NABA - Nuova Accademia di Belle Arti

İtalya’nın zengin sanat mirasına yeni bir soluk getiren Nuova Accademia di Belle Arti (NABA), 1980 yılında Milano’da kurulmuş özel bir güzel sanatlar akademisidir. İtalya Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından 1981’de resmi olarak tanınan NABA, güçlü eğitim programları ve uluslararası prestijiyle adından söz ettirmektedir.

Kuruluşundan bu yana, sanat ve tasarım alanlarında özgün ve yenilikçi bir eğitim anlayışı benimsemeyen NABA, ülkenin en büyük Güzel Sanatlar Akademisi unvanını taşımaktadır. Milano ve Roma şehirlerindeki kampüsleri, öğrencilere sanatın kalbinde eşsiz bir öğrenme deneyimi sunmaktadır.

Öğrenciler, Akademinin sunduğu güçlü iş bağlantıları sayesinde; Porsche, Braun, Lego gibi dünyaca ünlü markalarda staj yapma ve çalışma fırsatı bulmaktadır. NABA mezunları arasında Guillermo Zambrano, Salvatore Vignola ve Simone Bozelli gibi ünlü tasarımcılar bulunmaktadır.

NABA’nın sunmuş olduğu İngilizce ve İtalyanca programların tamamı AFAM onaylıdır. “AFAM Onaylı” terimi, İtalyan üniversitelerinde kullanılan bir terim olup, “Alta Formazione Artistica, Musicale e Coreutica” yani “Yüksek Sanatsal, Müziksel ve Koreografik Eğitim” anlamına gelir. Bir programın AFAM onaylı olması, İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmış ve söz konusu alanlarda yüksek eğitim standartlarına sahip olduğunu belirtir.

NABA Başvuru ve Kabul Şartları

İtalyan üniversitelerine başvuru koşulları, eğitim kurumlarına göre değişiklik göstermektedir. NABA lisans eğitimine başvuran Türk öğrencilerin ya 12 yıllık temel eğitim almaları ya da Türkiye’de bir üniversitenin lisans bölümünün ilk senesini bitirmeleri gerekmektedir. Lisans başvurusu yapacak olan öğrencilerin 12 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra YKS sınavına girmeleri şarttır.

NABA lisans ve yüksek lisans programları için B2 seviyesinde İngilizce dil bilgisine sahip olmak gereklidir. Başvuru yapılacak bölüme göre yaratıcılığı ön plana çıkaran projeler ya da portfolyo sunulması istenmektedir.

Yüksek lisans başvurularında, mezun olunan lisans bölümüne ya da geçmiş tecrübelere bakılmaz. Başvurular, öğrencilerin portfolyo ve yeteneklerine göre değerlendirilir.

NABA Bölümleri ve Fiyatları

BölümSüreYıllık Ücret
İngilizce Foundation
Foundation Course1 yıl14.000 €
İngilizce Lisans Bölümleri
Design3 yıl20.600 €
Fashion Design3 yıl20.600 €
Creative Technologies3 yıl20.600 €
Film and Animation3 yıl20.600 €
Graphic Design and Art Direction3 yıl20.600 €
Comics and Visual Storytelling3 yıl20.600 €
Painting and Visual Arts3 yıl20.600 €
Set Design3 yıl20.600 €
Fashion Marketing Management3 yıl20.600 €
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Fashion Design2 yıl19.500 €
Textile Design2 yıl19.500 €
Fashion and Textile Design2 yıl19.500 €
Interior Design2 yıl19.500 €
Product and Service Design2 yıl19.500 €
Social Design2 yıl19.500 €
User Experience Design2 yıl19.500 €
Visual Design and Virtual Integrated Communication2 yıl19.500 €
Creative Media Production2 yıl19.500 €
Digital and Live Performance2 yıl19.500 €
Visual Arts and Curatorial Studies2 yıl19.500 €
Art and Ecology1 yıl20.000 €
Contemporary Art Markets1 yıl20.000 €
Creative Advertising1 yıl20.000 €
Fashion Digital Marketing1 yıl20.000 €
Italian Design1 yıl20.000 €
New Urban Design1 yıl20.000 €
Photography and Visual Design1 yıl20.000 €
Screenwriting for Series1 yıl20.000 €
Sustainable Innovation Communication1 yıl20.000 €

Video

NABA Başvuru Tarihleri

İtalya üniversiteleri başvuru tarihleri, her üniversite için farklılık göstermektedir. NABA, uluslararası öğrenciler için başvuru tarihlerini açıklamaktadır. Ancak uluslararası öğrencilerin pre-enrollment ve vize süreçlerini dikkate alarak erken başvuruda bulunmaları önemlidir. Foundation eğitimi Kasım, lisans programları genellikle Ekim ayında başlamaktadır. Yüksek lisans programlarının başlangıç tarihleri değişmekle birlikte Ekim, Kasım ve Ocak aylarında başvuru yapılabilir.

Dünya Sıralaması

NABA, Sanat ve Tasarım kategorisinde üç kez üst üste QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda dünya genelinde ilk 100 üniversite arasında yer alarak büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarıyla NABA, İtalya’nın en başarılı Güzel Sanatlar Akademisi unvanını taşımaktadır. Ayrıca, Milan Şehir Konseyi, Lombardiya Bölgesi’nde kültüre ve eğitime yaptığı katkılardan dolayı NABA’yı “Vatandaşlık Ödülü Belgesi” ile onurlandırmıştır.

Konaklama Seçenekleri

NABA, uluslararası öğrencilere konaklama bulma konusunda yardımcı olmak için çeşitli konaklama şirketleriyle işbirliği yapar. Üniversite, kabul alan öğrencileri için partnerleri ile iletişime geçerek, öğrencilere kısa ve uzun vadeli bir dizi konaklama seçeneği sunmaktadır Böylece, öğrenciler kişisel tercihlerine ve bütçelerine uygun konaklama seçenekleri arasından seçim yapma imkanına sahip olurlar.

Burs Olanakları

NABA, sanat, moda ve tasarım programlarında eğitim almayı hedefleyen yetenekli öğrencilere burs desteği sunmaktadır. Seçilen program türü ve eğitim alınan kampüse göre değişiklik gösteren bu burslar, öğrencilere 7000 €’ya kadar finansal destek sunmaktadır. NABA burs başvuruları, öğrenciler tarafından sunulan portfolyolara göre değerlendirilmektedir.

NABA Kampüsleri ve Öğrenci Yaşamı

Seksenden fazla ülkeden gelen ve yaklaşık beş bin öğrenciye ev sahipliği yapan NABA, İtalya’da eğitim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için cazip bir seçenektir. Milano ve Roma şehirlerinde bulunan iki kampüsü ile öğrencilere geniş bir alan ve imkan yelpazesi sunar.

Milano’daki ana kampüsü, Navigli bölgesinde, şehrin en canlı noktasında yer alır. Tarihi bir kompleks içinde yer alan bu kampüs, 13 farklı binadan oluşur ve toplamda 17,000 metrekarelik bir alana sahiptir. Öğrencilere birçok laboratuvar, dinlenme ve çalışma alanları, yeşil alanlar ve kütüphane sunar.

NABA’nın yeni kampüsü ise Roma’nın Ostiense bölgesinde, sanat mirasının çağdaş kültürle buluştuğu noktada bulunur. Bir sanayi bölgesi olan Ostiense, aynı zamanda İtalya’nın ünlü arkeolojik alanlarına ve sanat müzelerine yakın bir konumda yer alır. Roma’da bu kampüse özel laboratuvarlar ve tasarım merkezleri bulunmaktadır.

Eğer İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız NABA, bu hedefinizi gerçekleştirmek için mükemmel bir seçenek olacaktır. Güçlü markalarla yapılan iş birliği projeleri, ünlü tasarımcılar ile çalışma fırsatı ve yüksek tanınırlığı sayesine NABA’da eğitim almayı seçen öğrenciler kariyerlerini bir üst noktaya taşıma fırsatı yakalarlar. Moda, sanat ve tasarım alanlarında iş bulmak ya da kendi yolunu çizmek isteyenler için NABA doğru seçim olacaktır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA