeki bölümlerde İngilizce eğitime rastlamak elbette mümkündür. Alacağınız eğitime göre üniversite yönetimi özel dil sınavları ya da eğitimleri açabilmektedir. Fakat genelde konsolosluk tarafından belirtilen düzeyde İtalyanca bilmek yeterli görülmektedir.

Evrak incelemeleri İtalya üniversite başvuru sürecinin en önemli halkasını oluşturuyor. Evrakların yeterli görülmesi durumunda bu önemli eğitim kurumlarına sınavsız bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Öte yandan İtalya’da bir üniversiteden mezun olduğunuzda YÖK denkliği konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Birçok üniversite YÖK denkliği söz konusudur.

İtalya’da bulunan üniversitelerin ciddi bir bölümü aynı zamanda dünyanın en kaliteli üniversiteleri listelerinde en üstlerde bulunur. İlk 500 baremine en çok üniversite sokan ülkeler arasında İtalya, Avrupa özelinde üçüncü sırada konumlanıyor. Ayrıca burada eğitim alan yabancı öğrenciler çok sayıda burs olanağı ile karşılaşmaktadır. İtalya ve Türkiye arasında 2 saatlik bir uçuş mesafesi vardır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA