Bocconi Üniversitesi

Bocconi Üniversitesi (Bocconi University), İtalya’da İngilizce lisans, yüksek lisans ya da doktora düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerdendir. Hem eğitim niteliği hem de sosyal ve kültürel koşullar itibarıyla öne çıkan Bocconi Üniversitesi, İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler arasındadır. Fakat lisans bölümlerinin çoğu için bu ifadeyi kullanmak zordur. İngilizce eğitim çoğunlukla yüksek lisans ve doktora bölümlerinde gerçekleşir. Farklı branşlara ilgi duyan öğrenciler için uygun bölümler mevcuttur.

Özellikle hukuk, finans, siyaset bilimi gibi alanlarla ön plana çıkan Bocconi Üniversitesi, 1902 senesinde kurulmuştur. Okula adını veren Ferdinando Bocconi, o dönem için çok ciddi bir bağışta bulunmuş ve üniversitenin kurulmasını sağlamıştır. Başarılı öğrencileri her daim burslarla ve özel olanaklarla destekleyen Bocconi Üniversitesi, iş dünyasındaki inovasyona katkı sunacak, modern çağla ve teknolojilerle uyumlu öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Dünyanın en elit üniversiteleri içinde gösterilen eğitim kurumu, uluslararası kuruluşlarla sürekli etkileşim halindedir. Burada üniversite okurken, aynı zamanda Milano gibi her anlamda gelişmiş ve popüler bir şehirde yaşamanın da tadını çıkarabilirsiniz.

Üniversitenin köklü tarihine göz attığımız zaman İtalyan ekonomistler, CEO’lar, IMF şefleri ya da kulüp başkanlarına rastlıyoruz. Şu an itibarıyla 50 civarında ülkeden 220 proje ortaklığı oluşturulmuştur. Özel bir üniversite olan Bocconi Üniversitesi, bu sayede son sınıfında yer alan öğrencilere staj olanağı yaratır. Öğrenciler kişisel bilgileri ile kütüphanenin veritabanına 24 saat boyunca sorunsuz şekilde ulaşabilmektedir.

Başvuru Tarihleri

İtalya’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin öncelikli olarak araştırdığı konulardan bir tanesi, hiç şüphesiz ki başvuru tarihleridir. Bu konu üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber genel anlamda kabul gören akademik takvim, eylül ve haziran ayları arasındadır. Mayıs ayında birçok üniversitede olduğu gibi Bocconi Üniversitesinde de başvurular kapanır. Kış dönemi başvuruları ise son olarak ekim ve ocak ayları arasında gerçekleşir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya üniversite başvuruları oldukça uzun bir süreçtir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra temin etmeniz gereken bazı temel belgeler söz konusudur. Belgeler konusunda geç kalmanız durumunda sınav başarınızın bir önemi kalmaz. Bu anlamda profesyonel danışmanlık firmaları ile bu süreci yönetmek avantaj sağlayacaktır. Bocconi Üniversitesinin kabul şartlarına baktığımız zaman 12 yıllık temel eğitim şartının ilk sırada yer aldığını görürüz. Ayrıca YKS barajını geçmiş olmak, TOEFL/IELTS sahibi olmak ve İtalyanca eğitim için konsolosluğun belirlediği düzeyde dil yeterliliği göstermek diğer şartlar arasındadır

Video

Bocconi Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya üniversite fiyatları konusunda belli bir standart belirlemek zordur. Üniversitelerin bu konuda kendi özel politikaları olabildiği gibi öğrencilerin aile durumlarına göre fiyatlar revize edilebilmektedir. Bocconi Üniversitesi ücretleri belirlenirken özel başarı durumlarınız ve geldiğiniz ülke etkili olur. Bu arada ücretleri senede iki dönem olarak ödemeniz gerekir. Aşağıda, ön plana çıkan bölümleri ve ücretleri bulabilirsiniz.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Lisans Bölümleri
International Economics and Management614.743€Eylül
International Economics and Finance614.743€Eylül
Economics and Management for Arts, Culture and Communication614.743€Eylül
Economic and Social Sciences614.743€Eylül
Economics, Management and Computer Science614.743€Eylül
International Politics and Government614.743€Eylül
World Bachelor in Business (4 Yıl)814.743€Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
International Management416.103€Eylül
Management416.103€Eylül
Marketing Management416.103€Eylül
Accounting, Financial Management and Control416.103€Eylül
Finance416.103€Eylül
Economics and Management in Arts, Culture, Media and Entertainment416.103€Eylül
Economics and Management of Government and International Organizations416.103€Eylül
Economic and Social Sciences416.103€Eylül
Economics and Management of Innovation and Technology416.103€Eylül
Politics and Policy Analysis416.103€Eylül
Cyber Risk and Strategy Governence416.103€Eylül
Data Science and Business Analytics416.103€Eylül

Konaklama Seçenekleri

Bocconi Üniversitesi’nde eğitim almaya hak kazandığınızda birçok konaklama seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Üniversitede okuyan öğrencilerin yaklaşık olarak %13’lük bölümünü yabancı öğrenciler oluşturuyor. Oluşan konaklama taleplerine üniversite yönetiminin başarılı bir şekilde cevap verdiği görülüyor.

Üniversite içinde toplamda 8 ayrı noktada konaklama olanağı sunulmaktadır. Aylık yurt fiyatları, yurdun özel olanaklarına ve odanızın kaç kişilik olduğuna bağlı olarak değişir. Dilerseniz yurtlar dışında paylaşımlı daire, özel yurt, apart gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bocconi Üniversitesi İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olarak dikkat çeker. Bu kalitesini en güvenilir üniversite sıralamalarına yansıtmaktadır. İtalya’nın en iyi 26. üniversitesi olarak gösterilen Bocconi Üniversitesi, QS World tarafından gerçekleştirilen sıralamada 200-300 baremi içinde kendine yer bulmuştur. Söz konusu sıralamalar yapılırken genel anlamda bilimsel makale sayısı, öğrenci profilleri, üniversitenin bilimsel ve akademik çalışmaları, kütüphanesi, mezunların iş bulma yüzdesi vs. baz alınır.

Burs Olanakları

İtalya’da burslu eğitim genel olarak lisans ve yüksek lisans durumlarına göre değişmektedir. Burs verirken değerlendirme aşamasında öğrencinin ekonomik referansları, ülkesi, ailesi ve başarıları baz alınır. Burs başvuruları oldukça kısa sürede sonuçlanır. İtalya hükümetinin öğrenci bursları konusunda olumlu yaklaşımlara sahip olduğu ve özellikle yabancı öğrencilere bu anlamda destek verdiği bilinir.

Milano Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Bocconi Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan öğrenciler son derece şanslıdır. Zira üniversite, ülkenin her anlamda en popüler şehri olan Milano’da konumlanır. Dolayısıyla her sene dünyanın dört bir yanından turistik ziyaretlerin gerçekleştiği böylesine ihtişamlı bir şehirde öğrenci olmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz.

Sporun, gastronominin, tasarımın, tiyatronun, mimarinin, modanın ve sanatın Avrupa’daki öncü şehirlerinden biri olan Milano’da öğrenciler hafta sonlarını dopdolu geçirme şansı buluyor. Ayrıca kampüs içinde öğrencilerin kaynaşmalarına ya da özel becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan birçok etkinlik söz konusudur. Ulaşım ağı çok gelişmiş bir yer olmasından dolayı Milano’yu hızlı ve ucuz bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Üniversite kampüsü Duomo Katedrali’ne sadece yürüme mesafesinde olduğu için öğrenciler burayı sıklıkla ziyaret eder. 26 yaşından küçük olan öğrenciler için aylık ulaşım ücreti (paso) 22 euro şeklindedir. 26 yaşından büyük olanlar için bu ücret aylık 35 euro olarak belirlenmiştir.

Milano'da Üniversite Okumak

Üniversite eğitimini Avrupa ülkelerinde almak, Türk öğrenciler adına genel anlamda büyük bir avantaj olarak kabul ediliyor. Özellikle bu süreçte diğer Avrupa ülkelerini kolayca gezebilme, köklü ve elit üniversitelerde alan eğitimi alma, dil konusunda ilerleme sağlama ve kariyer seçenekleri artırma, en önemli avantajlar olarak öne çıkmaktadır. Avrupa’nın en köklü üniversitelerine baktığımız zaman dikkat çeken ülkelerden bir tanesi de kesinlikle İtalya’dır. Yüzlerce yıldır eğitimin devam ettiği üniversiteleri bünyesinde barındırdığı için tarihsel ve kültürel anlamda özel bir yerde konumlanan İtalya, öğrencilere pek çok fırsat sunar.

Günümüzde İtalya’da üniversite okumak, Türk öğrencilerin de hayallerini süslüyor. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek esasen hiç de zor değil. Temel başarı koşullarını sağlamanız ve elbette doğru bir başvuru süreci geliştirmeniz durumunda İtalya’da yüksek lisans ya da lisans eğitimi almak asla hayal olarak kalmayacaktır. İtalya gerek eğitim gerekse sosyal ve yaşamsal giderler açısından oldukça cazip bir ülke olarak öne çıkar. Ayrıca başarılı öğrencilere sunulan burs olanaklarının fazla oluşu, bu cazibeyi daha da artırır.

Güncel olarak İtalya yüksek lisans fiyatları ya da lisans eğitim ücretleri ne kadar sorusuna, aşağıda özel bir başlık altında zaten yanıt vermeye çalışacağız. İtalya, dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine birçok üniversitesini yazdırmayı başarmıştır. Yüksek eğitim çıtası ve turistik şehirleriyle öne çıkan Akdeniz ülkesinden alacağınız diploma, YÖK denkliği sayesinde size birçok kapıyı açacaktır. İtalya’da üniversite eğitimi alarak hem İtalyanca ve İngilizcenizi ciddi anlamda geliştirebilir hem de kendi branşınızla alakalı elit bir eğitim almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Öte yandan dünyanın her bölgesinden milyonlarca turist ağırlayan bir ülkede 3 sene boyunca yaşayacak olmanın keyfini sürebilirsiniz. Ülkenin bu anlamda fark yaratan şehirlerinden biri durumundaki Bocconi’de, sizi eğitim anlamında ileriye götürecek bir sürece dahil olabilirsiniz. Gerek Bocconi Üniversitesi başvuru koşulları gerekse de kampüs olanakları ve şehir yaşamına dair pek çok bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA