Newcastle University

Newcastle University (Newcastle Üniversitesi)

Russell Group’un bir başka üniversitesi, İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyenlere sunduğu kaliteli eğitim ve prestijli olmasıyla ünlü Newcastle Üniversitesi. Dünya genelindeki üniversitelerin kalitesi açısından %1’lik diliminde bulunan Newcastle Üniversitesi, öğrencilerinin 91% memnuniyeti oranı ile de İngiltere’de eğitim alanında kendini ciddi anlamda kanıtlamış bir üniversitedir. 2013 – 2014 Mezuniyet Hedefleri anketi sonuçları bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin %94’ünün mezuniyet sonrası ilk 6 ay içerisinde yüksek lisans programıyla devam ettiğini veya iş bulduğunu belirtmektedir.

Newcastle Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden bir adım öne çıkaran başarısı, dünya sıralamasında en iyi 200 üniversite arasında yer alırken Birleşik Krallık’ta 20. ve İngiltere’de 6. sırada bulunmasından kaynaklıdır. 1834’te kurulan, üniversite statüsüne ise 1963 yılında kavuşan üniversitenin günümüzde 120 farklı ülkeden 4 bini uluslararası olacak şekilde toplamda 20 binden fazla kayıtlı öğrencisi vardır.

Kökeni Tıp ve Cerrahi Fakültesi olan üniversite, günümüzde hala bu alanlardaki başarısı ile ön plana çıkmaktadır. Ulusal bir merkez olarak seçilen fakülte, Durham Üniversitesi ile anlaşmalıdır ve alanındaki en iyi uygulamaları göstermektedir. Özellikle çağımızın hastalığı olan kanser alanındaki araştırma tesisleri ülkenin en iyilerinden olmakla birlikte, üniversite ülkedeki laboratuvar ve hastane programlarında ilk beşe ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Üniversitenin Bulunduğu Newcastle Şehri Hakkında

Öğrencilerine ideal ve güvenli bir çevre sunan, İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için en uygun fiyatlı bölgelerden olan Newcastle şehri, Tyne nehrinin kuzey yakasındadır. Tarihi binaları, türlü alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve Victorian tarzı evleri küçük bir şehir olan Newcastle’ı cazibeli kılan noktalarıdır. Manchester, Birmingham, Liverpool, Edinburgh, Glasgow, York ve Leeds gibi şehirlere direkt tren bağlantısı bulunmaktadır. Avrupanın önemli başkentlerine direkt uçuş sağlayan havalimanı olan Newcastle, uygun fiyatlı yaşam şartlarıyla pahalı bir ülke olan İngiltere’de çölde vaha olarak değerlendirilmektedir.

İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız ve eğitim hayatınıza Newcastle Üniversitesi ile devam etmek istiyorsanız the Pennine tepeleri, Northumberland sahili, Tyne Köprüsü ile Tyne Nehri, High Level Bridge, Gateshead Millennium Bridge ile şehre ismini veren Castle Keep ve Segedunum isimli Roma dönemlerinden kalma kale gezilmesi gereken birkaç yerdir.

Bununla sınırlı kalmayıp Viktorya dönemi esintileri taşıyan kültürel Central Arcade bölgesi, St. Nicholas Cathedral, şehrin göbeğindeki Grainger Town, Çin mahallesi, girişin ücretsiz olduğu ve gençlerin dilediğince sanatsal çalışmalarını yürütebildiği University Gallery and Baring Wing, bilimsel ve tarihi bulguların olduğu Great North Museum da Newcastle şehrinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Newcastle Üniversitesi’ne Başvuru Şartları

Başvurunun yapıldığı ülkeden akademik şartlara ve İngilizce dil şartlarına kadar programlar farklılık göstermektedir.

Foundation Yılında kurslar 2 dönem sürmektedir. Çoğu kurs Eylül ve Ocak aylarında başlamaktadır, Eylül başlangıçlı program 9 ay sürerken Ocakta başlayan program 6-7 ay sürmektedir. Katılım şartları IELTS sınavından 5.0 ve üstü puan almak ve liseden iyi bir notla mezun olmak yeterlidir.

Pre-Master Eylül ve Ocakta başlayan ve 2 dönem süren bir programdır. En az 17 yaşındaki öğrencilerin katılabildiği program Eylül başlangıçlı ise 9 ay, Ocak başlangıçlı ise 7 ay sürmektedir. Katılım şartları lisans diplomasını iyi notlar ile almış olmak ve IELTS sınavından 5.5 ve üstü puan almaktır.

Newcastle Üniversitesi’ne başvuru, kabul ve gidiş sürecinizde 8 farklı şubemizden size en yakın olan şubeye ulaşarak 20 yıllık ELT tecrübeli profesyonel ekibimizden ücretsiz danışmanlık eğitimi alabilirsiniz.

Öne Çıkan Bölümler

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyenlerin göz ardı edemeyeceği bir detay olarak Newcastle Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde İngiliz Üniversiteleri arasında birinci sıradadır. Genel olarak en popüler 10 bölüme bakacak olursak;

 1. Tarım & Ormancılık
 2. Anatomi & Fizyoloji
 3. Mimarlık
 4. Sanat & Tasarım
 5. Kimya Mühendisliği
 6. Diş Hekimliği
 7. Elektrik & Elektronik Mühendisliği
 8. Yemek Bilimi
 9. İber Dilleri
 10. Müzik
 11. Şehir & Ülke Planlama ve Peyzaj bölümleri karşımıza çıkmaktadır.

Newcastle University Londra Kampüsü Eylül 2015’te açılarak, barındırdığı İşletme, Pazarlama ve Finans programlarıyla İngiltere’de eğitim almak isteyen ancak Newcastle şehri yerine Londra’da yaşamak isteyen öğrenci adaylarına kaliteli bir diploma şansı sunuyor. Bu üç alandaki lisans ve yüksek lisans bölümleri dışında, direkt olarak eğitim alabilmek için yeterli niteliklere sahip olmayan öğrenci adayları için de katılım sağlayabilecekleri pathway programları sunuyor.

Deniz aşırı ülkelere de yayılan Newcastle Üniversitesi, örneğin Malezya’da Tıp alanında uluslararası bir kampüse sahiptir.

Konaklama

Yolu Newcastle Üniversitesi ile kesişen öğrencileri Newcastle şehir merkezine yürüme ile 10 dakikalık mesafede bulunan yurt imkanları beklemektedir. Konaklama için başvurunun son tarihinden önce başvuran ve gerekli kriterleri sağlayan tüm lisans öğrencilerine konaklama sağlanmaktadır. Yatak sayısı 4 bine yakın olan ve pek çok seçenek sunan yurtların dörtte biri yemekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Tesislerde standart ve en-suite odalar dışında büyük tek kişilik, paylaşımlı odalar ve stüdyo daireler de bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilere ilk senelerinde üniversite tarafından konaklama garantisi verilmektedir.

Kampüs Hayatı

Öğrencilerini Newcastle Havaalanında karşılayan ve onları kampüse ulaştıran üniversite, misafirlerini İngiltere’de eğitim hayatlarının ilk yıllarında hem üniversiteyle, hem diğer öğrencilerle hem de İngiltere’yle tanıştırabilmek amacıyla Uluslararası Karşılama Haftası organize etmektedir. Atölye çalışmalarından dans organizasyonlarına ve konferanslara kadar sosyal etkinlikler ile öğrencileri kendilerini rahat ve mutlu hissedebilmeleri için anlaşmalı oldukları özel kurumlar ile sezon öncesi dersler ve sene boyunca faydalanabilecekleri ücretsiz dil dersleri imkanı da sunmaktadır.

Program fark etmeksizin tüm öğrencilere yazı yazma ve matematik dersi desteği veren üniversitenin Öğrenci Birliği ülkede ilk 10’a girmiştir ve üniversite mezunları tarafından her sene sosyal merkez olarak yürütülmektedir. 20’den fazla kulüp ve derneğin bulunduğu üniversitede Guardian ödüllü öğrenci gazetesi ve yemek alanları da aktif olarak kullanılmaktadır. Mezun öğrencilerin mezuniyet sonrası 3 yıl boyunca kariyer desteği alabilme imkanı da bu üniversiteyi İngiltere’deki gözde üniversitelerden biri olmasını sağlamaktadır.

Üniversiteyi cazibeli kılan bir diğer özelliği ise kütüphanesidir. Charter Mark ödülünü üst üste 5 kere alan tek üniversite olma şansına erişen Newcastle, 2 kere prestijli Müşteri Hizmeti Mükemmelliği ödülüne layık görülmüştür. Öğrencilerin 7/24 Sanal Öğrenme fırsatı elde ettiği Newcastle Üniversitesi kütüphanesinde 600 bilgisayar, yarım milyondan fazla online katalog ve e-kitap, 1 milyondan fazla basılı kitap bulunmaktadır.

REF (Research Excellence Framework) tarafından araştırma gücü ile İngiltere’de eğitim kategorisinde Newcastle University 16. sırada gösterilmiş, “uluslararası mükemmellikte” ve “dünya öncüsü” olarak değerlendirilmiştir. 3 kere “Queen’s Anniversary Prize for Higher and Further Education” ödülünü hak eden üniversite her sene derneklerden, iş dünyasından ve devletten yıllık araştırma geliri elde etmektedir.

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef