Camerino Üniversitesi

Camerino Üniversitesi, İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. 1319 yılında kurulmuş olan üniversite, bir öğrenim merkezi olarak kabul edilir. Özellikle tıp, edebiyat ve teoloji alanlarında yoğunlaşan üniversitenin yer aldığı bölge, “genel öğrenim merkezi” unvanına yükseltilen ilk bölge olarak tarihteki yerini almıştır. İtalya’da lisans, yüksek lisans ya da doktora düzeyinde eğitim alanların bugün ciddi anlamda ilgi gösterdiği Camerino Üniversitesi, 1958 senesinde günümüzdeki statüsüne kavuşmuştur.

Genel olarak İtalya’daki üniversite fiyatları ile kıyaslandığında makul düzeyde olan Camerino Üniversitesi, yüksek kalite standardı ve akademik çalışmalarıyla tüm dünyada karşılık bulmuştur. Pek çok öğrencinin ilgi alanına hitap edecek çeşitlilikte fakülteye sahip olan Camerino Üniversitesi, yurt dışından gelen öğrencilere güzel bir ortam hazırlamaktadır. Üniversitenin uluslararası iş birliği anlamında dikkat çekici bir seviyede olması, öğrencilerin staj ve iş bulma olanakları konusunda avantaj yaratır. Yeni öğrencilerin kaynaşması ve şehre/üniversiteye adapte olmaları adına üniversite yönetimi birçok etkinliğe ve programa ev sahipliği yapar.

Güncel olarak Camerino Üniversitesi’nde toplamda 10 bin civarında öğrenci yer almaktadır. Şu an itibarıyla dünyanın en eski 20 üniversitesi arasında yer alan bu özel eğitim kurumu, 56 araştırma laboratuvarına ve 15 kütüphaneye sahiptir. Ortalama, her 25 öğrenciye 1 akademisyenin düştüğü Camerino Üniversitesi’nde doktora için 16 İngilizce program bulunmaktadır. Başvuru koşullarını ve tarihlerini güncel olarak takip ederek İtalya’nın bu en prestijli üniversitelerinden birinde öğrenci olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları bölgelere ya da eğitim düzeyine göre değişiklik gösterir. Lisans, doktora ya da yüksek lisans için tarihler her sene akademik takvime bağlı olarak güncellenmektedir. Yakın geçmişe bakıldığında yeni eğitim dönemi için başvuruların genelde nisan/mayıs aylarında kapandığı görülür.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak gibi bir düşünceye sahipseniz, mutlaka üniversitenin resmi ve en güncel koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Camerino Üniversitesi de resmi sitesinde bu koşulları detaylı olarak hem İtalyan hem de yabancı öğrenciler için ayrı ayrı açıklamaktadır.

Türkiye’den başvuran öğrencilerin YKS barajını geçmesi ve dil konusundaki yeterlilikleri yerine getirmesi gerekir. Sözlü ya da yazılı değerlendirme, fakültelerin inisiyatifinde olabilmektedir. Özellikle okumak istediğiniz bölümün İtalyanca ya da İngilizce olup olmadığı bu noktada önemlidir. Türkiye’de herhangi bir üniversitenin ilk yılını tamamlamış olsanız bile hala başvuru konusunda hakkınız devam etmektedir.

Video

Camerino Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Camerino Üniversitesi’nde hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim veren çok sayıda bölüm söz konusudur. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde verilen derslerin önemli bir bölümü İngilizce olsa da 3 sene süren lisans bölümleri çoğunlukla İtalyancadır.

İtalya yüksek lisans ve lisans fiyatları bölüme, öğrencinin geldiği ülkeye ve başarı seviyesine göre esnetilmektedir. Bu anlamda herkes için standart bir eğitim ücretinden bahsetmek olanaksızdır. Üniversitede yüksek lisans toplamda 2 sene sürmektedir. En güncel bölümleri ve ücretleri aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

BölümSüreÜcret (Yıl)
İngilizce Lisans Bölümleri
Biosciences and Biotechnology3 yıl456 €
Geological, Natural and Environmental Sciences3 yıl456 €
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Chemistry and Advanced Chemical Methodologies2 yıl456 €
Computer Science2 yıl456 €
Geoenvironmental Resources and Risks2 yıl456 €
Mathematics and Applications2 yıl456 €
Physics2 yıl456 €
Biological Sciences2 yıl456 €

Konaklama Seçenekleri

Camerino Üniversitesine kayıt yaptırma sürecinde, üniversitenin konaklama olanakları için vakit kaybetmeden araştırmalara başlamalısınız. Üniversite, 800’den fazla yatak kapasitesine sahip olan yurtlarıyla dışarıdan gelen öğrencilere konaklama hizmeti vermektedir. Ayrıca öğrenciler için uygun büyüklükte olan oda paylaşımlı daireler ve özel yurt seçenekleri de değerlendirilebilir. Okulun yurtları, pek çok sosyal olanağı da sunmaktadır.

Camerino Üniversitesi Dünya Sıralaması

Camerino Üniversitesi, Times Higher Education tarafından yapılan başarı sıralamasında bu sene 501. sırada yer almıştır. Diğer araştırma platformlarının değerlendirme sonuçlarında da genel olarak 500-600 aralığında yer almaktadır.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim almak için başarı durumunuz ve ailenizin ekonomik durumu belirleyicidir. Öğrencilerin geldikleri ülkeye göre İtalya hükümeti başta olmak üzere pek çok resmi kurum burs olanağı sunmaktadır.

Camerino Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya’nın sevilen şehirlerinden biri olan Camerino, deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yukarıda yer alır. Mütevazi ve az nüfuslu bu küçük şehrin ekonomisini büyük ölçüde üniversite belirlemektedir. Tam anlamıyla bir öğrenci şehri olan Camerino’da hemen hemen her şey öğrencilerin konforuna uygun şekilde revize edilmiştir. Ayrıca üniversite kampüsü de öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verecek düzeydedir.

Üniversite kampüsü şehrin kuzey kısmında bulunur. Öğrenciler ücretsiz bir şekilde servislerle şehir merkezine ulaştırılır. Camerino Üniversitesi’nin ana kampüsünde büyük bir spor aktivite merkezi bulunur. Öğrenciler buradan diledikleri zaman faydalanma hakkına sahiptir. Squash, futbol, voleybol, tırmanış, basketbol ve yüzme ile ilgilenen öğrenciler, bu büyük “Spor Merkezi” sayesinde sevdikleri branşa dair aktif olarak faaliyet gösterebilir. Aynı zamanda spor alanında oluşturulan öğrenci topluluklarına da dilediğiniz ölçüde dahil olabilir ve etkinlik takvimini takip edebilirsiniz.

Kültür ve sanat merkezlerinden biri olarak kabul edilen Camerino’da Gotik mimariye sahip tarihi yapılar, müzeler, saraylar, katedraller, tapınaklar ve tabiat güzellikleri sizi büyüleyecektir.

Camerino'da Üniversite Okumak

Üniversite seçimleri hem yeni kültürler tanımak hem de kişisel gelişime doğru şekilde yön vermek adına oldukça değerlidir. Eğitim konusundaki zaaflar, pek çok öğrencinin gözünü yurt dışında yer alan eğitim kurumlarına çevirmesine neden olmuştur. Özellikle yakın olmasından kaynaklı olarak Avrupa’da yer alan dünyaca ünlü üniversitelerde okuma fırsatı elde etmek, Türkiye’deki öğrencilerin hayallerini süslemektedir. Bu anlamda İtalya’nın da ayrıcalıklı bir seçenek olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İtalya’da üniversite okumak, her açıdan önemli avantajlar sunmaktadır. İtalya’daki bu ayrıcalıklarla beraber her sene dünyanın birçok ülkesinden öğrenci, online başvuruda bulunmaktadır. İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde siz de şansınızı deneyebilirsiniz. Doğru danışmanlık desteği ve güven veren bir başvuru süreci sayesinde İtalya’ya gitmenin sizler için uzak bir hayal olmadığını belirtelim. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler bulunmakla beraber ağırlıklı olarak İtalyanca eğitim hakimdir.

Yüksek lisans ve doktora programlarında uluslararası geçerliliği olan diller daha fazla benimsenir. İtalya’nın herhangi bir şehrinde yer alan bir üniversitesine kayıt yaptırmadan önce, gerek yaşam alanı, gerek kültürel koşulları ve öğrenci hayatına dair pek çok temel bilgiye sahip olmanız gerekir. Sizler için hem Camerino Üniversitesi hakkında hem de İtalya’da öğrenci olmak hakkında ihtiyacınız olacak bilgileri derlemeye çalıştık. Bu bilgiler, İtalya’ya gitmeden önce size önemli ölçüde rehberlik edecektir. İtalya, Akdeniz ülkesi olmasından dolayı Türkiye’ye birçok açıdan benzemektedir.

Yeme içme kültürü ve sosyal yaşamda kolay kolay uyum sorunu yaşamazsınız. İtalya halkı, yabancı öğrencilere karşı son derece sıcak ve misafirperver yaklaşır. İtalya’daki üniversite eğitimi genel olarak 3 sene sürer. Bunun yanında belli üniversitelerde elbette özel istisnai durumlar söz konusu olabilir. Okumak istediğiniz bölüme veya kayıt yaptıracağınız fakülteye göre bu özel durumları inceleyebilir, kararınızı bu doğrultuda verebilirsiniz. Şimdi dilerseniz Camerino Üniversitesi hakkında ihtiyacınız olacak temel bilgilerle, rehber niteliğindeki içeriğimize devam edelim.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA