Birkbeck University of London

Birkbeck University of London

Birkbeck Üniversitesi (Birkbeck University of London)

Birkbeck Üniversitesi, 1823 yılında ünlü İngiliz hayırsever George Birckbeck tarafından London Mechanics Institute adıyla kurulmuş köklü tarihe sahip bir eğitim kurumudur. İngiltere’de eğitim vermeye Londra’daki çalışan erkek sınıftan başlayan okul, günümüzde global ölçekte her milletten, farklı öğrenci profillerine eğitim veriyor.

Geçmişten günümüzü yenilikçi ve devrim niteliğinde atılımları ile ön planda. Öyle ki; kuruluşundan kısa süre sonra zanaatkâr sınıfına fen, sanat ve ekonomi eğitimi vermeye başlayarak o dönemin ses getiren uygulamalarından birine imza atmış. Henüz sene 1830 iken kadınların enstitüde eğitim almasına izin vererek, bu alanda İngiltere’de ilk adımları atan okullardan birisi olmuş. 1858 yılında özellikle mali durumu, yüksek öğrenim görmeye yeterli olmayan öğrencilerin tercih ettiği bir okul haline geldi.

Günümüzde Birkbeck University, of London adıyla, Londra Üniversitesi’nin bir parçasıdır. Geleneklerine bağlı kalarak halen eğitimde fırsat eşitliğini destekliyor. Bu noktada oldukça fazla sayıda öğrenciye burs imkanları yaratma çabasındaki bir yönetime sahip.

Birkbeck University of London güncel öğrenci sayısı 18 bin dolaylarında. Bu öğrencilerin %38’i dünyanın farklı ülkelerinden İngiltere’de üniversite okumak için Birkbeck’i tercih edenlerden oluşuyor. Öğrencilerin yüksek eğitimleri sırasında çalışmalarına olanak tanımak için Birkbeck part-time mesailere uygun ders programları uyguluyor. Ayrıca yüksek öğrenimde “akşam okulu” imkanı sunan tek üniversite. Bu sayede, özellikle İngiltere’de eğitim gören yabancı öğrencilerin mali anlamda kendilerine katkı sağlayacak fısatları değerlendirmelerinin önü açılıyor.

2014 yılı Research Exellence Framework listesinde, Birkbeck Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaların %73’lük kısmı, “dünyada öncülük eden”, “uluslararası seçkinlikte” şeklinde nitelendiriliyor.

Üniversite bünyesinde 5 farklı fakültede 19 farklı bölüm ve alt bölümler olmak üzere birçok farklı alanda eğitim veren programlar bulunuyor. Üniversitenin ana kampüsü Bloomsbury semtinin kalbinde yer alıyor. Bu noktada, Londra’da en iyi üniversite eğitimini veren, seçkin üniversitelere de yakın bir konumu var. Ayrıca dünyaca ünlü birçok sanat galerisi, müze, kütüphane ve çeşitli araştırma kaynaklarına da fiziki adres olarak çok yakın. (British Museum, British Library, Wellcome Collection). Ayrıca üniversite 2013 yılında 33 milyon sterlin yatırım ile Londra’nın doğusunda, Stratford kampüsünü açtı.

Üniversite uzun yıllardır, Hong Kong Shue Yan University, the University of Sao Paolo ve Columbia University gibi dünyaca ünlü okullarla eğitim ve araştırma partnerliği yapıyor. Öğrenci değişimleri, ortak araştırmalar ve çeşitli organizasyonlarla önemli birçok bilimsel konu ele alınıyor. Üniversite ayrıca mezunlarının daha kolay iş bulabilmesi için kendine ait Birkbeck Talen ajansını kurmuş. Bu ajans, öğrenciler ile şirketler arasında bir köprü vazifesi görüyor ve uygun pozisyonlar için uygun öğrencilerin seçilmesinde taraflara yardımcı oluyor. Üniversitenin bu zamana kadarki mezunları arasında ünlü oyun yazarı TS Elliot, Labour Party’den çıkan ilk başbakan Ramsay McDonald, sosyal reformist Annie Besant gibi isimler göze çarpıyor.

Birkbeck Üniversitesi’nin hemen her bölümü kendi alanında dünyanın en iyi üniversiteleri ile yarışıyor. Mühendislik, Psikoloji ve Sosyal Bilimler Fakülteleri Dünya listelerinde, kendi alanlarında ilk 100 fakülte arasında yer alıyor (Times Higher Education).

Birkbeck Hakkında

Londra’da eşsiz bir noktada bulun Birkbeck, coğrafi ve akademik anlamda şehrin tam merkezinde yer alıyor. Londra’da eğitim veren hiçbir üniversitede bulunmayan gece okulları ile farklı fırsatlar için uygun zemin oluşturmanıza yardım ediyor.

Okul ayrıca hemen her fakülte binasında kapsamlı kütüphaneler ve çalışma alanlarıyla akademik çalışmalarınızı rahatlıkla yürütebileceğiniz ortamlar hazırlamış. Özellikle Bloomsbury kampüsündeki ana kütüphane 5 kata yayılmış, ferah ve kapsamlı araştırmalara uygun yapıda dizayn edilmiş. Ayrıca Birkbeck Üniversitesi öğrencileri, British Library ve the Senate Library başta olmak üzere dünyaca ünlü birçok kütüphaneye online ve fiziki olarak erişim hakkına sahip.

Üniversitenin ana kampüsü Bloomsbury öğrenci hayatının oldukça canlı olduğu bir bölge olma özelliği taşıyor. Bölgede Birkbeck Üniversitesi’ne ek olarak; University of London, University College London (UCL) ve School of Oriental and African Studies (SOAS) gibi önemli eğitim kurumları yer alıyor.

Derslerin büyük bölümü Bloomsbury kampüsünde verilirken, son on yıldır Stanford kampüsü de aktif olarak kullanılıyor. Üniversitenin bütün kampüsleri ulaşım, beslenme ve sosyal aktiviteler gibi ihtiyaçlara uygun olarak düzenlenmiş.

Üniversite’nin öğrencilerinin Bloomsbury yerleşkelerinde Student Central adlı öğrenci sosyal tesislerine giriş imkânı bulunuyor. Uygun fiyatlara spor tesisleri, eğlence, müzik, bar ve kafe gibi mekânların keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca yönetim kurulu ve başkanı öğrenciler tarafından belirlenen Students’ Union tarafından düzenlenen birçok aktiviteye katılım şansınız var.

Bununla birlikte, konum itibarıyla Londra merkezde yer alan okulun dışındaki hayat, her türlü sosyal ve kişisel ihtiyacınızı karşılamak için en uygun seçenekleri barındırıyor. Yeme – içme, gezi, spor, konser, tiyatro, sanat galerisi ve ünlü futbol kulüplerinin müsabakaları başta olmak üzere binlerce farklı aktivite, Londra’nın merkezinde.

Bölümler

Birkbeck Üniversitesi 19 farklı bölümde, seçkin eğitimler veriyor. Sadece lisans düzeyinde değil İngiltere’de master veya daha ileri eğitim almak isteyenler için de birçok farklı eğitim programı mevcut.

School of Arts

 • English and Humanities
 • Cultures and Languages
 • History of Art
 • Film, Media and Cultural Studies

School of Business, Economics and Informatics

 • Computer Science and Information Systems
 • Economics, Mathematics and Statistics
 • Management
 • Organizational Psychology

School of Law

 • Law
 • Criminology

School of Science

 • Biological Sciences
 • Earth and Planetary Sciences
 • Psychological Sciences

School of Social Sciences, History and Philosophy

 • Applied Linguistics and Communication
 • Geography
 • History, Classics and Archaeology
 • Philosophy
 • Politics
 • Psychosocial Studies

The Guardian’ın ünlü RAE Subject Ranking League tablosunda 2011 yılı, üniversitenin en parlak yıllarından biri oldu. Buna göre 2011’de Birckbeck’te okutulan derslerden öne çıkanlar ve sıralamadaki yerler şu şekilde;

İngilizce (1.), Tarih (1.), Sanat Tarihi (2.), Felsefe (6.), Psikoloji (5.), İber ve Latin Amerika Dilleri (1.), Yer Bilimleri (4.), Hukuk (9.), Ekonomi ve Ekonometri (5.) ve Politika ve Uluslararası İlişkiler (5.).

Başvuru ve Kabul Krirterleri

İngiltere’de üniversite eğitimi almak için Birkbeck Üniversitesi’ni tercih eden Türk öğrenciler, belli başlı kriterleri sağlamak durumunda.

Lisans Eğitimi İçin;

 • IB Diploma, A-Level Diploma ya da üniversitenin tanıdığı bir liseden mezun olmak gerekmektedir.
 • Diploma Not Ortalaması: 80/100 minimum, bazı dersleri alabilmek için farklı ders ortalamaları gerekebilir.
 • Ön lisans diploması: 3.0/4.0 minimum ortalama (GPA)
 • IELTS Academic Sınavından bölümlerin belirlediği puanları sağlamak gerekir.

Yukarıdaki yeterlilikleri sunamayan Türk öğrenciler, Foundation programı ile bir 2 dönem hazırlık eğitimi almak durumunda.

İngiltere’de yüksek lisans ve üzeri eğitim için Birkbeck’i tercih eden öğrenciler;

 • Türkiye’nin resmi olarak onayladığı bir üniversiteden alınmış lisans diplomasına ihtiyaç duyarlar.
 • Not ortalamaları bölümlerin ihtiyaçlarına göre genel ve derse özgü olarak değişebilmektedir.
 • IELTS Academic sınavlarında başvuracağınız programın istediği yeterlilik puanlarını sağlamanız gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlayamayan Türk yüksek lisans öğrenci adayları, Pre-Master seçenekleriyle, bölümlere giriş hakkı için hazırlık eğitimi alabilir.

Birkbeck University’de Konaklama

Üniversite’nin Bloomsbury yerleşkelerinde Student Central adlı öğrenci sosyal tesislerine giriş imkânı bulunuyor. Uygun fiyatlara spor tesisleri, eğlence, müzik, bar ve kafe gibi mekânların keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca yönetim kurulu ve başkanı öğrenciler tarafından belirlenen Students’ Union tarafından düzenlenen birçok aktiviteye katılım şansınız var.

Bununla birlikte, konum itibarıyla Londra merkezde yer alan okulun dışındaki hayat, her türlü sosyal ve kişisel ihtiyacınızı karşılamak için en uygun seçenekleri barındırıyor. Yeme – içme, gezi, spor, konser, tiyatro, sanat galerisi ve ünlü futbol kulüplerinin müsabakaları başta olmak üzere binlerce farklı aktivite, Londra’nın merkezinde.

Londra merkezde bulunan üniversite yurtlarında, şehrin tam kalbinde konaklama fırsatını yakalarsınız. Metropol ortamıyla birlikte, okulun kendine has kültürel zenginliği ve sosyal aktivite çeşitliliği İngiltere’de yaşam tecrübenizi kolaylaştırır.

Başvuru tarihleri

Bircbeck Üniversitesi başvuru tarihlerinde istediğiniz bölümde eğitim almak için ELT’nin profesyonel eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz. İngiltere seyahatinizin başlangıcından, varışa kadar yanınızda olan ELT 20 yıllık tecrübesiyle hizmet vermeye devam ediyor.