GENEL BİLGİLER

University of Gloucestershire (Gloucestershire Üniversitesi)

İki yüz seneye yaklaşan tarihi ile İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biri olan University of Gloucestershire, birçok avantajı ile İngiltere’de üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen seçeneklerden biri olmaktadır. Üniversitenin iki kampüsü Cheltenham’da bulunurken üçüncü kampüsü Gloucester’da yer almaktadır. Bu iki bölge, başkent Londra dahil, ülkedeki birçok şehre sadece bir iki saat uzaklıkta  bulunuyor. Cheltenham’ın en fazla öne çıkan özelliği ise yıl içerisinde birçok farklı alanda çeşitli festivallere ev sahipliği yapmasıdır.

Gloucestershire Üniversitesi, eğitim kalitesi, öğretim üyesi kadrosu ve öğrencilere sağlanan destekler konusunda ilk 20 üniversite arasında yer almaktadır (Whatuni Student Choice Awards 2018). Üniversiteyi en fazla öne çıkaran ve dünya çapında bir üne kavuşturan başarısı ise, mezunlarının %95’inin mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içerisinde iş bulabildiği veya lisans üstü öğretimine devam edebilmesidir (DHLE 2017/18).

Hem üniversite olarak hem de bölüm bazında çeşitli ödüller alan ve başarı sıralamalarında her daim üst sıralarda kendine yer bulan University of Gloucestershire’ın yaklaşık 10 bin öğrencisi bulunuyor. Onlarca sayıda bölümü bulunan üniversite, aktif olarak çalışan ve çok sayıda güzel faaliyete imza atan öğrenci kulüpleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Spora da oldukça önem veren üniversitenin aynı zamanda 35’den fazla spor kulubü bulunmakta.

İngilterede üniversite okumak istiyor ve kaliteli eğitim veren bir üniversite arıyorsanız University of Gloucestershire, sizin için en doğru adreslerden biridir. Zira üniversite, yakın zamanda İngiliz hükümeti tarafından Teaching Excellence Framework (TEF) kapsamında gümüş dereceye layık görüldü. Bu değerlendirmede, üniversitelerin başta öğretim kalitesi olmak üzere, üniversite – sanayi iş birliği, öğretim üyelerinin öğrencileri olan ilişkisi, öğrenim ortamı gibi birçok kriter göz önüne alınıyor.

Üniversitenin mezunları, mezuniyetten sonraki yaşamlarında da birbirinden kopmamak ve sürekli olarak iletişim halinde kalabilmek için çok aktif olan bir mezuniyet topluluğu içerisinde yer alıyor. Dünyanın birçok ülkesinde sayıları yaklaşık 40 bin olan University of Gloucestershire mezunları, sürekli olarak bir araya gelecek etkinliker düzenliyor ve aylık bültenler yayınlıyor. Bu mezunlar topluluğun profesyonel ve sosyal yaşamlarında birçok avantaja ve fırsata sahip olduklarını da ekleyelim.

GLOUCESTERSHIRE HAKKINDA

Gloucestershire, bir öğrencinin çok verimli bir üniversite hayatı geçirebilmesi için birçok imkanı sunuyor. Bu bölge, özellikle sosyal etkinlikler anlamında oldukça hareketli bir yer. Özellikle merkezi konumu itibariyle hem şehir içindeki hem de ülkedeki diğer önemli kültür, sanat ve spor merkezlerine hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak mümkün.

Tarihi yüzyıllarca öncesine dayanan bu şehirde ziyaret edilip mutlaka görülmesi gereken çok sayıda dini ve kültürel yapı bulunuyor. Yeşil alanlarının sayısı da oldukça fazla olan bu bölgede, açık havada keyif yapılacak birçok park yer alıyor. Bunlardan en önemlileri ve en büyükleri arasında, Westbury Court Garden, Newark Park, Dyrham Park gibi mekanlar sayılabilir.

Bölgede üniversite öğrencileri için birçok detay düşünülmüş durumda. Özellikle maddi anlamda sıkıntı yaşayabilecek öğrenciler için birçok part-time iş fırsatı bulunuyor. Bu fırsatlar ile ilgili birçok farklı portaldan bilgilendirme alabilmeniz mümkün.

BÖLÜMLER&PROGRAMLAR

Gloucestershire Üniversitesi Bölümleri

Her bölümü kendi içerisinde oldukça kaliteli olan ve toplam bölüm sayısı 100’ü aşan University of Gloucestershireİngiltere’de üniversite arayışında olanların ilk sıralarda değerlendirmesi gereken bir okuldur. Lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırma dereceleri ile ilgili bir üniversitenin sahip olacağı hemen her bölüme sahip olan Gloucestershire, her yıl ülke içinden ve yurtdışından yüzlerce öğrencinin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Üniversitede bulunan bölümlerin ilgili oldukları ana konular şu şekilde:

 • Accounting and Finance
 • Advertising
 • Art and Design
 • Biology
 • Business Studies
 • Computing
 • Criminology and Policing
 • Drama, Performing Arts and Dance
 • Education and Learning
 • Engineering
 • English and Creative Writing
 • Fashion
 • Film, Television and Media
 • Geography
 • Health and Social Care
 • History, Religion, Philosophy and Ethics
 • Hospitality, Tourism and Events
 • International Relations
 • Journalism
 • Landscape Architecture
 • Law
 • Marketing
 • Music
 • Photography
 • Psychology
 • Sociology
 • Sport and Exercise

İngiltere’de yüksek lisans yapmak veya lisans derecesinde eğitim almak isteyenler, İngilizce yeterlilik düzeyleri ve okumuş oldukları lisans programı genel başarı ortalamasını paylaşarak, üniversite bünyesindeki bölümler hakkında detaylı bilgilere ELT Akademik Danışmanlarımız ile görüşebilirler.

KONAKLAMA

University of Gloucestershire’a başvuran her öğrenciye konaklama garantisi veriliyor. Üniversitenin Cheltenham ve Gloucester bölgelerinde kendi öğrenci yurtları olduğu gibi birçok özel yurt ile anlaşması bulunuyor. Bu bakımdan, üniversite okumaya gelen hiçbir öğrenci konaklama ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyor.

Üniversitenin halihazırda 1800 öğrencinin konaklayabildiği yurt seçenekleri bulunuyor. Bütün konaklama seçenekleri şehir merkezine yakın konumlarda yer alıyor. Ayrıca, üniversite ile yurtlar arasında otobüs servislerinin olduğunu da belirtmekte fayda var.

Üniversitenin yurtlarındaki odaların fiyatları haftalık olarak 116£ ile 197£ arasında değişiyor. Bu fiyata, elektrik, su ve doğalgaz faturaları, internet, sigorta vb gibi giderler de dahil. Öğrenciler büyük çoğunlukla kendi yemeğini kendilerinin yapabileceği bir alana da sahipler. Standart sözleşme uzunluğu ise 40 haftadır.

Üniversitenin, öğrencilerin konaklama işlemleri ile ilgilenen bir Konaklama Destek Ekibi de bulunuyor. Bu ekip, sadece yurt konaklamaları ile değil aynı zamanda Gloucester’da özel evlerde konaklayacak öğrencilere de destek sağlıyor. Bu ekip, öğrencilere önerilen özel konaklama seçeneklerine ziyaretler düzenleyerek, konfor, güvenlik ve sağlık gibi önem kriterlerle ilgili bir dizi değerlendirme yapar. Bu kriterleri karşılayan konutlar, öğrencilere önerilir. Bu noktada, öğrenciler sözleşmeyi doğrudan ev sahibi yapıyor ve haftalık 65 ile 120 £ arasında değişen bir kira ücretini ödeyerek çok uygun fiyata konaklama şansı elde ediyor. Bu ücretin de genellikle bütün faturaları kapsamaktadır.

BAŞVURU ŞARTLARI

University of Gloucestershire’a Türkiyeden başvuracak öğrencilerin karşılaması gereken kriterleri şöyle bir bakalım:

 • Üniversiteye lisans derecesinde başvuracak öğrencilerin mininum 70 not ortlaması bulunan bir lise diplomasına sahip olması ve bir tür hazırlık yılı olan Foundation Year’ı başarılı ile tamamlaması gerekiyor. IB Diploma, A Level düzeyinde bir diplomaya ya da üniversite tarafından tanınan liselerden yüksek ortalamaya sahip olan öğrenciler, ders notlarına göre değişmek ile beraber Foundation programlarından muaf olabilme şansına da sahiptirler.
 • İngiltere’de yüksek lisans yapmak için University of Gloucestershire’a başvuran öğrencilerin lisans diplomasının minimum 2.40 not ortalamasına sahip olması gerekiyor.
 • Doktora için başvurularda da üniversitenin ilgili bölümleri iyi bir not ortalaması bekliyor.

Gloucestershire Üniversitesi, başvuran öğrencilerden İngilizce yeterlilikleri gösteren bir belge de talep ediyor. Belge olarak IELTS sınav sonucunu sunacak öğrencilerin her bir alanda minimum 5.5 olmak üzere toplamda en az 6.0 puana sahip olması gerekiyor. Yüksek Lisans başvurularında IELTS sınav sonucu 6.5-7.0 skorlara kadar çıkabilmektedir.

İngilizce dil puanı olarak TOEFL sınav sonucunu beyan edecek öğrencilerin başvuru tarihinden en fazla iki sene önce alınmış ve tüm alanlarda en az 17 olmak üzere toplamda 72 puanlık bir sonuca sahip olması gerekiyor.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA