GENEL BİLGİLER

University of Surrey (Surrey Üniversitesi)

Surrey Üniversitesi, yaşamı iyileştiren araştırma ve çalışmalara adanmış fikir ve insanların global perspektifte buluştukları bir okuldur.  Bu hedeflere ulaşmak için düzenlemiş olan yerleşkesinde; öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerini güçlendiren, sıradışı eğitim ve uygulama metotları uygulamaktadır. Londra merkeze yürüme mesafesinde, Guildford kasabasının kalbinde yer alan üniversitede; yüzlerce farklı ülkeden, binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Surrey Üniversitesi öğrencilerinin üçte birinden fazlasını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Onlarca farklı bölümde yüzlerce akademisyen tarafından, dünya standartlarında bir eğitimin verildiği okul, canlı sosyal hayatıyla da ön plandadır.

1891 yılında kurulan Battersea Polytechnic Enstitüsü’nün devamı olarak kurulan Surrey Üniversitesi kendine özgü bir eğitim geleneğine sahip. Özellikle inşaat, elektrik-elektronik ve diğer mühendislikler enstitü yıllarından bu yana okulun gözde bölümleri arasında yer alıyor. Öğrencilerini iş dünyasında başarılı olmaları için eğiten okul, hemen her bölümde aynı profesyonel mesleki eğitim programlarıyla ek eğitimler veriyor. Günümüzde okul, İngiltere’de yüksek lisans dâhil olmak üzere, üniversite düzeyinde farklı kademelerde, en kaliteli eğitim veren kurumlardan birisi konumunda.

Dünyaca ünlü üniversitelerle global ölçekte işbirliği ve öğrenci değişim anlaşmaları bulunan üniversite, yenilikçi yapısıyla dikkat çekiyor. Kurulduğu günden bu yana bilime ve insanlığa katkı sunmak amacıyla, iyi eğitimli öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede the University of Surrey ismini Times Higher Education gibi saygın sıralamalarda, dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında görebiliyoruz.

Enstitü yıllarına nazaran nispeten yeni bir üniversite (Okulun üniversiteye dönüşme yılı: 1966) kimliğine sahip okul, bu anlamda dünyanın en iyi “genç” üniversiteleri arasında 43. sırada yer alıyor.

Üniversitenin kendine ait Surrey Research Park adlı araştırma merkezinde 110 farklı şirketin katılımıyla yürütülen birçok araştırma var. Bu noktada Surrey Üniversitesi, “The Sunday Times University of the Year” ödülleri kapsamında Büyük Britanya’da 2016 yılının üniversitesi seçildi.

Bununla birlikte, spor takımlarından bilim kuluplerine kadar öğrencilerin sosyal gelişimlerinin önünü açan bir okul. Okulun Londra merkezine yakın mesafede bulunmasını, sosyal faaliyetler anlamında büyük bir avantaja çevirmek mümkün. Bu noktada okul yönetimi ve öğrencilerin Londra merkezli birçok faaliyeti düzenlediğini/katılım gösterdiğini görebilirsiniz.

ŞEHİR HAKKINDA

Guildford – Surrey Hakkında

Kültür, doğa, eğlence ve huzur Surrey Üniversitesi’nin bulunduğu Guildford bölgesi için kullanılabilecek en uygun tabirler. “the Halifax Relocation guide Quality of Life Survey” verilerine göre Guildford, İngiltere’de yaşanılabilirlik anlamında birinci sıraya kadar yükseldi(2015). Guildford kasabası, Surrey doğal yaşam alanlarına oldukça yakın olması nedeniyle otantik ve doğal bir ortamda istediğiniz her an dinlenme imkânı sunuyor.

Londra Tren İstasyonu (London Waterloo) ile sadece 34 dakikalık bir tren yolculuğu uzaklıkta yer alan Guildford, İngiltere’nin güney doğu kesimlerine hızlı ve kolay ulaşım imkânlarına sahip. İngiltere dışı seyahatler için ihtiyaç duyabileceğiniz Heathrow ve Gatwick havaalanları ile Guildford’un arası araçla 35 dakika.

Guildford’da bulunan üç büyük alışveriş merkezi ve çevresinde yeme-içme anlamında çeşitli seçenekler mevcut. Ayrıca şehre yakın kırsal bölgelerde üretilen organik ürünlerin satışa sunulduğu çiftçi marketlerinden de alışveriş yapma imkânına sahipsiniz. Sakin kafelerden eğlenceli barlara kadar birçok farklı noktada boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. G Live adlı ünlü Guildford sanat – eğlence merkezinde konserler, komedi şovları ve tiyatro gösterilerini takip etme şansı yakalarsınız. Ayrıca şehrin merkezinde ve çok yakın mesafelerde konuşlanmış doğa parkları, tarihi ve turistik gezi noktalarında uzun ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Okulun ve şehrin spor takımlarıyla düzenlenen eğitimlere, organizasyonlara katılarak İngiltere’de eğitim hayatını daha sağlıklı sürdürmek, birçok öğrenci tarafından tercih edilen bir alışkanlık.

BÖLÜMLER&PROGRAMLAR

Surrey Üniversitesi  Bölümleri

Sosyal, beşeri, iktisadi ve teknik bilimlerin öne çıktığı Surrey Üniversitesi, İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencileri bekliyor. Britanya üniversitelerinin bağlı bulunduğu sosyal bilimler temelli eğitim geleneği, bölümlerde yürütülen araştırmalara büyük ölçüde yön veriyor. Bununla birlikte Politeknik Enstitü geçmişi ile mühendislik fakülteleriyle göz dolduran bir üniversite.

Surrey Üniversitesi genelinde mezun öğrencilerin %93 gibi inanılmaz bir kısmı mezuniyetlerinden sonraki ilk 6 ay, ilgili pozisyonlarda istihdam ediliyor. (The Higher Education Statistics Agency-HESA, 2017)

Faculty of Arts & Social Sciences (Güzel Sanatlar & Sosyal Bilimler Fakültesi)

 • School of Economics
 • School of Hospitality and Tourism Management
 • School of Law
 • School of Literature and Languages
 • Department of Music and Media
 • Department of Politics
 • Department of Sociology
 • Surrey Business School
 • Guildford School of Acting

Faculty of Engineering and Physical Sciences (Mühendislik ve Fen Bilimleri Fekültesi)

 • Department of Chemistry
 • Department of Chemical and Process Engineering
 • Department of Civil and Environmental Engineering
 • Department of Computer Science
 • Department of Electrical and Electronic Engineering
 • Department of Mathematics
 • Department of Mechanical Engineering Sciences
 • Department of Physics
 • Centre for Environment and Sustainability

Faculty of Health and Medical Sciences (Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi )

 • School of Biosciences and Medicine
 • School of Health Sciences
 • School of Psychology
 • School of Veterinary Medicine

KONAKLAMA

Surrey’de Konaklama

Surrey Üniversitesi’nin ilgili birimleri, öğrencilerin en uygun şartlarda konaklamasını sağlıyor. Üniversite bünyesindeki yurt yerleşkelerinde veya şehrin çeşitli yerlerinde öğrencilerin bütçelerine en uygun seçenekleri bulmalarına yardım ediyor.

Üniversite’nin kendine ait konaklama alanları; the Student Crowd Best Student Accommodation Awards ödülüne 2018 yılında layık görülmüş. Bu anlamda, üniversite bünyesinde konaklama imkânları gayet tatmin edici seviyede. 140 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenci ile de sosyalleşme imkânı var.

BAŞVURU ŞARTLARI

Surrey Üniversitesi Başvuru ve Kabul Krirterleri

İngiltere’de üniversite okumak için Surrey Üniversitesi’ni tercih eden adayların, A-Level (UK) not ortalamalarını sağlamış olmaları gerekiyor.

 • Buna göre;

Lise diploması veya eşdeğer bir sertifikada; %70 ve üzeri not ortalaması yakalamış olmak şart. A-Level kriterlerine göre bu ortalama BBB seviyesine denk geliyor.

Ayrıca bazı bölümlerin, belli dersler için Grade A (%80 ve üzeri) veya Grade B (%70 ve üzeri not ortalaması talep etmesi mümkün)

 • İngilizce ve Matematik

İngilizce seviyenizin üniversiteye kayıt için yeterli olduğunu kanıtlamak için IELTS Academic adlı sınavdan geçer not almanız gerekiyor. Ayrıca lise matematik not ortalamanızın Türkiye’deki not sistemine göre en az 3 olması şart.

IELTS Academic ve Matematik notları için bölümler, kendilerine özgü taban puanlar belirlemiş olabilir. Bu nedenle detaylı bilgi için ilgili departmanlarla iletişime geçmek gerekiyor.

İngiltere’de master yapmak için Surrey Üniversitesi’ni tercih eden adaylar için;
GPA(GNO) Genel Not Ortalaması: 2.8 ila 3.0 arasında olmalı.  (UK 2:1)
UK 2:2 şartlarının gerekli olduğu bölüm veya derslerde GPA genel not ortalaması 2.6 – 2.8 arasında kabul görmektedir.
Öte yandan, UK – First Class Degree ile burs imkânlarından faydalanmak için GPA: 3.0 – 3.4 aralığında olması gerekiyor.

 • University of Surrey International Study Centre

Yukarıdaki şartları sağlayamayan lisans ve üstü düzeyde eğitim almak isteyen adaylar, Pre-Masters Preperation ve International Foundation Year programları ile bölümlerine geçişe uygun olarak hazırlık eğitimlerine tabi oluyor.

Surrey Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) adlı aracı kurum tarafından yönetilen Surrey Üniversitesi başvuruları için belirlenen son tarihler;

Eylül Dönemi İçin;
15 Ocak – tüm bölümler (*15 Ekim veterinerlik, tıp ve fen fakülteleri)
Bu tarihlerden önce alınan her başvuru için eşit değerlendirme koşulları uygulanırken, daha sonraki süreçte “ilk gelen, ilk değerlendirilir” prensibi devreye giriyor.
Bu noktada, başvuruların değerlendirilmesinde son tarihler 30 Haziran’dır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA