University of Glasgow

Glasgow Üniversitesi (University of Glasgow), 1451’den beri Dünyayı değiştiren çalışmalara imza atmaktadır. Adam Smith, James Watt ve Lord Kelvin başta olmak üzere, geçmişin ve günümüzün “Dünyayı değiştiren” isimlerinin yolu, Glasgow Üniversitesinden geçmiştir. Glasgow Üniversitesi, hiçbir ayrımcılığa yer vermeden, sadece başarı hırsıyla hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir eğitim ve araştırma ortamına sahiptir.

University of Glasgow, kuruluş tarihi itibarıyla “İngilizce konuşulan” ülkelerdeki en eski dördüncü üniversite olma özelliği taşımaktadır. Kuruluş yıllarında, İngiltere’de eğitim veren diğer üniversiteler gibi “zengin” ailelerin çocuklarına eğitim vermekteydi. Ancak 19. yüzyıldan itibaren, eğitimin bir ayrıcalık değil, temel hak olduğu düşüncesi öğrenci alımlarında etkili olmaya başlamıştır. Bu noktada, Britanya’da orta ve alt sosyal sınıfa mensup kişilere aynı şartlarda eğitim vermeye başlayan ilk seçkin üniversitelerden biri olmuştur. Günümüzde Britanya dışından da binlerce öğrenciye, seçkin ve kaliteli eğitimler vermeye devam etmektedir.

Yüksek Öğrenimde Parlayan Yıldız: Glasgow Üniversitesi

Birleşik Krallık’ın en büyük ve en yüksek donanımlı araştırma merkezine sahip olan University of Glasgow, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 100 içinde sağlam bir yere sahiptir (World University Rankings 2020). Uzun yıllardır verdiği kaliteli eğitimle dikkat çeken Glasgow Üniversitesi mezunları arasında 7 Nobel Ödüllü isim yer alırken İskoçya’nın ilk başbakanı ve bir başbakan yer almaktadır. Ayrıca dahi bilim insanı Albert Einstein 1933 yılında verdiği “görelilik kuramı” dersiyle, Onursal Mezunlar arasındadır.

Glasgow Üniversitesi halihazırda 19 bin lisans, 9 bin lisans üstü öğrenciye eğitim vermektedir. İngiltere’de eğitim veren üniversiteler arasında, bölüm çeşitliliği ve kalitesi anlamında dikkat çekmektedir. Tıp, veteriner hekimliği, diş hekimliği, biyolojik ve fiziksel bilimler, mühendislik, sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk alanlarında, çeşitli araştırma ve eğitim programları yer almaktadır. University of Glasgow öğrencilerinin %37’si uluslararası öğrenci statüsündedir. Bu sayede üniversitede, çok kültürlü ve zengin bir sosyal yaşam devam etmektedir. Glasgow Üniversitesi‘nin global akademik camiadaki önemli üniversitelerle öğrenci değişimi, çift ana dal gibi partnerlik anlaşmaları bulunmaktadır. Üniversite Russel Group adı verilen prestijli kuruluşa üye 24 Birleşik Krallık üniversitesinden birisidir. Ayrıca yükseköğretimde, tüm dünyada belli standartların sağlanması için kurulan Universitas 21 adlı organizasyonun kurucu üye üniversitelerinden biri, Glasgow Üniversitesi’dir. Aynı şekilde Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği’nin de kurucu üyesidir.

Üniversite tıp, kronik hastalıklar, gelecekteki yaşam, eşitsizliklerle mücadele, ekonomi, nano ve kuantum teknolojileri gibi ciddi konularda yapıcı ve ilerici çalışmalarına devam etmektedir.

University of Glasgow Dünya Sıralaması

Glasgow Üniversitesi, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. University of Glasgow, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 76. sırada yer almaktadır.

Üniversite, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te ise 87. sırada bulunmaktadır.

University of Glasgow Bölümleri

Glasgow Üniversitesi’nde yer alan 4 ana fakülte, birçok farklı branşta eğitim vermektedir.

Arts

 • ArtsLab Glasgow
 • Graduate  the  Arts
 •  Critical Studies
 •  Culture and Creative Arts
 •  Humanities
 •  Modern Languages and Cultures

Science and Engineering

 •  Chemistry
 •  Computing Science
 •  Engineering
 •  Geographical and Earth Sciences
 •  Mathematics and Statistics
 •  Physics and Astronomy
 •  Psychology

Medical, Veterinary and Life Sciences

 •  Life Sciences
 •  Medicine (including Dentistry)
 •  Veterinary Medicine

Social Sciences

 • Adam Smith Business School
 •  Education
 •  Interdisciplinary Studies (at Crichton Campus, Dumfries)
 •  Law
 •  Social and Political Sciences

Başta Tıp ve Veterinerlik fakülteleri olmak üzere, üniversite bünyesindeki her bölüm kendi alanında, dünya sıralamalarında en iyiler arasındadır. Sadece lisans değil İngiltere’de master ve üstü eğitim – araştırmalar için her yıl binlerce öğrenci, Glasgow Üniversitesi’ne kayıt başvuruları yapmaktadır. Seçkin akademisyen kadrosu, her bölümde üst düzey eğitim standartlarının yakalanmasında önemli rol oynamaktadır.

Glasgow Üniversitesi Başvuru Şartları

Türkiye ve Glasgow Üniversitesi arasındaki ilişki, 18. yüzyıla kadar uzanır. O tarihten günümüze kadar binlerce Türk öğrenci, Tıp, İktisat ve Eğitim branşlarında, Glasgow Üniversitesinde eğitim almıştır.

A Levels, International Baccalaureate ya da onaylı bir “foundation programme” veya SAT & AP skorları ile üniversiteye başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca düz, Anadolu ve Fen liselerinden mezun öğrenciler; 1 yıl boyunca, baraj derslerde %75 başarı yakalamak koşuluyla, kabul almaktadır.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak için Glasgow Üniversitesi’ni tercih eden Türk öğrenciler;

3.0 GPA (Genel Not Ortalaması) minimum olmak üzere, bir Lisans diplomasına sahip olmalıdırlar. Özellikle lisans üstü eğitimde öğrenciler, sayısız burs imkanından faydalanmaktadır.

University of Glasgow’a kabul alabilmek için her bölümün kendine ait dil yeterliliği kriterleri bulunmaktadır. Genel anlamda, başta IELTS Academic olmak üzere, muadili birçok sınavdan alınacak %70 ve üzeri başarılı sonuçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Konaklama Seçenekleri

Glasgow şehri ve Üniversitesi, öğrenciler için sayısız konaklama seçeneği sunmaktadır. University of Glasgow öğrenci toplulukları ve ilgili organları, özellikle ilk yılını geçiren uluslararası öğrencilerin konaklama noktasında sıkıntı çekmemesi için özenle çalışmaktadır.

Lisans, yüksek lisans öğrencileri, aile ve ebeveynlerle birlikte yaşamak, özel ihtiyaçlara uygun yer seçimi gibi birçok detay, önceden planlanmaktadır. Ayrıca farklı yaşam tarzlarına uygun bina ve tesis seçimi yapılabilmektedir.

“Living Support” adı verilen, üniversite bünyesinde faaliyet gösteren eğitimli bir ekip, konaklama süreçlerinde yaşanabilecek sorunlara karşı profesyonel rehberlik hizmetleri vermektedir.

Glasgow Hakkında

Glasgow, Avrupa’nın en seçkin şehirlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Dünya çapında ses getiren birçok organizasyon, yılın çeşitli zamanlarında Glasgow kentinde gerçekleşmektedir. Etkileyici bir mimariye sahiptir. Ayrıca kültürel zenginlikler açısından oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Birleşik Krallık’ın en gelişmiş dördüncü şehridir. Bu yönüyle, uluslararası üniversite eğitiminde en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Glasgow şehri 2019 TimeOut anketinde, Berlin ve Paris gibi önemli şehirlerin arasında, samimiyet ve uygun maliyetli yaşam kriterlerinde birinci sırada yer almaktadır.

Glasgow Üniversitesi kampüsü, Glasgow merkezinin West End bölgesine sadece 10 dakikalık raylı sistem uzaklığındadır. Ayrıca günün her saati, otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Londra dışındaki şehirler arasında, alışveriş imkanları anlamında hemen her sıralamada, Glasgow şehri birinci sırada yer almaktadır. Farklı sektörlerden, dünya devlerine ait mağazalara ek olarak, tasarım butikler ve yerel ürünler aynı ortamda bulunmaktadır.

2014 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarına (Commonwealth Games) başarılı biçimde ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu noktada, şehrin spor faaliyetleri için sunduğu imkanlar, tarihin hiçbir döneminde bu kadar iyi olmamıştır. Öğrenciler için sayısız spor branşında, sınırsız etkinlik fırsatı Glasgow şehrinde bulunmaktadır. Önemli spor merkezleri arasında Chris Hoy Velodrom’u Hampden Park Stadyum’u gibi simgeleşmiş noktalar yer almaktadır. Ayrıca kayak ve snowboard merkezleri (gerçek kar), buz pateni vb. kış sporları için uygun imkanlar, şehrin farklı yerlerinde erişime açık durumdadır. Kentte, sakinlik ve yeşiliyle ön planda, birçok doğa parkı bulunmaktadır.  Avrupa’da 90 ve üzerinde doğa parkına sahip, en yeşil şehirlerden birisi Glasgow olmaktadır.

Kültür ve tarih sevenler için Glasgow harika bir konumda bulunmaktadır. Zira şehirde 20 adet dünya çapında öneme sahip müze ve sanat galerisi yer almaktadır. Şehrin çeşitli noktalarında, ücretsiz olarak sergilenen eserler arasında; Salvador Dali, Van Gogh, Degas ve Monet gibi önemli isimlere ait sanat eserleri yer almaktadır.

Yerel bağımsız yapımlardan, dünyaca ünlü yıldızların katıldığı dev organizasyonlara kadar, ortalama 130 müzik organizasyonu, her hafta Glasgow’da düzenlenmektedir. Glasgow UNESCO tarafından “City of Music” unvanına layık görülen ilk Büyük Krallık şehridir. Bu noktada, canlı müzik dâhil, birçok gece eğlencesi imkanı, bar, pub ve restoranlar öğrencilerin boş zamanlarında vakit geçirebileceği yerler arasında bulunmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA