Bangor University

Bangor University (Bangor Üniversitesi), 1884 yılında İngiltere’de üniversite eğitimi boşluğunu doldurmak için, yerel halkın çabalarıyla kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibarıyla, Birleşik Krallık’taki köklü üniversitelerden biri sayılmaktadır. 1893 yılına kadar Bangor Üniversitesi öğrencileri, Royal Charter ile işbirliği yapmaktaydı. Bu nedenle, bu süre zarfında Bangor öğrencilerinin derece aldıkları üniversite University of London’dır.

Bangor University üç ana fakülte çatısı altında, 300 lisans ve 100 yüksek lisans derse yönelik eğitimler verilmektedir. Üniversitenin güncel öğrenci sayısı yaklaşık 14 bin, akademik personel sayısı 650’dir. Bangor University, İngiltere’de eğitim veren üniversiteler arasında, dünya kalitesini yakalamış okullardan birisi olarak anılmaktadır. Eğitim programlarının yanı sıra üniversite, dünya standartlarında araştırmalara imza atmaktadır. Bu noktada, 2014 Research Exellence Framework sıralamasında, Bangor Üniversitesi araştırmalarının birçoğu “uluslararası mükemmellik” ve “dünyaya yön veren” araştırmalar olarak sınıflandırılmaktadır. World University Rankings 2020 listesinde Bangor, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren bütün bölüm ve fakülteler, kendi alanlarında birinci kalite eğitim vermektedir. Okulun akademik kadrosu, öğrenci merkezli, araştırmayı teşvik eden ve kalıcı kazanımlar sunmayı amaç edinmiş, ilkeli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Bu nedenle, Bangor Üniversitesi öğrencilerinin dörtte birlik kısmında, uluslararası öğrenciler yer almaktadır.

Üniversite kaliteli eğitimin yanı sıra, modern ve kullanışlı fiziksel imkânlara sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. Bangor Üniversitesi’ne ait konaklama tesisleri / yurtlar ile kampüs ve derslikler arasındaki mesafeyi, kısa yürüyüşlerle kat etmek mümkündür. Bangor Üniversite yerleşkelerinde kafe, bar, alışveriş imkânları, çalışma odaları, ortak alanlar, spor ve fitness imkânları yer almaktadır. Üniversite, fiziksel imkânlarını geliştirmeye devam etmektedir. Bu noktada, yakın gelecekte üniversite bünyesine sanat ve inovasyon merkezleri eklenmesi planlanmaktadır. Süregelen bu projeler ile üniversite kısa süre içinde dünya standartlarında bilim, teknoloji ve yaratıcı sanatlar merkezine sahip olmayı hedeflemektedir. Bu merkezlere ayrıca öğrenciler için toplanma alanları, sinema, tiyatro ve sergi salonları dâhil edilmektedir. Yeni yapılanma kapsamında, okul bünyesinde faaliyet gösteren Öğrenci Birliği’nin ofisleri de bu merkezlere taşınmaktadır.

Uzun yıllardan beri sunduğu birinci kalite eğitimler, Bangor Üniversitesi mezunları arasında birçok dünyaca ünlü kişiyi görmemizi sağlamaktadır. Oscar ödüllü film yönetmeni Danny Boyle, aktör Fances Barber, Nobel Ödülü sahibi Sir Robert Edwards ve Paul Berenger (Moritanya Eski Devlet Başkanı) gibi isimler, Bangor mezunları arasında yer almaktadır.

Bangor Üniversitesi, son yıllarda sahip olduğu ödüllerle, akademik çevrelerde adından sıkça söz ettirmektedir;

 • Gold – Teaching Excellence – TEF 2017
 • Dünya Sıralaması 160. – International Outlook – Times Higher Education World Ranking 2020
 • Top 20 UK University – Teaching Quality – The Times and Sunday Times League Table 2019
 • Top 10 UK University – Student Satisfaction – National Student Survey 2019
 • Top 10 UK University – Course Satisfaction – Guardian University League Table 2020

Bangor University, başarılarla dolu geçmişine yakışır şekilde, “Dünya standartlarında eğitimi seçin” sloganına uygun olarak, ilkelerinden ödün vermeden çalışmalarına devam etmektedir.

Bangor Üniversitesi Bölümleri

Bangor Üniversitesi, yalnızca lisans düzeyinde değil, İngiltere’de yüksek lisans eğitimleriyle de öne çıkmaktadır. Bu noktada, İngiltere’de master yapmak isteyen binlerce uluslararası öğrenci, Bangor Üniversitesi bölümlerinden birinde okumak için çabalamaktadır.

Aşağıdaki listelerde, Bangor University’de eğitim veren bölümler ve fakülteler bulunmaktadır.

College of Arts, Humanities and Business

 • Bangor Business School
 • School of History, Philosophy and Social Sciences
 • School of Language, Literatures and Linguistics
 • Law
 • School of Music and Media
 • Welsh and Celtic Studies
 • Centre for Research on Bilingualism

College of Environmental Sciences and Engineering

 • School of Computer Science and Electronic Engineering
 • Natural Sciences
 • School of Ocean Sciences
 • The BioComposites Centre

College of Human Sciences

 • School of Education and Human Development
 • School of Health Sciences
 • School of Medical Sciences
 • Psychology
 • Sport, Health and Exercise Sciences

Üniversite ayrıca, çeşitli branşlarda yürüttüğü milyon sterlin değerindeki araştırmalarla, bilim dünyasına katkı sunmaya devam etmektedir. Üniversite mezunlarının çoğu, yıllar sonra yapılan anketlerde Bangor Üniversitesi’nden aldıkları eğitimle alakalı çok yüksek oranda olumlu yorumlar yapmışlardır. Zira üniversite bölümlerinden mezun olanların yüzde 90 ve üzerinde, kendi branşlarında iş bulma istatistiği bulunmaktadır. Benzer bir oran, “mezuniyetten sonraki ilk 6 ayda iş bulma” istatistiklerinde de geçerlidir.

Bangor University Dünya Sıralaması

Bangor University, İngiltere’nin Bangor şehrindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 481. sırada yer almaktadır.

Bangor Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te de 401-500’lük dilimde bulunmaktadır.

Bangor University Başvuru ve Kabul Şartları

Bangor University, Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerde bazı kriterler aramaktadır.

Bu noktada, Bangor’da lisans bölümlerini tercih edecek öğrenciler %55 başarı düzeyi ve üzerinde genel not ortalamasına sahip lise diplomasına sahip olmalıdırlar. Bangor Üniversitesi’nin dört yıllık programlarından ilki International Year Zero adı verilen bir çeşit hazırlık programıdır. Bu nedenle, ilk yılda doğrudan bölümlere geçiş yapmak için, farklı kriterleri sağlamak gerekmektedir. Bu kriterler bölüm ve fakültelere göre değişebilir.

Bangor’da lisansüstü eğitim almak isteyen Türk öğrenciler lisans diplomaları ve dil yeterlilik şartlarını sağlamak zorundadır. Dil yeterliliği için belirlenmiş şartlar bölümlerin ve derslerin içeriğine göre değişebilir.

Lisans ve lisansüstü eğitimler için gereken dil yeterliliği koşullarıyla ilgili detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan edinebilirsiniz.

Bangor Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Yurtdışında üniversite okumak için yapacağınız başvuruları, ELT tecrübesiyle tamamlayın. Alanında uzun yıllar deneyim kazanmış danışmanlarımız, sizlerle koordinasyon içinde, geleceğinizi güvenle şekillendirmektedir. Vize, okul kayıt, konaklama yerleri gibi bir çok detayı beraber planlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Bangor University, ilk yıl öğrencilerine bölüm ve fakülte fark etmeksizin, kalacak yer garantisi vermektedir. Üniversite kampüsüne yakın mesafelerde yer alan, modern ve çeşitli imkanlarla donatılmış konaklama yerleri için, ayrıyeten başvuru yapmak gerekmektedir. Yurt / tesislerin doluluk oranına göre, öğrencilerin nerede yaşamak istediklerini seçmelerine olanak tanınmaktadır. Öğrencilerin, yaşayacakları oda ve bina tipini kendi ihtiyaçları doğrultusunda belirleyecek farklı seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca okul bünyesinde konaklayan öğrencilere, ücretsiz olarak yıllık spor salonu kartları verilmektedir.

Bangor Şehri Hakkında

Dağ ve deniz manzarasının tam ortasında bir yaşam Bangor kentinde, öğrencileri beklemektedir. Üniversitenin sunduğu olanaklar ve verdiği kaliteli eğitimin yanında, birçok öğrencinin tercih sebepleri arasında, Bangor’un bu eşsiz coğrafi konumu da yer almaktadır. Öğrencilerin eğitim hayatlarını geçirecekleri yerde, böyle imkanlara sahip olması, oldukça farklı tecrübeler yaşama imkanı sunmaktadır.

Bangor kentinin yer aldığı bölge, sadece İngiltere’de üniversite okumak için değil, turistik seyahatler için de ilgi çekici bir noktada yer almaktadır. Lonely Planet adlı ünlü seyahat rehberine göre Dünya üzerinde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Bangor, üst sıralarda kendine yer bulmaktadır. Özellikle alternatif ve yüksek adrenalin içeren spor faaliyetleri için çok uygun bir bölgedir.

Bununla birlikte Bangor kentinde, geniş seçeneklere sahip süper-marketler, lokantalar, zincir mağazaları, kafeler, barlar ve eğlence mekânları bulunmaktadır. Üniversiteye ait kampüs ve konaklama yerleri, Bangor merkezine yakın konumlarıyla, kolay erişimi imkânı sağlamaktadır. Bangor kentinde öğrencilerin sosyalleşmesini sağlamak amacıyla, Bangor Üniversitesi Öğrenci Birliği tarafından, yıl boyu süren aktiviteler düzenlenmektedir. Kentte öğrencilerin kullanımına açık, gelişmiş imkânlara sahip çeşitli spor tesisleri bulunmaktadır. Sosyalleşme ve sağlıklı yaşam için bir öğrencinin ihtiyaç duyacağı her detayı, Bangor’da bulmak mümkündür. Ayrıca Bangor kent merkezi yakınlarında yer alan, çeşitli doğa parkları bulunmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA