University of Sunderland

University of Sunderland (University of Sunderland), İngiltere’nin kuzey doğusunda Sunderland şehrinde bulunmaktadır. Üniversitenin kökleri 1901 yılına kadar uzanmakta olup, 1992 yılında üniversite statüsü kazanmıştır. Günümüzde, Sunderland’in yanı sıra Londra ve Hong Kong’da da kampüsleri bulunmaktadır.

University of Sunderland, globalleşmeye önem veren ve bu bağlamda dünyanın birçok farklı yerindeki üniversiteler, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sürekli olarak iş birlikleri geliştiren bir üniversitedir. Kampüslerinin dışında 15 ülkede çeşitli yüksek öğrenim kurumları bulunmakta ve çalışmalarının kapsamı sürekli genişletmektedir.

Sunderland Üniversitenin halihazırda 20 bin civarında öğrencisi bulunuyor. Öğrenciler, üniversite eğitimleri boyunca sadece akademik yeteneklerini geliştirmiyor, aynı zamanda kariyerlerinde öne geçmek için gereken temel ders dışı beceriler ve deneyimler ile dolu bir özgeçmiş ile mezun olmaktadır. DLHE 2016/17 verilerine göre Sunderland Üniversitesi‘nden lisans derecesi ile mezun olan öğrencilerin %93.4’ü mezuniyetlerinden sadece 6 ay sonra bir işe girmekte veya akademik eğitimlerine devam etmektedir. Bu oran, lisansüstü mezunları için daha da yüksektir (%95.3).

Sunderland Üniversitesi’nden mezun olduğunuzda, küresel bir topluluk olan ve sayıları 32 ülkede toplamda 130 bini bulan mezunlar topluluğuna katılırsınız. Bu sayede, çok geniş bir sosyal çevreye sahip olur, çeşitli alanlarda birçok hizmet ve avantajdan faydalanma şansı elde edersiniz. Mezun olsanız dahi, üniversitenin imkanlarından faydalanmaya devam edebilmeniz de yine büyük bir avantajdır.

University of Sunderland Bölümleri

University of Sunderland beş farklı akademik departmana ve bunlara bağlı çok sayıda bölüme sahiptir. Bölümlerin her biri öğretme, öğrenme ve akademik çalışmalar konusunda sürekli olarak kendini geliştiriyor. Bunun yanında, birçok bölümün üniversite – sanayi iş birliği kapsamında çeşitli anlaşmaları mevcut.

Fakültelerin her birinde, öğrencilerin rahat bir yaşam sürmesi, konforlu ve güvenli bir şekilde konaklayabilmesi için çeşitli hizmet birimleri bulunuyor. İngiltere’de üniversite eğitimi almak için Sunderland’a geldiğinizde bölüm veya üniversite düzeyinde karşılaşacağınız sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulacağından emin olabilirsiniz.

Üniversitedeki fakülteler ve fakültelere bağlı bulunan bölümleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Faculty of Health Sciences and Wellbeing: Nursing, Health Sciences, Pharmacy, Psychology
  • Faculty of Arts and Creative Industries: Creative and Performing Arts, Design, Dance, Drama, Music, Journalism, PR, Film, Media, Cultural Studies, Fine Art, Glass, Ceramics, Photography, Radio, TV, Video, New Media
  • Faculty of Business, Law and Tourism: Accounting, Business, Management, Law, Tourism
  • Faculty of Education and Society: Education, English, Health Studies, History, Social Sciences, Combined Subjects
  • Faculty of Technology: Computing, Engineering

Konaklama Seçenekleri

University of Sunderland, ilk yılında okuyan tüm öğrencilere konaklama yeri garantisi vermektedir. Uluslararası öğrenciler ise eğitim süreleri boyunca oda rezervasyonu garantisine sahiptir. Üniversite, konaklama konusunda çeşitli burslara ve indirimlere de sahiptir

Üniversitenin, üçü kendine ait, biri özel olmak üzere dört adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Şehrin farklı bölgelerinde bulunan bu tesislerden size en uygun olanı seçebilir; konforlu, güvenli ve sağlıklı bir konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Haftalık fiyatlar 80 £ ile 110£ arasından değişmektedir. Kira fiyatlarına ısıtma, aydınlatma, su, yakıt, Wi-Fi ve kişisel eşya sigortası dahildir. Üniversite, kendi konaklama birimlerine ücretsiz servis imkanı da sunmaktadır.

Sunderland’de özel öğrenci yurtlarında veya kiralık evlerde kalmak isteyenler için de çeşitli seçenekler mevcuttur.

Başvuru ve Kabul Şartları

Sunderland Üniversitesi, İngiltere’de üniversite seçenekleri arasından, size başvuru ve kabul prosedürleri konusunda en fazla yardımcı olan üniversitelerinden biridir. Üniversiteye giriş kriterleri her bölüm için farklı olmakla beraber, üniversite, bu kriterleri karşılayamayan öğrencilere yine de çeşitli alternatif ve kolaylıklar sunabiliyor. Bunlar arasında bir tür hazırlık yılı olan Foundation Year ve ‘Extended Programmes’ denilen genişletilmiş programlar bulunuyor. Süresi genelde 2 dönem olan bu programlar, üniversite kampüsünde tamamlanabildiği gibi üniversitenin anlaşma sağladığı başka farklı kurumlarda da sürdürülebiliyor.

Başvuruda sizden İngilizce yeterliliğinizi belgeleyen bir sınav sonucu isteniyor. Sunderland Üniversitesi, ülkemizden başvuran adaylardan IELTS sınav sonucu beyan edecekler için her bir bileşende minimum 5.5 olmak üzere toplamda en az 6.0’lık bir puan istiyor. Bunun yanında İngilice seviyesi düşük olanlar üniversitenin sunduğu Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) hazırlık kursuna da katılabiliyor.

Başvuru Tarihleri

Sunderland Üniversitesi’nde başvuru tarihleri bölüm bazında değişebiliyor. Üniversiteye yurtdışından başvuracak adaylar için 2019/2020 eğitim – öğretim yılında 1. semester veya tam yıl girişlerde belirlenen son başvuru tarihi 31 Mayıs’tır. İkinci semester için ise bu tarih 31 Ekim’dir.

Sunderland Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Sunderland, tarihi mekanları ve muhteşem plajları ile öne çıkan İngiltere’deki en modern şehirlerden biri. Eşsiz doğal güzelliklere sahip olan sahil şehrinde, birçok spor aktivitesi için gelişmiş tesisler de bulunuyor. Üniversite kampüsünün birçok merkezî yere yakın bir lokasyonda yer alması, öğrencilerin ders dışı vakitlerini en güzel şekilde değerlendirmesini sağlıyor. Bunun yanında, üniversite kampüsünden öğrencilerin kaldığı bir yurda ve şehirdeki bazı noktalara ücretsiz servis imkanı da mevcut.

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere, ücretsiz seyahat kartı veriliyor. Böylelikle haftanın 7 günü şehirde birçok noktaya rahat bir şekilde ulaşmanız mümkün. Bu imkandan faydalanmak için eğitiminiz başladıktan sonra International Office’e uğramanız yeterlidir.

Bunun dışında, yüksek notlar alan, düşük gelirli bir aileden gelen, bir spor dalında üst düzey başarılara sahip olan öğrencilere sunulan çeşitli burslar da mevcut.

Sunderland’da lisans derecesinde eğitim almak veya İngiltere’de master yapmak için bu üniversiteyi seçmek isteyenler çok verimli bir üniversite hayatı geçireceğinden emin olabilirler. Burada oldukça kaliteli bir eğitimin yanında sosyal yaşam, kültür, sanat ve spor alanlarında çok değerli tecrübeler elde etmek mümkün. İngiltere’de 2021 yılı için kültür şehri (City of Culture) seçilemese de Sunderland’ın son 5 aday arasında yer almaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA