Vrije Universiteit Amsterdam

Vrije Universiteit Amsterdam (Amsterdam Vrije Üniversitesi), Hollanda’nın en köklü ve prestijli üniversitelerinden biri olup, 1880 yılında Amsterdam’da kurulmuştur. Üniversite, 32 bine yakın öğrenciye lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim vermektedir. Hollanda’da üniversite okumak için eşsiz bir alternatif olan Vrije Universiteit Amsterdam, 170’ten fazla lisans ve yüksek lisans programında eğitim vermektedir.

Daha çok sosyal bilimler alanında öne çıkan üniversite, araştırma üniversitesi statüsü gereği; Toplum, İnsan, Yaşam ve Sürdürülebilirlik üzerine programlar sunmakta, akademik dünyaya; makale, tebliğ, vaka sunumu ile katkı vermektedir. Toplumun içerisinde bulunduğu ve problem oluşturan sorunlar üzerine çözüm önerileri sunmaya ve daha öncesinde sorunları tespit etmeye odaklanan Vrije Universiteit Amsterdam, Hollanda Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmış üniversite niteliğinde olup devlet destekli 14 üniversiteden biridir.

140 yıldır faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüren Amsterdam Vrije Üniversitesi, sunduğu programların birçoğunda dünya sıralamalarında üst sıralarda yer almaktadır. Başarısının arka planında, köklü geçmişi ve bu geçmişten edindiği tecrübesini geleceğe aktarma başarısı olan üniversite, ülkenin gözde değerlerinden biri olup, adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Vrije Universiteit Amsterdam Bölümleri ve Fiyatları

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Archaeology (Arkeoloji)6€9.570Eylül
Artificial Intelligence (Yapay Zeka)6€15.500Eylül
Biomedical Sciences (Biyomedikal Bilimi)6€13.510Eylül
Business Analytics (İş Analitiği)6€13.510Eylül
History and International Studies (Tarih ve Uluslararası Çalışmalar)6€9.580Eylül
International Business Administration (Uluslararası İşletme)6€15.500Eylül
Law in Society (Toplumda Hukuk6€10.500Eylül
Literature and Society: English (Edebiyat Ve Toplum)6€9.580Eylül
Mathematics (Matematik)6€13.510Eylül
Philosophy (Filozofi)6€9.580Eylül
Philosophy, Politics and ,Economics (Filozofi, Politika Ve Ekonomi)6€13.510Eylül
Political Science: Global Politics (Siyaset Bilimi)6€9.580Eylül
Psychology (Psikoloji)6€9.580Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Accounting And Control (Muhasebe ve Kontrol)2€17.960Eylül
Artificial Intelligence (Yapay Zekâ)4€18.900Eylül
Biomedical Sciences (Biyomedikal Bilimi)4€16.450Eylül
Biomedical Technology And Physics (Formerly: Medical Natural Sciences)(Biyomedikal Teknoloji Ve Fizik)4€16.450Eylül
Biomolecular Sciences (Biyomoleküler Bilimi)4€16.450Eylül
Business Administration (İşletme)2€17.760Eylül
Computer Science: Big Data Engineering(Bilgisayar Bilimi)4€17.380Eylül
Economics (Ekonomi)2€17.960Eylül
Environment & Resource Management (Çevre ve Kaynak Yönetimi)2€23.930Eylül
Finance (Finans)2€17.960Eylül
Information Sciences(Bilişim Bilimi)2€23.930Eylül
International Business Law: Climate Change And Sustainability(Uluslararası İş Hukuku: İklimi Değişimi Ve Sürdürülebilirlik)2€17.960Eylül
Neurosciences (Nörolojik Bilimler)4€16.450Eylül

Vrije Universiteit Amsterdam Başvuru Tarihleri

Amsterdam Vrije Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programları için başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir. Üniversite bursundan yararlanmak isteyenler için burs başvuru son tarihi 1 Şubattır. Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için üniversitenin yüksek lisans programlarına son başvuru tarihi 1 Nisandır.

Amsterdam Vrije Üniversitesi lisans programlarına son başvuru tarihi AB/AET üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için 1 Mayıstır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Vrije Universiteit Amsterdam tarafından talep edilen başvuru ve kabul şartları asgari düzeyde çeşitli kriter belirlenmektedir. Bu doğrultuda lisans ve yüksek lisans programları birbirinden farklı olmak üzere talep edilen başvuru ve kabul şartları, aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

Lisans Programları:

 • 80 ve üzeri not ortalaması
 • Başvuru formunun doldurulması
 • Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olma
 • Diploma ve transkript
 • İngilizce sınav sonucu (IELTS: 6.5; TOEFL:92)

Yüksek Lisans Programları:

 • 3.00/4.00 not ortalaması
 • Lisans diploması ve transkript
 • Başvuru formu
 • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS: 6.5; TOEFL:92)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Amsterdam Vrije Üniversitesinde Hazırlık (Pathway) Eğitimi

Hollanda’daki diğer birçok üniversite gibi Amsterdam Vrije Üniversitesi de hazırlık (pathway) eğitimini, Holland International Study Center işbirliği ile lisans programlarına kabul alma kriterlerini sağlayan öğrencilere vermektedir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler, üniversite tarafından talep edilen İngilizce dil yeterlilik seviyesini karşıladığında kabul almış oldukları lisans programına başlayabilmektedir.

Video

Konaklama Seçenekleri

Üniversitenin konumlandığı Amsterdam şehri, ülkenin başkenti olmasının yanı sıra gelişmişlik seviyesi en yüksek şehirlerden birisi olduğu için konaklama olanakları bu gelişmişliğe paralel olarak yüksektir. Ülkenin birçok kentinde olduğu gibi genel olarak öğrencilere kiralanan apartman daireleri ve özel yurtlar bulunmaktadır. Aylık 700 Euro ile konaklayacağınız yerler bulmanız mümkündür. Aylık ortalama 900 Euro bütçe ile daha lüks ve üniversiteye yakın olan dairelerde konaklamanız olasıdır.

Vrije Universiteit Amsterdam Dünya Sıralaması

Vrije Universiteit Amsterdam, ülkenin köklü kurumlardan birisi olmasının yanı sıra aynı zamanda akademik başarılarıyla birlikte uluslararası bir tanınırlığa sahiptir. Times Higher Education World University Rankings sıralamasında dünyada, 116. sırada yer alan üniversite çeşitli birçok bölümüyle ilk 100’de yer almaktadır. Üniversite, Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrencilere, sahip olduğu dünya çapındaki sıralamasıyla iyi bir alternatif olduğunu kanıtlamaktadır.

Burs Olanakları

Üniversite tarafından akademik başarıya bağlı olarak sunulan VU Fellowship Programme (VUFP) burs olanağı bulunmaktadır. VUFP bursu, yalnızca 2 yıllık master programlarında uygulanmakta olup ilk yıl alınan derslerin tamamından geçme ve %80 başarı oranıyla birinci seneyi tamamlama şartlarını içermektedir. İlk senesini başarıyla tamamlayan yüksek lisans öğrencisi, ikinci seneyi tamamen burslu olarak devam ettirebilmektedir. Hollanda’da master yapmak isteyenler için önemli bir avantaj sunan bu program, doğrudan doğruya üniversite tarafından ayrılan kaynaklar doğrultusunda tatbik edilmektedir.

Vrije Universiteit Amsterdam, VUFP bursunun yanı sıra AB veya AET üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları olan aday öğrenciler, Holland Scholarship programına başvuru yapabilmektedir. Üniversitenin belirtilen iki bursunun yanı sıra ülke bazlı olarak verdiği burslar bulunmakta olup bu burslardan hiçbirisi Türkiye’ye özgülenmemiştir.

Amsterdam Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Üniversiteden bağımsız olarak Amsterdam, başlı başına bir rüya şehridir. Kanalları, köprüleri, mimarisi, doğal güzellikleri, şehrin bütün bölgelerinin birbirine tren ağlarıyla bağlı olmasının sağladığı ulaşım kolaylığı, tiyatro festivali Parade’ye ev sahipliği yapması ile Amsterdam, özellikle uluslararası öğrenciler için mükemmel bir yaşam deneyimi sunmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA