Twente Üniversitesi

University of Twente (Twente Üniversitesi), Hollanda’da üniversite okumak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biridir.  Twente Üniversitesi, 1961 yılında kurulmuştur ve kurulduğu günden bu yana ülkenin sahip olduğu endüstriyel gelişmişlik mirasını tam anlamıyla sahiplenmiş ve bu mirası uluslararası düzeyde temsil etmek için gerek sosyal gerek endüstriyel çalışmalarını profesyonelce sürdürmüştür. 50 binden fazla mezunu olan üniversite, bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mühendislik ve teknoloji alanında oldukça ileri çalışmalarıyla bilinen Twente Üniversitesi, bugüne kadar bine yakın girişimin öncülüğünü üstlenmiş; teknik, teknolojik ve endüstriyel destekte bulunmuştur.

Twente University, hem lisans hem yüksek lisans programlarının neredeyse tamamını İngilizce olarak sunmakta, uygulamalı bilimlerde diğer üniversitelere nazaran öncü konumunu korumaktadır. Mühendislik, fizik, psikoloji, teknoloji, biyomedikal, iletişim, nanoteknoloji gibi birçok alanda uzman olan akademisyenleri bünyesinde barındıran üniversite, yayınlanan makale ve dergileri, düzenlediği sempozyum ve bilimsel etkinlikleri ile dünyanın sayılı eğitim öğretim kurumlarından birisi olmayı başarmıştır.

University of Twente Bölümleri ve Fiyatları

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Engineering & Technology Foundation 2€16.450Eylül
Business and Management Foundation2€16.000Eylül
Behavioral and Social Sciences  Foundation2€16.000Eylül
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Applied Mathematics6€12.875Eylül
Biomedical Technology6€12.875Eylül
Business and IT6€12.875Eylül
Communication Science6€9.625Eylül
Electrical Engineering6€12.875Eylül
Civil Engineering6€12.875Eylül
Industrial Engineering6€12.875Eylül
International Business Administration6€9.625Eylül
Mechanical Engineering6€12.875Eylül
Psychology6€9.625Eylül
Technical Computer Science6€12.875Eylül
Health Sciences6€9.625Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
1 Yıllık Master Programları2€14.250Eylül
2 Yıllık Master Programları4€17.000Eylül

University of Twente Başvuru Tarihleri

University of Twente sunduğu pek çok farklı lisans ve yüksek lisans bölümü ile ulusal ve uluslararası binlerce öğrencinin dikkatini çekmektedir. Hollanda’da ünivesite okumak isteyen dünya çapındaki öğrenciler, başvuru sürelerini kaçırmadan istedikleri programın kabul kriterlerini uygulayarak başvurularını gerçekleştirmek niyetindedir. University of Twente için Eylül’de başlayacak olan programların son başvuru tarihleri 1 Mayıs, Şubat’ta başlayacak olan programların son başvuru tarihi ise 1 Ekim’dir. Nitekim bunlar genel başvuru tarihleri olup son başvuru tarihleri bölümlere göre değişebilmektedir.

University of Twente Başvuru ve Kabul Şartları

University of Twente her biri birbirinden prestijli pek çok farklı lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Tüm programların başvuru ve kabul kriterleri farklı olmakla birlikte Twente Üniversitesi’ne kabul almak için birtakım genel koşullar mevcuttur. Twente Üniversitesine kabul almak isteyen uluslararası öğrenciler için genel başvuru şartları:

 • Uluslararası lise veya üniversite diploması
 • İngilizce dil yeterliliği için minimum 6.5 IELTS skoru (Hazırlık programına kaydolunacaksa 5.5 yeterlidir.)
 • Lise veya üniversite yıl sonu not ortalamasının 80 üzeri olması
 • Teknoloji Fakültesi ve Mühendislik bünyesinde sunulan programlar için lise ikinci sınıftan itibaren Fizik dersleri almış olmak
 • İşletme ve Sosyal Bilimler programları foundation yılı için en geç öğrenim hayatının son döneminde Matematik dersi almış olmak

University of Twente Hazırlık (Pathway) Eğitimi

Twente Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin kabul aldıkları İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarına adapte olabilmeleri ve dil yeterliliği kazanabilmeleri için hazırlık programları sunmaktadır. Foundation programına başlayacak olan adayların:

 • Lise transkriptindeki not ortalamasının 60 ve üzeri olması
 • En az 5.0 IELTS skoru
 • Pasaport fotokopisi
 • Lise diplomasına

Sahip olması gerekmektedir. Aday öğrencinin lise diploması IB diploması ise öğrenci Twente Üniversitesi’nde öğrenimine birinci sınıftan başlayabilmektedir. Ayrıca ülkemizde herhangi bir lisans bölümünün birinci sınıfını yüksek not ortalaması ile tamamlayan öğrencilerin de aynı bölüme 1. Sınıftan başlama hakkı bulunmaktadır. Ayrıca lise son sınıf öğrencilerinin de lise diplomalarını almamışken Twente Üniversitesi adayı olarak başvuru yapmaları mümkündür.

Video

Konaklama Seçenekleri

Twente Üniversitesi tarafından hazırlık, lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına kabul alan öğrencilere en uygun konaklama yerlerinin bulunması için destek ve danışmanlık sağlanmaktadır. Dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla üniversite tarafından konut şirketleri ve lokal emlakçılar ile öğrenciler arasında köprü işlevi görülmektedir. Bölgesel konut portalı Roomspot üzerinden arz ve taleplerin karşılıklı olarak sağlanması için gerekli tüm süreçler yürütülmektedir. Şubat ayına kadar konaklama işlemlerinin tamamlanması için 1 Aralık tarihinden önce; Eylül ayına kadar tamamlanması için ise 1 Temmuza kadar kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

University of Twente Dünya Sıralaması (Ranking)

University of Twente, uluslararası kabul görmüş ranking kuruluşlarında çok iyi sıralama almıştır. Aday öğrencilerin ve akademik personelin de merceğinde olan dünya sıralamaları üniversitenin başarı ve güvenilirlik oranlarını ortaya koymaktadır. Oldukça prestijli bir teknoloji ve endüstri üniversitesi olan Twente, Times Higher Education ilk 1000 verilerine göre 184. ve QS World University Ranking verilerine göre 197. sıradadır.

Twente Üniversitesi Burs Olanakları

Twente Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin eğitim giderlerine çeşitli burslarla destek olmaktadır. Üniversitenin ve partner kuruluşların sunduğu lisans ve yüksek lisans burslarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • University of Twente Bursu (Master)
 • University Twente Scholarship powered by ICD (Master)
 • Hollanda Bursu (Lisans ve YL)
 • ITC Scholarship for Spatial Engineering (Lisans)
 • ITC Excellence Scholarship Programme (Master)
 • ESED Bursu (Master)
 • ITC Scholarship Loan Scheme
 • GEM Scholarship Programme

Üniversite bünyesinde sunulan bursların farklı kabul kriterleri ve başvuru tarihleri bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Twente Üniversitesi, Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için pek çok sportif faaliyet imkanı sunmaktadır. Kampüs içerisinde konumlanan kırkın üzerinde spor binalarında futbol, tenis, hokey, su polosu gibi farklı spor dalları için uygun saha ve kortlar bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli atletik faaliyetler için spor tesisleri içerisinde olimpik havuz, tırmanma duvarı, plaj voleybolu sahası gibi uygun alanlar da mevcuttur. Üniversitede bulunan çok sayıda spor derneği/kulübü, yeni öğrencilerin ilgilendikleri spor dalını yabancılık çekmeden icra etmesini mümkün kılmaktadır. Kampüste yapılan sporlar, spor merkezi ve çevresindeki tesisler ile ilgilenen spor dernekleri çeşitli sporlara başvurmak isteyen yeni öğrencilere de kucak açmaktadır.

Enschede Şehri ve Öğrenci Yaşamı

University of Twente, Enschede şehrinde yer almaktadır. Ülkenin doğusunda bulunan Enschede, Hollanda-Almanya sınırda yer alır.

Enschede şehrinde, bisiklet yaygın kullanılan bir ulaşım aracıdır. Öyle ki, toplu taşımanın ikinci sırada olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Şehir merkezinden veya şehrin herhangi bir bölgesinden otobüs veya bisiklet kullanılarak kampüse ulaşmak mümkündür.

Enschede kentinin tarihinin Orta Çağ’a kadar uzanması ve 1400’lü yıllardan bugüne kadar ulaşan tarihi yapılara sahip olması, şehrin kültürel cazibesini arttırmaktadır. Bu kadim şehir, Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için tercih sebebi olmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA