University of Reading

blank

University of Reading (Reading Üniversitesi)

Reading Üniversitesi, 1926 yılında İngiltere’de üniversite eğitimi vermeye başlamııştır. Bu tarihten önce eğitim hayatına, College of the University of Oxford’un bir uzantısı olarak adım atmıştır. Günümüzde University of Reading adıyla, İngiltere’de üniversite okumak isteyen, aralarında 150 farklı ülke vatandaşının bulunduğu 17 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Ayrıca lisans ve lisans üstü birçok eğitim programında, İngiltere’nin önde gelen okulları arasında yer alıyor. Soyut bilimlerden uygulamalı bilimlere kadar onlarca farklı branşta eğitim veren bir üniversite olan Reading Üniversitesi, her yıl Türkiye’den  yüzlerce başvuru almaktadır.

Mükemmeliyet merkezi olarak tanınmış 50 farklı araştırma merkezi, Reading Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteriyor. Disiplinler arası ortak çalışmalarla üniversite, akademik alanda her dönem adından söz ettirecek çalışmalara imza atıyor. 2014 yılında Reading Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen araştırmaların %98’i dünya standartlarında nitelikli araştırmalar olarak değerlendirildi.

Reading Üniversitesi, bir milyon fiziksel kaynağa ev sahipliği yapan The University Library of Whiteknights kütüphanesine sahiptir. Kütüphane 7 katlı olup, 14 bin metrekare alana kurulmuştur. Bununla birlikte, fakültelerin kendilerine ait, nispeten küçük çaplı kütüphaneleri mevcuttur. Bütün öğrenciler kütüphanelerin fiziksel imkanlarından yararlanır. Ayrıca her öğrencinin online kütüphane erişimi için oluşturulmuş kullanıcı adı ve şifreleri vardır. Kütüphaneler, kaynak bakımından zengin olduğu kadar, sessiz çalışma ortamı sağlamak açısından da gelişmiştir.

University of Reading, yerleşkesi ile de adından söz ettiriyor. Üç ana kampüsten Whiteknights adlı kampüs, 130 hektar alanda, bir doğa parkını andıran görüntüye ve peyzaj & mimarı ödüllerine sahip. London Road isimli tarihi ikinci kampüs ise yakın dönemde 30 milyon sterlin değerinde bir dönüşüm çalışmasıyla yenilendi. Avrupa’nın en iyi iktisat fakültelerinden birine ev sahibi yapan üçüncü kampüs, Thames Nehri kıyısında yer alıyor.

University of Reading, Thames kıyısında, 70 “high-tech” şirketin yer aldığı Thames Valley Science Park’ın yönetiminden sorumludur.

Reading Üniversitesi, İngiltere dışında bazı fakülteleri bünyesinde barındırıyor. Johannesburg Business School, Malaysia Campus ve Çin’de bir yerel üniversite ortaklığında kurulan Nanjing University of Information Science and Technology ile global varlığını somutlaştırmış.

Üniversite’nin her fakültesinde, akademik camiada isim yapmış, alanının en iyi öğretim üyeleri eğitim verir. Ayrıca araştırma merkezlerinde yine alanının önde gelen araştırmacıları ile ortak çalışma imkânı vardır.

Reading Hakkında

Reading şehri ve sosyal hayatı ile ilgili akla ilk gelen şey, Reading Müzik Festivali. Her yaz dünyaca ünlü isimlerin sahne aldığı festivale 90 bine yakın müziksever katılım gösteriyor.

Bununla birlikte Reading şehri köklü tarihi ve misafirperver halkıyla Dünya’nın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçiler için birçok imkana sahip. Sosyal hayat bakımından oldukça canlı dokusu bulunan bir kent. Nehir kenarında gündüz ve akşam vakitlerinde sosyalleşebileceğiniz çok sayıda mekân mevcut. Pub, kafe, gece kulüpleri, canlı müzik ve öğrencilere özel etkinlikler hemen her dönem şehrin canlı kalmasını sağlıyor.

Londra’ya ulaşım imkanları açısından İngiltere’de eğitim için ideal şehirlerden biri. (Reading – Londra arası tren yolculuğu sadece yarım saat sürüyor)

Reading öğrencilerin boş vakitlerinde sosyalleşmeleri ve rahatlamaları için uygun imkanlara sahip. Her damak tadına hitap eden, farklı kültürlere ait lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar, Reading’in merkezinde yer alıyor. Gece eğlencesi için ideal ortamların bulunduğu barlar sokağında, öğrenci gruplarına özel organizasyonlar düzenleniyor. Ek olarak, belli aralıklarla düzenlenen konser, müzik festivali ve farklı sanatsal gösterileri Reading’de takip edebilirsiniz.

İngiltere’nin en güzel parklarından bazılarına sahip bir kent olarak; spor, piknik, yürüyüş vb. dış mekân aktiviteleri için ideal ortamı sunuyor. BU noktada, üniversite kampüslerinde yer alan botanik bahçeleri ve parklar, okul sınırlarını terk etmeden iyi vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

Reading Üniversitesi Bölümler

Reading Üniversitesi sosyal ve teknik bilimler alanında çok sayıda bölümde kaliteli üniversite eğitimi veriyor. İngiltere’de yüksek lisans dahil çeşitli araştırma programları ve lisans düzeyinde eğitimlerin çoğu okulun Reading kentindeki merkez kampüslerinde gerçekleştiriliyor.

4 ana fakültesi bulunan üniversitede yer alan ana bölümler şu şekilde;

Faculty of Arts, Humanities and Social Science

 •  Arts and Communication Design
 • Institute of Education
 •  Humanities
 •  Law
 •  Literature and Languages
 •  Politics, Economics and International Relations
 • International Study and Language Institute

Faculty of Life Sciences

 •  Agriculture, Policy and Development
 •  Biological Sciences
 •  Chemistry, Food and Pharmacy
 •  Psychology and Clinical Language Science

Faculty of Science

 •  Construction Management and Engineering
 •  Archaeology, Geography and Environmental Science
 •  Mathematical, Physical and Computational Sciences

Henley Business School

 • Marketing and Reputation
 • Business Informatics, Systems and Accounting
 • Leadership and Organisational Behaviours
 • International Business and Strategy
 • ICMA Centre
 • Real Estate and Planning

Yukarıda listelenen bölümlerin birçoğu; kendi içinde farklı branşlara sahiptir. (Örneğin School of Humanities > History, Philosophy, Classics)

Henley Business School, Dünya’nın sayılı iktisat okulları arasında gösteriliyor. Üçlü akreditasyona sahip üniversitenin, akreditasyon aldığı kurumlar, iktisat alanının en saygın global kuruluşları olan; EQUIS, AMBA ve AACSB.

Başvuru ve Kabul Kriterleri

İngiltere’de master veya farklı programlar için Reading’i tercih edecek Türk öğrenciler, öncelikle dil yeterliliği sağlamak durumunda.

Buna göre üniversite;

Güzel Sanatlar ve Beşerî Bilimler Fakültesi bölümleri için:

 • TOEFL (iBT): 100
 • IELTS: 7.0

Henley Business School, Sosyal Bilimler, Fen ve Hukuk Fakülteleri için:

 • TOEFL (iBT): 88
 • IELTS: 6.5

Başta olmak üzere TEEP, IGCSE, PTE (academic) vb. farklı sınavlardan alınacak belirli İngilizce dil skorları talep ediyor.

Ayrıca bazı bölümlerin kendilerine özgü dil puanları belirleyebileceğini unutmayın.

Bununla birlikte, dil yeterliliği sağlayamayan öğrenciler için bir akademik hazırlık okulu mevcut. Mevcut İngilizce bilginize göre 6-8 haftadan başlayarak, 50 haftalık periyoda kadar uzayabilen bu okul, Reading Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam edebilmek için gereken birçok farklı dil yeteneğini kazandırıyor.

Reading’de Konaklama

Reading Üniversitesi kendi bünyesinde öğrencilerine iki farklı konaklama seçeneği sunuyor. Öğrencilerin seçeneklerinden biri; kendi yiyeceklerini hazırlamaları için uygun ortamın sağlandığı yurtlar. Bir diğer seçenek ise Whiteknights ve London Road kampüslerinde yer alan, öğrenciler için hizmet veren restoranlarda yeme-içme ihtiyaçlarının karşılandığı “catered accommodation”.

Öğrenciler ayrıca Reading kentinde, kendilerine özel ev veya odalar kiralayabilecekleri farklı imkanlara sahip.

Reading Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren konaklama tesisleri, lisans, lisans üstü, çiftler ve çocuklu aileler için uygun dizayn edilmiş bölümlere sahip.

Üniversite öğrencileri için hizmet veren konaklama tesisleri, iki profesyonel kurum tarafından yönetiliyor.

Konum olarak tıpkı Reading Üniversitesi kampüsleri gibi Reading merkezine kolay erişilebilir yerlerde yer alan tesisler, Londra’ya erişimde de öğrenciler için uygun bir noktada bulunuyor. Reading Üniversitesi’ne kayıt yaptıran ve bölüme kabul alan ilk yıl öğrencilerine (lisans ve üzeri) giriş yaptıkları yılın Ağustos ayının sonuna kadar üniversite tarafından kalacak yer garantisi verilir. Öğrenciler kendi istekleriyle üniversite tesisleri dışında, Reading şehrindeki konaklama imkanlarını değerlendirme hakkına sahiptir.

Reading Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Reading Üniversitesi kayıtları için ELT’nin deneyimli danışmanları yanınızda. Uzun yıllar İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüştüren ELT, istediğiniz bölüme kayıt olmanızı sağlıyor. Türkiye’den başlayan vize, okul kayıt başvurusu, yurt başvuruları vb. süreçler ELT sayesinde kolayca tamamlanıyor. İngiltere’ye varışta sizi yine ELT karşılıyor ve yerleşme işlerinizin sorunsuz, hızlı şekilde gerçekleşmesine yardım ediyor.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank