Queen's University Belfast

Queen’s University Belfast (QUB), Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde yer alan ve Birleşik Krallık’ın en eski dokuzuncu üniversitesi olarak bilinen prestijli bir yüksek öğrenim kurumudur. 1810 yılında kurulan QUB, geçmişinden aldığı ilham ve güçle yoluna devam ederken, dünyanın her yerinden öğrencilere kaliteli eğitim sunmaktadır. QS World Rankings 2024’e göre dünya genelinde 202. sırada yer alan QUB, 80 farklı ülkeden gelen yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Queen’s University Belfast, dünya çapında ses getiren araştırmalarıyla tanınan bir araştırma üniversitesidir. Üniversitede yapılan araştırmaların %75’i uluslararası literatürde öncülük eden çalışmalar olarak kabul edilmekte (Research Excellence Framework 2014), bu başarısıyla İngiltere’nin en iyi 8. araştırma üniversitesi olarak anılmaktadır.

200+ yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, QUB modern kampüs imkanlarıyla da dikkat çekmektedir. Son yıllarda 100 milyonlarca sterlinlik yatırımlarla geliştirilen kampüs olanakları, üniversiteyi bu alanda İngiltere’nin en iyi ikinci üniversitesi yapmıştır.

QUB, mezunlarının hızlı iş bulma konusunda da oldukça başarılıdır. Eğer QUB’de eğitim almayı tercih ederseniz, mezuniyetinizden sadece 6 ay sonra iş bulma ihtimaliniz %94 olarak belirtilmektedir.

Queen’s University‘nin dünya genelinde 220 bin civarında mezunu bulunmakta ve bu mezunlar geniş bir sosyal ağ içerisinde yer almaktadır. Bu ağ sayesinde, mezunlar hem sosyal hem de profesyonel yaşamda çeşitli avantajlara ve fırsatlara sahip olabilmekte, üniversitenin düzenlediği etkinliklere öncelikli olarak katılma şansı yakalayabilmektedir. QUB mezunları arasında Nobel ödüllü bilim insanları ve birçok farklı meslek dalında dünya çapında tanınmış isimler bulunmaktadır, bu da QUB’nin tercih edilebilirliğini artıran bir diğer önemli faktördür.

Queen's University Belfast Sıralaması

Queen’s University Belfast, Birleşik Krallık’taki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 202. sırada yer almaktadır.

Queen’s University Belfast, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 201-250’lik dilimde bulunmaktadır.

Queen's University Bölümleri

Yüzlerce farklı bölümde lisans ve lisans üstü derecesinde eğitim veren Queen’s University Belfast, bölüm ve öğrenci sayısını sürekli olarak artırmaya gayret ediyor. Bunun yanında, üniversitenin hem İngiltere’de hem de yurtdışında birçok üniversitedeki bölümler ile iş birliği bulunuyor. Bu bakımdan, bölümünüz ve hedefiniz ne olursa olsun İngiltere’de üniversite seçenekleri arasında QUB, size eşsiz fırsatlar ve çok değerli imkanlar sunabiliyor. Üniversitedeki 3 farklı fakülte ve bu fakültelere bağlı okulları; ayrıca üniversite bünyesindeki enstitüleri aşağıda görebilirsiniz.

 • Faculty of Arts, Humanities and Social Sciences
  • School of Arts, English and Languages
  • School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
  • School of Law
  • School of Social Sciences, Education and Social Work
  • Queen’s Management School
 • Faculty of Engineering and Physical Sciences
  • School of Chemistry and Chemical Engineering
  • School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
  • School of Mathematics and Physics
  • School of Mechanical and Aerospace Engineering
  • School of Natural and Built Environment
  • School of Psychology
 • Faculty of Medicine, Health and Life Sciences
  • School of Biological Sciences
  • School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
  • School of Nursing and Midwifery
  • School of Pharmacy

QUB bünyesindeki enstitüler;

 • Gibson Institute
 • Institute of Cognition and Culture
 • Institute of Electronics, Communications and Information Technology (ECIT)
 • Institute for Global Food Security
 • Institute of Irish Studies
 • Institute of Professional Legal Studies
 • Institute of Spatial and Environmental Planning (ISEP)
 • Institute of Theology
 • The Senator George J. Mitchell Institute for Global Peace, Security and Justice
 • William J Clinton Leadership Institute

Başvuru ve Kabul Şartları

Queen’s University Belfast, Türkiye’den lisans derecesinde eğitim için başvuran adaylardan 3.5 not ortalamasına sahip bir lise diploması isteniyor. Bu koşulu sağlayan adaylar, üniversitenin lisans derecesindeki öğrencilere verdiği ve bir tür hazırlık programı olan Foundation Year için kabul ediliyor. Bu program başarı ile tamamlandıktan sonra öğrenciler, bölümlerinin birinci yılına başlayabiliyor. Bunun yanında, eğer 4.0 ve üzerinde puana sahip bir lise diploması bulunan adayların doğrudan birinci sınıfa başlayabilme ihtimali bulunuyor. Bunun için başvurulan bölüm, öğrencinin bazı önemli konulardaki performansını görmek istiyor.

Türkiye’de herhangi bir üniversitede bir yılını tamamlamış öğrenciler QUB’a başvurması halinde, üniversite bir durum değerlendirmesi yaparak öğrenciyi kabul edebiliyor.

QUB, başvuruda bulunan adaylardan İngilizce yeterliliklerini belgelemelerini de istiyor. Bunun için 6.5 puana sahip IELTS veya 90 puana sahip TOEFL sınav sonucu gerekiyor. Bunun yanında, üniversitenin bazı bölümleri daha yüksek veya daha düşük bir puan gerektirebilir.

Başvuru Tarihleri

Eylül ayında başlayacak eğitimlere katılmak amacıyla QUB’a yurtdışından başvuruda bulunacak adaylar için son başvuru tarihi 30 Hazirandır. Fakat başvuruda bulunacak adaylar, bu işlemi ne kadar erken yaparsa o kadar iyi. Çünkü üniversitenin popüler bölümlerinin kontenjanları çok hızlı bir şekilde dolabiliyor.

Belfast Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Hem öğrencilik yaşamı hem de sosyal yaşam anlamında Belfast çok güzel zamanların geçirilebileceği bir üniversite hayatı vadediyor. Kültür, sanat, spor, yemek ve alışveriş konularında adeta bir başkent olan şehir, aynı zamanda öğrenciler için ekonomik olarak da İngiltere’nin en yaşanılası bölgelerinden biri. Zira, Natwest Student Living Index 2015’te Belfast İngiltere’deki öğrenciler için genel anlamda en düşük yaşam maliyetine sahip şehir seçildi. Belfast, ayrıca İngiltere’de en düşük öğrenci kiralarının olduğu şehir konumunda. Bunun yanında, öğrencilerin konaklayacağı yerler, kampüse yürüme mesafesinde olduğundan, öğrencilerin ulaşım maliyeti de oldukça düşük oluyor.

Hareketli ve renkli bir şehir olan Belfast’ta öğrencilerin katılabileceği çok sayıda etkinlik de bulunuyor. Şehrin tiyatroları, konserleri, komedi gösterileri, festivalleri hiç eksik olmuyor desek yeridir.

Şehirde gezintiye çıkmak isteyen öğrenciler için tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının indirimli olduğunu söylemekte fayda var. Bunun yanında, bisiklet kullanımı da şehirde oldukça yaygın. QUB’ta okuyan öğrenciler, bisiklet kiralayarak birçok noktaya ulaşım sağlayabiliyor.

Konaklama Seçenekleri

QUB öğrencilerinin en rahat ettiği konulardan biri de şüphesiz konaklamadır. Üniversitenin 3400’ten fazla sayıda öğrenciyi ağırlayabilecek yurt kapasitesi bulunuyor. Haftalık konaklama fiyatları 75 ile 124£ arasında değişen yurtlarda, oldukça güvenli, sağlıklı ve konforlu bir konaklama sağlanabiliyor. Yurtlarda standart sözleşmeler minimum 38 haftalık olarak yapılıyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin ücretsiz faydalanacağı spor merkezi de bulunuyor.

Yurtların üniversite kampüsüne ve şehirdeki önemli merkezlere yakın olması da öğrenciler için diğer bir avantaj.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA