Bologna Üniversitesi

İtalya’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin öncelik verdiği üniversitelerden biri olan Bologna Üniversitesi (University of Bologna), ülkenin en köklü eğitim kurumları arasında görülür. Aynı zamanda Bologna şehrinin sembol yerlerinden biri olan Bologna Üniversitesi, 1088 senesinde kurulmuştur. Üniversitenin öğretilerinde o dönem Malpighi’nin imzası bulunur. Kurulduğu ilk dönemde eğitim kadrosunda ağırlıklı olarak hukukçulara yer verilmiştir.

1300’lü yıllardan sonra da daha çok mantık, felsefe, astronomi ve tıp gibi alanlara yoğunluk verilmeye başlanmıştır. Kazanılan Nobel ödülleriyle ciddi bir prestij elde eden Bologna Üniversitesi, 1988’de imzalanan Magna Charta Universitatum Europaeum olarak bilinen anlaşmanın da öncüsü ve ev sahibidir. Bugün pek çok üniversitenin müfredatında ve eğitim sisteminde bu anlaşmanın rolü vardır. Bu anlaşmaya o dönem 430 üniversite rektörü imzasını atmıştır. Eğitimde ve araştırma süreçlerinde coğrafi sınırları kaldırmaya yönelik stratejiler geliştiren Bologna Üniversitesi, 2000 senesinde var olan kampüslerine yenilerini eklemiştir.

Üniversitede eğitim alınabilecek 200 civarında program bulunurken, evrensel düzeyde karşılığı olan 78 tane program bulunmaktadır. Çok sayıda proje ve araştırma için fonlanmaktadır. Özellikle değişim programları konusunda Avrupa’da öncü üniversiteler arasındadır. Diğer İtalya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında eğitim ücretleri genel olarak cazip düzeydedir. Burada eğitim alarak uluslararası düzeyde pek çok öğrenci ile etkileşim kurma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu arada Bologna Üniversitesi, “Universitas” ifadesini tarihte kullanan ilk üniversite olarak bilinir.

Her sene rekor düzeyde başvuru alan kurum, 90 bin civarında öğrenciye sahiptir. Üniversitedeki doktora öğrencilerinin sayısı 4 bin kadardır. Son derece büyük bir araştırma kütüphanesine sahiptir. Öğrenciler aynı zamanda bu dev kütüphaneden online olarak da faydalanabilir.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları genel olarak üniversitelerdeki bölümlere ya da eğitim düzeyine göre değişiklik gösterir. İngilizce ve İtalyanca eğitimin verildiği Bologna Üniversitesi’ne başvurular genel olarak mayıs ayında tamamlanmaktadır.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da İngilizce yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almak isteyenlerin en çok tercih ettiği üniversitelerden bir tanesi de Bologna Üniversitesi. Burada lisans eğitimi 3 sene sürmektedir. Bölümler için yerel giriş testini başarılı bir şekilde geçmek zorundasınız. Başvuru sürecini erkenden gerçekleştirmek size önemli avantajlar sunacaktır.

Türkiye’de herhangi bir özel ya da devlet üniversitesinin 4 yıllık bölümüne yerleşmeniz gerekir. Söz konusu şart sadece Bologna Üniversitesi’ne özgü değildir. Not ortalamanızın da 100 üzerinden en az 70 olması gerekir. Son olarak üniversite yönetimi B1 düzeyinde dil yeterliliği aramaktadır. İngilizce programlarda TOEFL ile IELTS sınavları kriter olarak alınır.

Video

Bologna Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Bologna Üniversitesi’nde bölümlerin oldukça kapsamlı olarak sunulduğu görülür. Üniversite çatısı altında tıp ya da diş hekimliği 6 yıl sürer. Diğer bölümler yukarıda da belirttiğimiz üzere 3 sene sürer. Bologna Üniversitesi içine toplamda 11 fakülte yer alır. Yabancı Diller Fakültesi, Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Bilim Fakültesi, Tıp ve Cerrahi Fakültesi, en çok ilgi gören fakülteler arasındadır. İtalya yüksek lisans fiyatları konusunda güncel bilgiler almak adına aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
İngilizce Lisans Bölümleri
BSc Business and Economics3 yıl3.060 €
BSc Economics and Finance3 yıl3.060 €
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
MSc Business Administration2 yıl3.060 €
MSc Business Administration and Management2 yıl3.060 €
MSc Economics2 yıl3.060 €
MSc Economics and Economic Policy2 yıl3.060 €
MSc Economics and management2 yıl3.060 €
MSc Automation Engineering2 yıl3.060 €
MSc Chemical and Process Engineering2 yıl3.315 €

Konaklama Seçenekleri

Bologna Üniversitesi kapsamında Cesena, Rimini, Forli gibi çok büyük kampüs alanlarından söz edebiliriz. Tüm bu kampüslerin içinde konaklama hizmetleri ayrı ayrı sunulur. Öğrenciler için yurtlar, en ekonomik konaklama seçeneğidir.

Konaklama işlemlerinizi online kayıt esnasında tamamlayabilirsiniz. Daha konforlu bir konaklama seçeneğine yönelmek isteyenler, aile yanında konaklama olanaklarını değerlendirebilir. Erasmus öğrencilerinin fazlalığından dolayı konaklama işlemlerini erkenden organize etmenizde fayda var.

Bologna Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bologna Üniversitesi 2021 senesinde güncellenen “CWUR World University Rankings” listesine göre dünyanın en iyi 184. üniversitesidir. Bologna Üniversitesi aynı listede İtalya’nın en iyi dördüncü üniversitesi olarak geçmiştir.

Burs Olanakları

Bologna Üniversitesi, İtalya’da burslu eğitim denildiği zaman akla gelen ilk üniversitelerden biri durumundadır. Hatta şu an itibarıyla Avrupa’nın en çok burs veren sayılı üniversitelerinden biridir. Başarı durumunuz ve ailenizle alakalı hususi durumlar, burs alma olasılığınızı güçlendirir. Gerek rektörlük gerek yerel belediyeler ve topluluklar tarafından dağıtılan burslara her öğrencinin başvurma hakkı bulunur.

Bologna Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Bologna, İtalya’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri durumundadır. Bu nedenle yılın her döneminde öğrenciler gezmeye ve keşfetmeye değer pek çok kültürel ya da tarihi mekanla karşılaşabilir. Bologna şehri, üniversite öğrencileri adına bir ayrıcalıktır. Yabancı öğrenci katılımının fazlalığından dolayı şehir etkinlik ve organizasyon anlamında son derece canlıdır. Şehirde öğrenciler ulaşım için bisiklet, otobüs ve tren opsiyonlarını değerlendirir.

Farklı popüler şehirlere yakın olmasından dolayı Bologna Üniversitesi’ndeki öğrenciler sıklıkla gezi organizasyonları düzenler. 27 yaşından küçük öğrenciler 27 Euro karşılığında aylık indirimli ulaşım kartlarından yararlanabilir. Normal bir biniş için öğrenciler 1.5 Euro öder. Üniversite kantinindeki yemekler ise ortalama 4-6 Euro arasında değişir.

Bologna'da Üniversite Okumak

İtalya, Akdeniz kültüründen kaynaklı olarak Türkiye ile çok büyük benzerlikler içerir. Gerek insan profili gerek kültürel ve sosyal anlamda iki ülke arasındaki bu benzerlikler, Türk öğrencilerin üniversite okurken kolay adapte olmalarını sağlar. Bu nedenle İtalya’da üniversite okuma noktasında yoğun bir talepten söz etmek mümkündür.

Siz de İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almanın avantajlarından yararlanmak isterseniz öncelikle üniversitelerin alım koşullarını ve genel özelliklerini incelemek gerekir. Örneğin pek çok kişi İtalya’da İngilizce eğitimin ön planda olduğunu düşünür. Oysa sanılanın aksine İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler sınırlı sayıdadır. İtalyan eğitim sisteminin 3 sene olması da Türk öğrencilerin buraya ilgi göstermesinde önemli sebeplerden biridir.

İtalya’da üniversite eğitimi alarak kültürel anlamda pek çok avantajı elde edebilir, hem Avrupa’da hem de Türkiye’deki kariyer süreçlerinizde bunu önemli bir referans olarak değerlendirebilirsiniz. Roma, Milano, Bologna ya da Floransa gibi önemli öğrenci şehirlerine sahip olan İtalya, sizi her anlamda donatabilecek bir potansiyele sahiptir. Nitekim dünyanın en iyi üniversiteleri listesine çok sayıda üniversitesini dahil etmesi de bunun açık bir göstergesidir. İtalya’da öğrencilere yönelik olarak her daim önemli ayrıcalıklar sunulur.

Gerek sosyal gerek ekonomik anlamda bu ayrıcalıklardan yararlanabilir, burs desteğinin yanında part-time olarak da çalışabilirsiniz. Moda, şehir planlaması, otomobil, tasarım, ekonomi ya da mimarlık gibi alanlarda eğitim almak için çok cazip bir ülke olan İtalya, vizyonunuza ciddi anlamda bir değer katacaktır. İtalya’nın en değerli üniversitelerinden bir tanesi de yer aldığı şehirle aynı adı taşıyan Bologna Üniversitesi’dir. Bologna Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ya da doktora düzeyine eğitim almak adına ihtiyacınız olacak bazı temel bilgileri sizler için derlemeye çalıştık.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA