Sheffield Hallam University

İngiltere’nin en eski ve en büyük üniversitelerinden biri olan Sheffield Hallam University (Sheffield Hallam Üniversitesi, SHU), isminden de anlaşılacağı üzere Sheffield şehrinde yer alıyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olan SHU’nun şehirde iki kampüsü bulunuyor. Çok farklı sayıda bölümü bulunan üniversitenin tarihi ise 1843 yılına kadar uzanmakta.

Oldukça köklü bir geçmiş ve değerli geleneklere sahip olan üniversite, Türkiye’den ve tüm dünyadan her yıl en fazla başvuru alan İngiliz üniversiteleri arasında yer alır. Ülkenin en büyük 10. üniversitesi olan SHU’nun 30 binden fazla öğrencisi bulunuyor. Lisans ve lisans üstü derecesinde eğitim veren okul, İngiltere’de üniversite denilince akla ilk gelen seçeneklerden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor. Zira Sheffield Hallam University, eğitim kalitesi olarak The Sunday Times Good University Guide 2020’de yılın üniversitesi seçildi. Bunun yanında SHU’da okuyan öğrencilerin memnuniyet oranı da %86 gibi oldukça yüksek bir değere sahip (National Student Survey). Akademik araştırmaların yanında pratik uygulamaların da üst düzey olduğu üniversite, öğrenilen bilgilerin uygulanabilmesi konusunda 4. sırada bulunuyor.

SHU’yu dünyaca ünlü bir üniversite yapan sebeplerden biri de dünya genelinde 100’den fazla üniversite ile değişim anlaşmaları yapması. İngiltere’de üniversite okumak için SHU’ya gelen öğrenciler, Avustralya, Kanada, Çin, Avrupa, Hindistan, Malezya ve ABD gibi dünyanın dört bir yanındaki üniversiteye değişim öğrencisi olarak gidebiliyor.

SHU’nun mezunları oldukça avantajlı. Çünkü bu üniversiteden mezun olanların %94’ü mezun olduktan sadece 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde kendilerine bir iş bulabiliyor ya da öğrenimlerine devam edecek fırsatları elde edebiliyor. Bunun yanında Sheffield Hallam Üniversitesi mezunu olursanız çok geniş bir sosyal çevreye sahip olabiliyorsunuz. Zira, üniversitenin dünyanın birçok yerinden mezunun yer aldığı büyük bir mezunlar topluluğu bulunuyor. Bu mezunlar, üniversitenin birçok imkanından faydalanmaya devam ederken, aynı zamanda sosyal ve profesyonel yaşamlarında birçok ayrıcalığa da sahip olabiliyor.

Bölümler & Programlar

SHU’nun her birinde oldukça kaliteli bir eğitimin verildiği ve üst düzey akademik çalışmaların gerçekleştirildiği yüzlerce bölümü bulunuyor. İngiltere’de üniversite seçimi yaparken bu üniversiteyi de değerlendirmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Zira, Sheffield Hallam Üniversitesi bünyesinde birçok bölüme bağlı çeşitli araştırma merkezleri, enstitüler ve araştırma grupları bulunuyor. Üniversitedeki bölümleri bağlı olduğu departmanlar ve fakülteleri şöyle listeyebiliriz:

 • Faculty of Science, Technology and Arts
  • Department of Computing
  • Department of Engineering and Mathematics
  • Sheffield Institute of Arts (SIA)
  • Department of Media Arts and Communication
 • Faculty of Social Sciences and Humanities
  • Department of the Natural and Built Environment
  • Sheffield Institute of Education (SIOE)
  • Department of Education, Childhood and Inclusion
  • Department of Teacher Education
  • TESOL Centre (Teaching English to Speakers of other Languages)
  • Department of Psychology, Sociology and Politics
  • Department of Humanities
  • Department of Law and Criminology
 • Faculty of Health and Wellbeing
  • Department of Allied Health Professions
  • Department of Biosciences and Chemistry
  • Department of Nursing and Midwifery
  • Centre for Leadership
  • Centre for Postgraduate Medical and Dental Education
  • Academy of Sport and Physical Activity
  • Department of Social Work and Social Care and Community Studies
 • Sheffield Business School
  • Department of Finance, Accounting and Business Systems
  • Department of Management
  • Department of Service Sector Management

Konaklama Seçenekleri

Sheffield Hallam University, başvuran adaylara ilk yılında konaklama garantisi veriyor. Üniversitenin öğrenci yurtları, kampüse çok yakın konumlarda; bazıları 10 dakikadan kısa sürecek bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu yurtlar oldukça modern olup konforlu, güvenli ve sağlıklı bir konaklama için bire birdir. Her bütçeye uygun seçeneklerin yer aldığı yurtların fiyatlarına, faturalar, sigora, internet vb gibi birçok gider dâhildir. İngiltere’de yüksek lisans yapmak için SHU’yu tercih edecek adaylar da bu yurtlardan faydalanabiliyor.

Eğer öğrenci yurtlarının sizin için iyi bir tercih olmayacağını düşünüyorsanız, Sheffield’de kalacak kişisel dairelerin de oldukça iyi bir seçim olacağınız söyleyebiliriz. Kampüs yakınlarında veya biraz uzak mesafelerde, çeşitli fiyat aralıklarında kiralık daireler veya apartlar mevcut.

Sheffield Hallam University Başvuru Şartları

SHU’ya giriş koşulları başvurulan bölümler arasında farklılık gösterebiliyor. Fakat genel anlamda üniversite, lisans derecesi için bir lise diploması istiyor. Mezun olunan lise ve diploma puanı yeterli görünen adaylar üniversitedeki Uluslararası Hazırlık Programı’na (International Foundation Programme) girmeye hak kazanıyor. Bir lisans derecesinin ilk yılını bir Türk üniversitesinde tamamlayan adaylar ise SHU’nun lisans programlarına doğrudan giriş için kabul edilebiliyor. İngiltere’de yüksek lisans yapmak için SHU’yu seçen adaylar eğitim alacakları bölüme göre değişiklik gösteren not ortalaması kriterlerini sağlamaları koşulu ile doğrudan başvuru yapabilirler ya da öncesinde üniversitedeki ‘Pre-masters’ programına katılabilirler.

Sheffield Hallam Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Lisans başvuruları UCAS aracılığı ile yapıldığı için genelde 15 Ocak tarihinde son bulmaktadır. Ancak kontenjanlara ve bölümlere değişmekle beraber son başvuru tarihleri değişiklik gösterebilmektedir. Foundation, lisans, pre-master ve yüksek lisans programları başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için ELT Akademik Danışmanlarından ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Sheffield Şehri

Sheffield, İngiltere’deki en büyük 5. şehirdir ve SHU, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden müzik, sanat, spor ve kültür alanlarına kadar birçok seçeneğin ve imkanın bulunduğu bir şehir Sheffield. Burada yaşayan 60.000 öğrenci var, bu bakımdan bir öğrenci için ihtiyaç duyulan her şeyin Sheffield’da var olduğunu söyleyebiliriz. Bu büyük öğrenci şehrinde yeni arkadaşlıklar edinerek sosyal çevrenizi genişletme şansına da sahip oluyorsunuz.

SHU’ya geldikten birkaç hafta sonra; öğrencilik hayatı, kariyer tercihleri, profesyonel yaşam, Sheffield Hallam University ve Sheffield’da geçirdiğiniz vakti nasıl daha değerli ve verimli hale getirebileceğiniz konuları ile ilgili üç özel danışmandan yardım almaya başlayacaksınız. Bu danışmanlar, okul başlangıcından mezuniyete kadar ve daha sonrası için sizinle beraber olacaklar. SHU’nun kariyer desteği, %95’lik bir öğrenci memnuniyetine sahiptir.

Sheffield, arkadaş canlısı, hareketli ve renkli; hepsinden de önemlisi şaşırtıcı derecede ucuz bir şehir. Sheffield’in yaşam maliyeti ülke ortalamasının oldukça altında ve 60.000 kişilik öğrenci topluluğu sayesinde her köşede indirim bulmak kolay.

Sheffield’in %60’ı parklar, bahçeler ve kırsal yerler gibi yeşil alanlardan oluşuyor. Rahatlamak için bir sürü yer var; yakınlardaki Peak District National Park’ta yürüyüş ve koşu yapma, bisiklete binme, tırmanma ve yüzme imkanı bulunuyor.

Sheffield’in, İngiltere’de Londra dışındaki en büyük sanatçı ve tasarımcı topluluğu olan ikonik konser salonları ve yiyeceklerden filmlere kadar her şeyi kapsayan büyük festival takvimi mevcut.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA