University of Stirling

1967 yılında kutlayan University of Stirling (Stirling Üniversitesi), İskoçya’nın Stirling şehrinde yer almaktadır. Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin mutlaka ilk sıralarda değerlendirmesi gereken seçeneklerden biri olan University of Stirling, dünyadaki birçok üniversite ile yaptığı iş birlikleri ile giderek daha global bir okul haline gelmektedir.

Stirling Üniversitesi, eğitim alanındaki birçok otorite tarafından sürekli olarak yüksek başarı puanları ile değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, üniversitenin birçok bölümü İskoçya’da ilk 5 içerisinde, bazı bölümleri ise Birleşik Krallık genelinde ilk 10 arasında yer almaktadır (The Guardian University Guide 2020). Bunun yanında, üniversite, QS World University Rankings tarafından, öğretim, istihdam, globalleşme, tesisler ve kapsayıcılık konularında 5 yıldızla derecelendirilmiştir. En önemli sıralama kurumlarında olan Times Higher Education World University Rankings 2024’te, dünyadanın en iyi 401-500 dilimindeki üniversiteler arasında göstermiştir. Tüm bu değerlendirmeler, üniversitenin sahip olduğu başarı sıralamalarından sadece birkaçı olduğunu belirtmekte fayda var.

Stirling Üniversitesi, sadece lisans dereceleri değil, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için de oldukça geniş imkanlar ve avantajlar sunmaktadır. Bu bakımdan, Üniversite, öğretim üyesi uzmanlığı konusunda %96, kütüphane hizmetleri açısından %97’lik bir memnuniyet oranına sahiptir (International Student Barometer). Bu bağlamda, University of Stirling, lisansüstü araştırmalar ve akademik bir kariyer hedefleyenler için de oldukça iyi bir seçimdir.

Stirling Üniversitesi’ni bitirerek dünyada 170 ülkede var olan 95 binden fazla mezun arasına girip birçok avantajdan faydalanma şansına sahip olabilmektesiniz. İndirimli spor salonu üyeliğinden yaşam boyu kariyer desteğine, online alışverişlerdeki indirimlerden daha birçok konuda, University of Stirling mezunu olmanın faydasını yaşayacaksınız.

University of Stirling Dünya Sıralaması

University of Stirling, Guildford, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 431. sırada yer almaktadır.

University of Stirling, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 401-500’lük dilimde bulunmaktadır.

Stirling Üniversitesi Bölümleri

Stirling Üniversitesi’nde eğitimler beş farklı okul bünyesinde verilmektedir. Her okulda birçok bölüm, enstitü ve araştırma merkezi yer almaktadır. İngiltere’de yüksek lisans yapmak için Stirling’i seçen öğrenciler de oldukça şanslıdır. Zira, üniversitede lisans derecesi mevcut olan hemen her bölümün yüksek lisans derecesi de bulunmaktadır. Bunun yanında, üniversite lisansüstü öğrencilerine yaptıkları araştırmalarda çeşitli destekler de sağlamaktadır. Akademik kariyer hedefleyen öğrenciler için Stirling Üniversitesi’ni kesinlikle önerilmektedir.

Üniversitedeki bölümler farklı okul, enstitü veya fakülte bünyesinde yer alsa da neredeyse her bölüm arasında bir iş birliği olduğunu söylenebilir. Bu nedenle okulda disiplinler arası çalışmaların sayısının da bir hayli yüksek olduğu görülmektedir. Üniversite bünyesindeki fakülteler ve fakültelerin içerisindeki temel akademik dalları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Faculty of Social Sciences
  • Applied Social Sciences
  • Education
 • Faculty of Arts and Humanities
  • Communications, Media and Culture
  • History and Politics
  • Law and Philosophy
  • Literature and Languages
  • London Academy of Diplomacy
 • Stirling Management School
  • Accounting & Finance
  • Economics
  • Management, Work and Organisation
  • Marketing and Retail
  • Centre for Advanced Management Education
  • Centre for Graduate Research in Management
 • Faculty of Natural Sciences
  • Aquaculture
  • Biological and Environmental Sciences
  • Computing Science and Mathematics
  • Psychology
 • Faculty of Health Sciences and Sport
  • Sport
  • Health Sciences

Başvuru ve Kabul Şartları

Türkiye’den İngiltere’de üniversite eğitimi almak için Stirling Üniversitesi’ne başvuru yapan adayların sahip olması gereken not ortalaması değerleri şöyledir:

 • Lisans derecesi için en az %80 başarı oranında sahip bir lise diploması
 • Lisans üstü eğitim için 2.7 / 4.0 not ortalamasına bir lisans diploması

Stirling Üniversitesi, Türkiye’de üniversiteye başlamış ve bir yılını tamamlamış olan öğrencilerin de başvurularını kabul edilmektedir.

Üniversite, ana dili İngilizce olmayan adaylardan İngilizce yeterliliğini gösteren geçerli bir sınav sonucu talep etmektedir. Sahip olunması gereken minimum puanlar bölümler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, başvuracağınız bölümün sayfasını ayrıca incelemeniz faydalı olmaktadır.

Üniversitenin sonucunu kabul ettiği sınavlar arasında Türkiye’de de çokça bilinen TOEFL ve IELTS sınavları yer almaktadır. Üniversitedeki bölümlerin kabul ettiği minimum sınav sonuçları şöyledir:

 • IELTS: Her bir bileşende en az 5.5 olmak üzere toplamda 6.0 puan
 • TOEFL: Her bir bileşende en 17 olmak üzere toplamda 80 puan

Yukarıdaki değerlerin üniversite için en düşük değerler olduğunu ve bazı lisans ve yüksek lisans bölümlerinin bu değerlerden daha fazlasını istediğini belirtmeliyiz.

Başvuru Tarihleri

Stirling Üniversitesi, Birleşik Krallık’tan veya Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan lisans başvurularını 15 Ocak tarihine kadar kabul etmektedir. Bu ülkelerin dışındaki ülkelerden yapılacak başvurular için ise son tarih 30 Haziran’dır.

Lisansüstü eğitim için son başvuru tarihi yoktur; başvurular yıl boyunca dikkate almaktadır. Öğrenci vizesi almak isteyen uluslararası başvuru sahiplerinin başlangıç tarihinden en az sekiz hafta önce başvuru yapmaları önerilmektedir.

Stirling'de Konaklama

İngiltere’de master yapmak ve lisans eğitimi almak amacıyla Stirling Üniversitesi’ne gelen hiçbir öğrenci konaklama ile ilgili sıkıntı yaşamamaktadır. Zira, üniversitenin güvenli, konforlu, sağlıklı ve uygun fiyatlı konaklama için toplamda 2 binden fazla odası bulunan 10 adet öğrenci yurdu mevcuttır. Bunun yanında öğrencilerin kampüse çok yakın noktalarda konaklayabileceği yer sayısı da bir hayli fazladır.

Kampüs içerisindeki üniversite yurtlarında konaklamanın fiyatları, yurda göre değişmekte olup haftalık 95£’dan başlayıp 171£’ya kadar çıkmaktadır. Her yurdun sahip olduğu imkanlar fiyata göre değişmektedir. Stirling Üniversitesi’ne yeni başlayacak öğrencilerin Nisan ayının ortasından itibaren başvurularını yapması gerekmektedir.

Stirling Şehri ve Öğrenci Yaşamı

University of Stirling kampüsü sahip olduğu son teknoloji imkanlarının yanında doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. 330 dönümlük kampüs alanı içerisinde çok sayıda yeşil alan ve büyük bir de göl bulunmaktadır. Kampüs alanı içerisinde aynı zamanda 18. yüzyıldan kalan bir de kale mevcuttur.

Üniversitenin kampüsü, bir öğrenci için sadece eğitim ve araştırma değil sosyal ve kültürel yaşam için de hemen her şeye sahiptir. İçerisinde çok sayıda restoran ve barın bulunduğu kampüste olimpik yüzme havuzu, sinema ve tiyatro alanları bile bulunmaktadır. Üniversite kampüsünün sahip olduğu bu imkanlar ve güzellikler, onu Birleşik Krallık’ta birinci , dünya genelinde beşinci yapmaktadır (UK International Student Barometer Benchmark ve Global ISB Benchmark).

Stirling, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin kesinlikle yaşamak isteyeceği bir şehirdir. Zira şehrin her bir yanında tarihi, doğayı, sanatı, kültürü, müziği ve sporu görmek mümkündür. Ulaşım konusunda da oldukça gelişmiş bir şehir olan Stirling’den kara veya demir yolu ile sadece 50 dakikada Edinburgh ve Glasgow’a ulaşmaları mümkündür. Doğa ile fazlasıyla iç içe olan şehrin insanı da oldukça sıcakkanlıdır. Bu arada Stirling’de genç nüfus oranı hayli yüksektir. Mezun olduğunuzda buradan muhteşem bir hayat tecrübesi ve çok sayıda arkadaş edinmiş olacaksınız.

HARİTA