İngiltere’de Yaşam, Sosyal Hayat ve Popüler Şehirler

İngiltere’de Yaşam, Sosyal Hayat ve Popüler Şehirler

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerden en büyük ve en kalabalık olan ülke İngiltere; Avrupa’nın batısında yer alır. Diğer ülkeler İrlanda, İskoçya ve Galler’den oluşmaktadır. İngiltere’nin kuzeyinde İskoçya, doğusunda Galler ve kuzeydoğusunda da İrlanda bulunmaktadır.

İngiltere’nin resmi dili bugün ve dünyada en çok konuşulan dil olan İngilizcedir. Aksanlar bölgelere göre değişmektedir.

LONDRA

Thames Nehri etrafında kurulan zengin tarihi ve muhteşem mimari yapısıyla Londra İngiltere’ye başkentlik etmektedir.  İki bin yıllık geçmişi olan Londra; sanayiden finansa, sanattan müziğe pek çok alanda popüler olmuştur.  Geçmişten bugüne dünyanın her yerinden göç alan şehir, 200’den fazla dilin konuşulduğu kozmopolit yapıya ulaşmıştır. Bu kültürel farklılıklar Londra’yı farklı bir noktaya taşımıştır. Şehirde bütün dünya mutfaklarına ait restoranları bulmak çok kolaydır. Ödüllü restoranlardan Türk mutfağına, Çin mutfağından Fransız mutfağına kadar damak zevkinize uygun yemek kültürünü seçme imkânınız oldukça fazladır. Ayrıca Londra’nın gece hayatı bir o kadar farklı ve eğlencelidir. Ünlü sanatçıların konserlerini izleyebilir, dj performanslarını dinleyebilir ve Londra’nın inanılmaz müzikallerine katılabilirsiniz. Şehir için “Uyumayan Şehir” tabiri kullanmak doğru bir ifade olacaktır.

Londra gece hayatında çok fazla bar ve gece kulüpleri olduğundan akşamınızı geçirmek için çeşitli seçeneğiniz bulunmaktadır. Bundan dolayı bütçenize uygun tercih yapabilme imkanına sahipsiniz.   Genel olarak diğer şehirlere göre her şeyin pahalı olduğu gibi alkol de pahalıdır ve gideceğiniz mekan için günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Gece hayatı özellikle Holborn, SoHo, Camden Town ve Mayfair bölgesinde yoğunlaşmıştır.

 Londra’da ulaşım ağı çok gelişmiş olup, büyük çoğunlukla Undergroundlarla sağlanır. Sabah 5.30 da faaliyete geçer ve gece yarısına kadar kullanabilirsiniz. Şehirde 6 zone bulunmaktadır. Zone 1 şehir merkezine en yakın, Zone 6 şehrin en uzak noktası olarak belirlenmiştir. Fakat Zone 6’dan kolaylıkla Zone 1’e underground ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet fiyatları ise Zone 1- Zone 6 arası tek yön 4.80-6 Pound arasındadır. Diğer ülkelerden farklı olarak Sherlock dizisinde de çok fazla karşılaştığımız efsanevi siyah Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksimetre açılışı 3 Pound olup km başına 5-8 Pound arasında yazar.  Bir diğer önemli alternatif olarak çift katlı kırmızı otobüsleri şehir içerisinde oldukça fazla göreceksiniz. Şehrin her yerine rahatlıkla gidebileceğiniz bir şekilde düzenlenmiştir.  Şehrin en büyük 3 simgelerinden biri olan kırmızı otobüsleri gece yarısı da kullanabilirsiniz.  Duraklarda otobüs saatleri ve güzergah bilgisi bulunmaktadır. Tek yön bilet 2 Pounddur.  Ulaşımda Oyster Kart kullanılmaktadır. Oystera ülkemizde kullandığımız akbil gibi ücret yükleyip kullanabiliyoruz. Kartı 5 Pounda underground istasyonlarından alıp ülkeden ayrılırken tekrardan geri verdiğimizde 5 Pound size geri ödeme yapılır.

Londra’ya Havaalanından ulaşım için Gatwick veya Heatrow havaalanlarından 40-50 dakikalık bir underground ile istediğiniz noktaya en kolay şekilde gidebilirsiniz.

Dil eğitimi alacak öğrenciler için Londra, hem ulaşım hem de sosyal yaşam konusundan en doğru tercihlerden biridir. Öğrenci zorluk çekmeden ulaşım sağlarken, aynı zamanda eğitim süresi boyunca sosyalleşebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır.

CAMBRIDGE VE OXFORD

İngiltere’nin akademik havasını şehre girdiğiniz andan itibaren fark edeceğiniz bir diğer şehirleri Cambridge ve Oxford.  İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan, ülkenin tarih ve kültür merkezi Oxford, nüfusunun 3’te 1’ini öğrencilerin oluşturduğu akademik şehirdir. Dünya tarihinin en eski ve en kaliteli okulu Oxford Üniversitesi şehrin en önemli simgelerinden biridir. Farklı kültürden gelen çok fazla öğrenci olduğu için şehrin kültürel çeşitliliği ve renkli ortamını eğitim aldığınız sürece hissedeceksiniz. Oxford’da gece hayatı oldukça aktif ve dolu dolu geçmektedir. Öğrenci şehri olduğu için mekanlar gece geç saatlere kadar açıktır. En ünlü bölgeler George, Brewer, Waltson, Pembroke ve Osney bölgesidir. Her bütçeye uygun mekan bulabilirsiniz.

Oxford’da ulaşım çoğunlukla otobüslerle sağlanmaktadır. Şehrin hemen hemen tamamına otobüs kullanarak gidebilirsiniz. Ulaşımda Smart Kart kullanılır ve tek kullanımlık 1.80 Pounddur. Bir haftalık yaklaşık 15 pound tutmaktadır.

Oxford’a Havaalanından ulaşım için Gatwick veya Heatrow havaalanlarından 25 Pounda otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Cambridge, adını dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile tanınmaktadır. Londra’ya trenle 50 dk mesafede bulunur ve öğrenciler bir tren mesafesinde Londra’ya ulaşım sağlayabilir. Şehir Oxford ile yapı olarak benzerlik taşımaktadır. Öğrenci ağırlıklı bir şehir olduğu için kültürel çeşitliliği burada da oldukça fazla hissedeceksiniz.

Cambridge’de ulaşım çoğunlukla otobüslerle sağlanmaktadır. Şehrin hemen hemen tamamına otobüs kullanarak gidebilirsiniz. Şehir C1, C3 ve C7 otobüs bölgeleri olarak 3’e ayrılmıştır. Ulaşımda Multi Bus kullanılır ve tek kullanımlık 3.90 Pounddur. Bir haftalık yaklaşık 33 pound tutmaktadır. Diğer tercih edilen seçenek ise bisiklet, şehir içinde ulaşımı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Cambridge’e Havaalanından ulaşım için Londra’dan National Express ile yaklaşık iki buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı ortalama 25 Pounddur.

LİVERPOOL VE MANCHESTER

Liverpool, en misafirperver insanlarına sahip şehir olarak bilinir. Şehir sahil kentinde yer alır. Sahil kenti olmasından dolayı şehrin büyük oranda göç almasına sebep olmuştur. Avrupa’nın en eski Çin Mahallesine sahip olması,  efsanevi The Beatles Grubu üyelerinin bu şehirde doğmuş olması ve dünyaca tanınan Liverpool FC ev sahipliği yapan şehir ve bunların dışında daha bir çok tarihi geçmişinden dolayı İngiltere’nin gözde şehirleri arasına girmektedir.

Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara göre Liverpool dünyada en çok ziyaret edilen 3. Şehir olma özelliğini taşır. Liverpool’un bu sıralamaya girme sebebi ise kültürel dokusu, tarihi yapısı, doğal güzellikleri ve bir çok ünlü isme ev sahipliği yapmış olmasıdır.

Liverpool’da ulaşım çoğunlukla otobüslerle sağlanmaktadır. Bir diğer ulaşım trenlerle yapılmaktadır. 4 Tren hattı bulunur; Nothern Line, Wirral Line , Other Line ve Merseyrail’dir. Sık kullanılan bilet Solo’dur. 1 haftalık ücreti 25 Pound.

Kültürel, ekonomik ve sportif etkileriyle İngilterenin en büyük şehirlerinden biri Manchester İngiltere’nin Kuzeybatısında Irwell Nehri üzerinde yer alır.

Manchester’da ulaşım ücretsiz Metroshuttle bulunur.3 hatta şehrin belirli noktalarına hareket eder ve oradan metroyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metro bileti 5-7 Pound arasındadır.

DİĞER POPÜLER ŞEHİRLER

İngiltere’nin güney sahillerine indiğimizde dil eğitimi alan öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerle karşılaşacağız. İklim olarak diğer şehirlere oranla daha sıcak, deniz kenarı ve yeşilliğin içerisinde bir sahil kentleridir. Çok fazla öğrencinin gittiği bu lokasyonda diğer lokasyonlara oranla daha fazla öğrencilerle karşılaşacağız.

Bu şehirler; Worthing, Brighton, Eastbourne, Bournemouth, Hasting ve Southampton. Öğrencilerin yoğunlukla talep ettiği bölgeler olduğu için sosyal yaşam hareketliliği buna eş değer olarak yüksektir. Eğitim alırken sahilinde tadını çıkarabileceği aynı zamanda sosyalleşebileceği bir çok imkan bulunur.

Bu şehirlerde ulaşım otobüsle sağlanmaktadır. Öğrenciler şehir dışına çıkmak isterlerse trenlerle yolculuk yapabilirler. Londra’ya gitmek için ortalama olarak trenle 1-4 saat yolculuk yapmaları gerekmektedir.

İngiltere Dil Okulları sayfamızı görüntülemek için tıklayınız

İngiltere’de Kampanyalı Dil Okulları Fiyatlarını görmek için tıklayınız