University of East Anglia

University of East Anglia (East Anglia Üniversitesi), İngiltere’de üniversite eğitimi sıralamalarında, yıllardır Birleşik Krallık’ın en iyi 15 üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversite, ayrıca yükseköğrenim metotları göz önüne alınarak hazırlanan, Teaching Excellence Framework 2017’de en üstün derecelerden birine sahip olmuştur. (TEF 2017)

East Anglia Üniversitesi, sadece eğitim – öğretim alanında değil, yaptığı ses getiren araştırmalarla da dikkat çekmektedir. Üniversite Times Higher Education REF 2014 Analizi’nde Birleşik Krallık üniversiteleri arasında, araştırmaların kalitesi bakımından ilk 10’da yer almayı başarmıştır. Özellikle kanser, demans, iklim değişikliği, su güvenliği ve siyaset alanlarında ortaya koyulan araştırmalarla, dünyayı değiştirecek bulgulara ulaşmıştır.

UEA, zengin kampüsü ile öğrencilerin her ihtiyacını karşılayabileceği devasa bir “ev” ortamı olarak tasarlanmıştır. Geniş bir alana yayılmış UEA kampüsünde, mağazalar, restoranlar, barlar, 7/24 açık kütüphane, canlı müzik ve spor parkı gibi imkanlara kolayca ulaşmak mümkündür. 300 akre (130 hektar) park alanında konuşlanan kampüste, The Sainsbury Centre for Visual Arts adında bir de sanat galerisi yer almaktadır. Üniversite canlı ve tarihi dokusuyla dikkat çeken Norwich kentine 15 dakika mesafede yer almaktadır.

15 binden fazla öğrenciye eğitim veren UEA öğrencilerinin, yaklaşık 1/3’lük kısmı, İngiltere’de eğitim için yurt dışından gelen uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Bu noktada, farklı kültürlerle temas kurmayı sağlayacak, zengin bir sosyal ortama sahiptir. 1963 yılında kurulan bir üniversite olarak, “Genç Üniversiteler’in eğitim kalitesini ortaya koyan” listelerde 2013 yılında, dünyanın en iyi 20 genç üniversitesi arasında yer almıştır. Ayrıca fakülte ve bölüm bazlı sıralamalarda hemen her fakültesi, en iyi ilk 150 içinde yer almaktadır. Üniversitenin World University Rankings 2020 sıralamasında aldığı genel sıralama ise 192’dir.

26 farklı bölümde, 300 civarında akademik branşta, 4 ana fakülte etrafında kurulmuş bir organizasyona sahiptir. Bu fakültelerin her birinde lisans ve lisansüstü eğitimler, çeşitli araştırma ve geliştirme programları yürütülmeye devam etmektedir. Sahip olduğu uluslararası öğrenci popülasyonu ile açık, iletici ve gelişime yönelik bir eğitim felsefesini, her branşta uygulamayı başarmış bir üniversitedir. Bu yönleriyle, yurtdışı üniversite eğitimi almak isteyen binlerce öğrencinin hayallerini süslemektedir.

University of East Anglia Bölümleri

University of East Anglia’da  30’a yakın akademik bölüm, 4 fakülte çatısı altında toplanmıştır. İngiltere’de master veya üniversite düzeyinde çeşitli seviyelerde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, aşağıdaki bölümler arasından seçim yapabilmektedir.

Faculty of Arts and Humanities

 • Art, Media and American Studies
 • History
 • Interdisciplinary Institute for the Humanities
 • Literature, Drama and Creative Writing
 • Politics, Philosophy and Language and Communication Studies

Faculty of Medicine and Health Sciences

 • Norwich Medical School
 • Health Sciences

Faculty of Science

 • Actuarial Sciences
 • Biological Sciences
 • Biochemistry
 • Chemistry
 • Computing Sciences
 • Engineering
 • Environmental Sciences
 • Geography
 • Mathematics
 • Natural Sciences
 • Pharmacy
 • Physics

Faculty of Social Sciences

 • Economics
 • Education and Lifelong Learning
 • International Development
 • UEA Law School
 • Norwich Business School
 • Psychology
 • Social Work

Başvuru Şartları

East Anglia Üniversitesi’ne giriş yapacak Türk öğrencilerin öncelikle alacakları eğitimin seviyesine göre lisans, ön lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca İngiltere’de eğitim için her okulda karışımıza çıkan dil yeterliliği veya hazırlık okulu eğitimlerinin tamamlanması da yine Türk öğrencileri ilgilendiren kabul kriterleri arasında yer almaktadır.

Lise diploması sahipleri; bazı bölümlere giriş için Foundation Year almak zorunda iken, bazı bölümler için American Scholastic Aptitude Test (SAT) sınavından, yeterli bir puan alarak Foundation Year eğitimine gerek duyulmadan, bölümlere kabul alabilmektedir. Ayrıca Abitur, Maturita ya da French Baccalaureate sahipleri, Türkiye’de okumuş olsalar da lisans bölümlerine doğrudan kabul almaya elverişli adaylardır.

Lise diploma genel not ortalaması (GPA); 3.5 ve üzeri olmalıdır. Ek olarak, International Baccalaureate Diploma (32 – 35 puan minimum aralık) ve British “A” Levels sahibi Türk öğrenciler de Foundation Year eğitimi almak zorunda değildir. Ön lisans diploması sahipleri, lisans bölümlerindeki ilk yıl eğitimlerinin birçoğundan muaf olabilmektedir.

Lisans bölümlerinden başarıyla mezun olan, lisans diploması sahibi Türk öğrenciler, birçok lisansüstü bölüme kabul alabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans için başvuru yapacak olan öğrencilerden, Mühendislik Diploması sahipleri doğrudan doktora programlarına da kabul alma şansına sahiptirler.

Ayrıca Türk öğrencilerin UEA’da herhangi bir programa başvuru yapmadan önce;

IELTS Academic: 6.5 genel, 6.0 minimum, her bir test bölümü
Pearson Academic (all components): 62 genel, 55 her bir test bölümü

Şartlarını sağlamış olmaları gerekmektedir. Burada bahsi geçen sınavlar haricinde, birçok farklı uluslararası İngilizce dil yeterliliği sınavından alınan puanlar da geçerli olabilmektedir.

Dil yeterliliği konusunda daha detaylı bilgiye üniversiteye ait web sitesinin ilgili kısmından ulaşmak mümkün.

Başvuru Tarihleri

University of East Anglia‘da eğitim almak ve İngiltere’de üniversite okuma ayrıcalığından yararlanmak için ELT tecrübesine güvenin. Her biri uzun yıllar eğitim danışmanlığı alanında tecrübe kazanmış, profesyonel ekibimiz ile İngiltere’de eğitime dair bütün süreçler, sorunsuz şekilde tamamlanmaktadır.

University of East Anglia Ranking

University of East Anglia (UEA), Birleşik Krallık’ın Norwich şehrindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 295. sırada yer almaktadır.

UEA, Times Higher Education Dünya Üniversite 2024 sıralamasında da 251-300’lük dilimde yer almıştır.

Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler UEA’da konaklamak için farklı seçeneklere sahiptir. 4300 öğrenci odasının yer aldığı devasa konaklama tesisleri, şehir ve eğitim hayatına yakındır. Tesisler, ihtiyaçlarınıza göre farklı tür oda seçenekleri ve lisans & lisans üstü konaklama yerleri ile kampüsteki zamanınızı en verimli şekilde değerlendirmeniz için tasarlanmış.

Kampüs dışında, Norwich şehir merkezinde yaşamak isteyen öğrenciler için çeşitli özel ev ve oda seçenekleri mevcuttur. Üniversite’nin ilgili birimleri ve Öğrenci Birliği bu konuda öğrencilere destek olmaktadır.

Öğrenci Birliği ayrıca, öğrenciler için özel olarak düzenlenen birçok sosyal aktivite ve etkinliğe imza atmaktadır.

Norwich Şehri

East Anglia Üniversitesi, Norwich şehir merkezine oldukça yakın mesafede yer almaktadır. Norwich şehri sadece öğrenciler için değil, tüm sakinleri ve ziyaretçileri için sayısız sosyal imkan barındırmaktadır. Bu yönüyle Norwich, “Best Places to Live in the City” adlı The Times 2018 ve 2019 sıralamalarında, üst sıralarda yer alan bir kenttir. Çok sayıda restoran, bar, pub, mağaza ve dükkana sahip, canlı bir çarşı şehrin en merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte, merkezin çeşitli noktalarında konuşlanmış tiyatrolar, sinema salonları, bowling, bilardo gibi hobi alanları vardır. Şehir,  tren yolcuğu ile başkent Londra’ya, 90 dakika uzaklıktadır.

Norwich şehri ve çevresi, öğrenci hayatını ilginç kılacak birçok özelliğe sahiptir. Spor, sanat, müzik, gezi, yeme – içme, alışveriş, seyahat ve aklınıza gelebilecek her türlü hobi faaliyetine uygun yerler, Norwich’tedir. Doğal güzelliğiyle ünlü Norfolk Sahili, tek başınıza veya arkadaş gruplarıyla dilediğiniz şekilde eğlenip, dinlenebilmek için harika bir seçenektir.

Öğrencilere hitap eden birçok gece kulübü, canlı müzik mekanları ve sakin publar ile gece hayatında farklı seçenekleri vardır. Ayrıca ünlü Premier Lig ekiplerinden Norwich City’e ev sahipliği yapan şehir, maç günlerinde apayrı bir tecrübe yaşamanıza sağlamaktadır. Futbol tutukunu olmasanız bile şehir ve stadyum çevresinde ortaya çıkan atmosferden etkilenmemek mümkün değildir. Ayrıca sporun içinde olmaktan keyif alanlar için; cricket, futbol, basketbol, tenis, bisiklet başta olmak üzere birçok branşa uygun tesise kolay ulaşım sağlamak mümkündür.

Bununla birlikte sinema ve tiyatro severler için de farklı alternatifler bulunmaktadır. Norwich’te yer alan iki tiyatro da Birleşik Krallık’ın genelinde ün kazanmış. Tiyatro oyunları, stand up gösterileri ve canlı müzik etkinlikleri bu salonlarda gerçekleştirilmektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA