Edinburgh Üniversitesi (The University of Edinburgh)

Edinburgh Üniversitesi, deyim yerindeyse İngiltere’nin “antik” üniversitelerinden biri. Üniversitenin kuruluşu 1582’ye dayanmaktadır. İngilizce konuşulan ülkelerdeki en iyi altıncı üniversitedir. Günümüzde halen Dünyanın her yerinden İngiltere’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin hayallerini süslemektedir.

Beş ana kampüsten oluşan üniversitenin tarihi binaları ile köklü geçmişini yansıttığını söylemek mümkündür. Her dönem dünyanın önde gelen, saygın üniversitelerinden biri olmayı başaran Edinburgh Üniversitesi, 2020 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında en iyi yirminci üniversite olarak gösterilmiştir. Edinburgh Üniversitesi, “Times Higher Education” listesine göre Avrupa’nın en iyi altıncı üniversitesidir.

Üniversite, Birleşik Krallık’taki akademik çevrelerce, krallık sınırlarında faaliyet gösteren üniversiteler arasında ilk beşte yer almaktadır.

Bu denli prestijli bir üniversite ister istemez farklı ülkelerden, çok farklı coğrafyalardan öğrenciler için arzulanan bir okul durumundadır. Edinburgh çatısı altında eğitim veren her bölümde, kendi alanlarında ün yapmış isimlerden ders alma fırsatı bulabilirsiniz. Kendine has kültürü ve eğitim geleneği ile akademik başarı anlamında bir öğrencinin bulunabileceği en faydalı ortamlardan biri, Edinburgh Üniversitesi’nde oluşturulmuş.

Edinburgh Kenti Hakkında

Seçkin bir eğitim veren, akademik alanda dünya devi Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh kentinde yer alıyor. Her yıl 35 binin üzerinde öğrenci lisans, yüksek lisans, doktora düzeyinde çeşitli dallarda eğitim görmektedir. Şehirde diğer derecelerde ve farklı isimlerle eğitim veren kurumların öğrenci sayısı da hesaba katıldığında kentte öğrenim gören 80 bin öğrenciden söz etmek mümkündür.

İngiltere’de üniversite okumak için farklı ülkelerden gelenler, Edinburgh kentindeki öğrencilerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bu noktada, kentin yapısı Birleşik Krallık’ın geri kalanından oldukça farklıdır. Kentte çalışan nüfusun %64’ü lisans veya yüksek lisans mezunudur. Öyle ki; Edinburgh’dan mezun olmak yerine, okulu bırakmayı tercih eden öğrencilerin bile %92’si okulu bıraktıktan kısa süre sonra hayatlarını pozitif yönde değiştirmişler. Deyim yerindeyse, bu üniversiteden yolu geçeni öyle veya böyle aydınlık bir gelecek beklemektedir.

Kentin eğitimle olan ilişkisi sadece birinci kalite üniversitesi ile sınırlı değil. Okul öncesi, ilkokul ve lise düzeyinde (birçoğu üniversite ile organik bağa sahip) dünya standartlarında eğitim veren kurumları Edinburgh şehrinde bulabilirsiniz. Bu anlamda şehir devasa bir eğitim merkezini andırıyor diyebiliriz.

Edinburgh Üniversitesinin Fakülteleri

Edinburgh Üniversitesi üç ana fakülteden oluşan bir yapıya sahip. İngiltere’de eğitim görmek konusunda University of Edinburgh‘u tercih edecek öğrenciler için bu üç fakültede toplam yirmiden fazla bölüm mevcuttur.

 • Güzel sanatlar, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi (College of Arts, Humanities and Social Science)
 • Tıp ve Veterinerlik (College of Medicine & Veterinary Medicine)
 • Mühendislik ve Fen Fakültesi (College of Science & Engineering)

Edinburgh Üniversitesi, her bölüm ve fakültede yüksek standartlarda eğitim vermesiyle tanınmaktadır. Ancak Güzel Sanatlar, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin bir kıyaslama yapıldığında birinci sırada yer alacağını söylenebilir. Hem öğrenci sayısı hem bölüm çeşitliliği hem de eğitim kalitesi anlamında bu fakülteyi öne çıkaran birçok sıralama listesiyle karşılaşabilirsiniz.

Aslında İngiltere ve Birleşik Krallık ünivesitlerinin bağlı bulundukları gelenekler, Edinburgh Üniversitesi’ni etkilemiştir. Zira İngiltere’nin hemen her dünya kalitesindeki üniversitesinde, Sosyal ve Beşeri bilimler ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte Tıp ve Veterinerlik Fakültesi ile bu iki ana dal eğitimini, aynı anda en yüksek kalitede veren Dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Burada mühendislik bölümleri bir nebze geri planda kalmaktadır gibi görünse de dünyada Edinburgh Collage of Science and Engineering seviyesinde eğitim veren üniversitesi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle akademik çevrelerce oluşturulan dünya çapında çeşitli listelerde Mühendislik bölümleri de kendilerine ilk 50 içinde rahatlıkla yer bulmaktadır. Yani Edinburgh Üniversitesi genel itibarıyla dünya klasmanında her zaman en üst sıralarda yer almaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Bölümleri

College of Arts, Humanities & Social Sciences

 • Business School
 • School of Divinity
 • School of Economics
 • Edinburgh College of Art
 • Moray House School of Education and Sport
 • School of Health in Social Science
 • School of History, Classics and Archaeology
 • School of Law
 • School of Literatures, Languages and Cultures
 • School of Philosophy, Psychology and Language Sciences
 • School of Social and Political Science
 • Center for Open Learning

College of Science & Engineering

 • School of Biological Sciences
 • School of Chemistry
 • School of Engineering
 • School of GeoSciences
 • School of Informatics
 • School of Mathematics
 • School of Physics and Astronomy

College of Medicine & Veterinary Medicine

 • Edinburgh Medical School
 • Royal (Dick) School of Veterinary Studies

The University of Edinburgh Başvuru Şartları

İngiltere’de üniversite eğitimi almak amacıyla Edinburgh Üniversitesi‘ne başvuru yapabilmek için Türk öğrencilere yönelik bazı şartlar mevcuttur. Öncelikle Türkiye’de lise düzeyinde eğitim aldığınızı kanıtlayan diplomaya ihtiyacınız olacak. Daha sonra okumak istediğiniz bölüme göre değişebilecek özel şartları sağlamanız gerekmekte. Aynı şekilde İngiltere’de yüksek lisans eğitimi görmek isteyen ve Edinburgh Üniversitesine başvuru yapmak isteyen öğrenciler için de bölümlere göre farklı şartlar ve kriterler aranacaktır.

Anadili İngilizce olmayan ve doğrudan kabul için özel şartları sağlayamayan öğrenciler, Foundation adı verilen bir tür hazırlık eğitimini tamamlayarak, uzmanlaşacağı ana dala geçiş sağlayabilirler. Foundation Year süresince akademik yetenekleriniz başta olmak üzere İngilizcenizi ileri derecede geliştirme fırsatı bulacaksınız.

Edinburgh’ta bir bölüme doğrudan kabul almak için üç farklı kriterden birini sağlamanız gerekmektedir;

 • A Levels (A seviyesi Yüksek Akademik Başarı)
 • International Baccalaureate (Standart English 5 star grade, Higher Level Diploma)
 • US qualifications

University of Edinburgh Konaklama

İngiltere’de üniversite eğitimi için Edinburgh’a gelen öğrenciler, University of Edinburgh bünyesinde faaliyet gösteren geniş çaplı yurtlarda/konaklama yerlerinde kalabilir. Şehrin 40 ayrı noktasında, 6500 Edinburgh Üniversitesi öğrencisi için faaliyet gösteren yerler dışında, şehirde öğrencilere uygun oldukça çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır.

University of Edinburgh’a ait bu tür alanlarda öğrencilerin yararlanabileceği kafe, restoran, spor merkezleri, çalışma odaları, kütüphaneler, bilgisayar salonları ve çeşitli hobi alanları mevcuttur.