Durham Üniversitesi (Durham University)

Durham Üniversitesi, Dünya’nın en iyi yüz üniversitesi arasında yer alan (QS World University Ranking), İngiltere’de üniversite eğitimi için sıkça tercih edilen bir okuldur. 1832 yılında kurulan üniversite, akademik dünyada kendine has bir geleneği bulunan, köklü bir eğitim kurumudur. Durham Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından oluşturulan dünyaca tanınmışlık sıralamasında ilk 100 arasında kendine yer bulmaktadır.

Durham Üniversitesi, mükemmeliyetçi eğitim anlayışı ile Birleşik Krallık gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan bir ülkede, en iyi ilk 10 üniversite arasına girmeyi başaran bir okul olmakla beraber üniversite öğrencilerinin yaklaşık %21’lik kısmı 130 farklı dünya ülkesinden gelmektedir. Durham Üniversitesi 4 ana fakültede onlarca farklı bölümde eğitim vermektedir. Lisans ve lisans üstü seviyelerde çeşitli eğitim ve araştırma programları mevcuttur. Durham kampüsü 227 hektar alana yayılmış durumdadır. Kampüsün bir kısmı UNESCO Dünya Tarih Mirası listesine alınacak nitelikte tarihi öneme sahiptir. Ayrıca ana kampüsün büyük bölümü modernize edilmiştir. Okulda aktif eğitim verilen bölümlerin büyük kısmı da bu modern yapılarda çalışmalarına devam etmektedir.

Her yıl ülkenin saygın kuruluşları tarafından yapılan sıralamalarda Durham Üniversitesi Oxford, Cambridge gibi devlerle yarış halindedir. Buna göre;

 • Guardian University Guide 2020 (5.)
 • The Complete University Guide 2020 (6.)
 • Times and Sunday Times Good University Guide 2020 (7.)

gibi güvenilir listelerde üst sıraları zorlamaya devam etmektedir.

Bu sıralamalar üniversitenin araştırma ve öğretim anlamında takındığı mükemmeliyetçi tavra işaret etmektedir. Okuldan mezun olanların dünya iş çevrelerince her zaman ihtiyaç duyulan bireyler olmasının da önü açılmış olmaktadır. Zira okul, öğrenci merkezli öğretim ilkesini benimsemiş durumdadır ve bireyin mesleki & akademik anlamda kendini geliştirebileceği en iyi sistemlerden birine sahiptir.

Arkeolojiden fizik araştırmalarına, devrim niteliğinde birçok araştırma üniversite bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Durham: Her köşesi tarih kokan şehir

Durham, İngiltere’de üniversite okumak isteyenler için tercih edilebilecek en mütevazi yaşam alanlarına sahiptir. Şehrin geneline oranla büyük bir üniversitenin varlığı, öğrenci hayatının oldukça hareketli olduğu bir sosyal yaşam imkanı sunmaktadır. Ünlü giyim mağazaları ve alış veriş merkezlerinin yer aldığı merkez caddelerle birlikte; çeşitli sanatsal etkinliklerin sahnelendiği sinema, tiyatro ve sergi salonları Durham’ın merkezinde ulaşılabilir durumdadır.

Tarih kokan bu kentin The Oriental Museum’da yer alanlar başta olmak üzere, her noktasında binlerce yıllık tarihi eserleri bulabilirsiniz.

Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Öğrenci Merkezinin kendine ait sosyal tesisleri, öğrenci hayatına uygun tarihi şehir dokusu ile samimi ve sıcak bir atmosfere sahiptir.

Nispeten küçük bir şehir olmasına karşın, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler sayesinde oldukça eğlenceli ve canlı bir sosyal hayattan söz etmek mümkündür. Üniversiteye ait yerleşkeler ve çevresi de öğrencilerin günlük aktivitelerde çeşitliliği yakalayabileceği yerler olarak dizayn edilmiştir. Şehir, yapısı itibariyle spor faaliyetlerinde aktif olmak isteyen öğrenciler için idealdir. Öyle ki; Durham Üniversitesi öğrencilerinin büyük çoğunluğu bir ve birden fazla sporu düzenli olarak yapmaktadır.

Bölümler

Durham Üniversitesi’nde okutulan alanlardan 18 tanesi 2019 yılı World Top 100 of The QS World University Ranking listesinde ilk yüze girmiştir. Bu alanlardan 10 tanesi ise doğrudan ilk 50 içinde kendilerine yer bulmuştur.

Ayrıca Theology and Religion (5.), Archeology (6.) ve Coğrafya (9.) alanları aynı listede ilk 10’a kadar yükselme başarısı göstermiştir.

Öne çıkan bu tür derslere ek olarak dört ana fakültenin tamamında verilen dünya kalitesinde eğitim dikkat çekmektedir.

Faculty of Social Sciences & Health

4700 lisans, 3300 lisansüstü öğrenciye sahip dünyanın en saygın sosyal bilimler ve sağlık fakültelerinden biridir. Dokuz farklı akademik bölümden oluşmaktadır.

 • Anthropology
 • Department of Sociology
 • Archaeology
 • Durham University Business School
 • School of Education
 • Geography
 • School of Government & International Affairs
 • Law School
 • Department of Sport and Exercise Sciences

Her bölüm alanında öncülük eden araştırmalara imza atmaktadır. Fakülte her yıl kendi alanında Dünya’nın en iyi 50 fakültesinden biri olmaktadır. Öğrenci kalitesi ve araştırma niteliği her dönemde dünya klasmanında kaliteye sahiptir. Bu anlamda mezunları dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilmektedir.

Faculty of Arts and Humanities

İngilizce Dil Merkezi ve Yabancı Diller programları başta olmak üzere yedi farklı bölümde birinci sınıf eğitim veren bir fakültedir. Fakültenin her bölümü Büyük Britanya’da kendi alanlarında ilk beş bölüm arasında yer almaktadır.
Fakülte Müzik, Liberal Arts, Tarih, Felsefe gibi sanat ve beşeri bilimlerde köklü tarihine yakışır seviyede öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

Faculty of Science

Sekiz farklı bölümde dünyanın önde gelen bilim insanlarını yetiştiren, lisans ve lisans üstü eğitim veren bir fakültedir.

 • Department of Biosciences
 • Department of Chemistry
 • Department of Computer Science
 • Department of Earth Sciences
 • Department of Engineering
 • Department of Mathematical Sciences
 • Department of Physics
 • Department of Psychology

Business School

Özellikle İngiltere’de yüksek lisans ve üstü iktisadi bilimler eğitimi almak isteyenler için ideal bir fakültedir. Dünya’nın en saygın MBA programlarından biri Durham University School of Business bünyesinde eğitim vermektedir. PhD ve DBA eğitimleri ile kariyerinize yeni bir boyut kazandıracak, yüksek akademik başarı hedefinde çalışmaya devam eden bölümlerden kuruludur.

 • Economics
 • Business
 • Marketing
 • Accounting and Finance

Durham Üniversitesi Başvuru Şartları ve Kabul Kriterleri

Durham Üniversitesi’ne başvuru yaparken vatandaşı olduğunuz (veya diplomasına sahip olduğunu) ülkeye göre birtakım farklı kriterlere uymak durumundasınız.

Kriterlerin başında, anadili İngilizce olmayan öğrenciler için fakültelere ve bölümlere göre değişen dil yeterlilikleri bulunmaktadır. Minimum dil yeterliliğini sağlayan öğrencilerin Durham’da ilk durağı Foundation Programı adı verilen bir tür hazırlık yılı olacaktır.

Doğrudan lisans programlarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerden bazı eğitim programlarının kendine has A-Level (+85/100) kriterleriyle bazı derslerde 85 ve üzeri not ortalaması istenmektedir. IB Diploma, A Level düzeyinde bir diplomaya sahip olanlar da not ortalamalarına ve istedikleri bölüme göre doğrudan başvuru yapabilmektedirler.

İngiltere’de master ve üzeri eğitimini tamamlamak isteyenler için Durham Üniversitesi lisans diplomalarında (fakültelere göre değişmek kaydıyla) 2.8 – 3.7 CGPA kriterlerinde genel not ortalaması talep etmektedir. Bazı bölümlerin spesifik şartları hakkında bilgi almak için danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Konaklama

Durham’da öğrenci yaşamı barınma, yeme-içme ve uykudan çok daha fazlasını vadetmektedir. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren yurt binalarında, yeni kayıt olan her öğrenci için çeşitli seçenekler mevcuttur. Bağlı bulunduğunuz fakülteye göre sınıflandırılan bu yurtlarda canlı, eğlenceli ve yardımsever atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Öğrencilerin dersliklere erişiminin daha kolay olması için tasarlanan konaklama yerleri, şehir merkezine ulaşım için ideal lokasyonlarda yer almaktadır. Böylece Durhkam şehrinden kopmadan, eğitim atmosferinin içinde bir konaklama imkanına sahip olursunuz. Ayrıca yüzlerce farklı ülkeden gelen öğrencilerin oluşturduğu zengin bir sosyal ortamla iç içe hayatınıza devam edebilirsiniz.