The Hague University of Applied Sciences

Hollanda’nın “The Hauge” yani Lahey şehrinde, 1987 yılında kurulan The Hague University of Applied Sciences (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi), dört farklı kampüste faaliyet göstermektedir. Uygulamalı bilimler üniversitesi olarak kurulan Hague, tamamen mesleki bilgi aktarımı ve uygulamalı mesleki öğretimi amaçlamakta olup bu doğrultuda hizmet vermektedir.

Hollanda’da üniversite okumak isteyenlerin baktığı başlıca üniversitelerden biri olan The Hague University of Applied Sciences, 150 farklı ülkeden gelen yaklaşık 30 bin öğrencisi ile ülkenin en fazla uluslararası öğrenci kaydı alan eğitim merkezlerinden biridir. Merkezi Lahey’de bulunan üniversitenin Delft, Poseidon, Zotermeer, Zuiderpark Sports adlarındaki kampüslerinde lisans, yüksek lisans ve çeşitli düzeylerde programlar bulunmaktadır.

1.700 çalışanı bulunan Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, tamamen İngilizce olarak eğitim vermekte olan birçok lisans ve yüksek lisans programına sahiptir. Kampüs içerisinde yer alan yemekhanesi, kafeleri, spor salonları, çalışma odaları, kütüphanesi, yazma odaları ile tam anlamıyla sosyal ve toplumsal bir evren teşkil eden The Hague University of Applied Sciences; üniversite okumak, master yapmak ve eğitimine bu ülkede devam etmek isteyenler için avantajlı bir alternatif oluşturmaktadır.

Hague University of Applied Sciences Bölümleri ve Fiyatları

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Foundation Year2€13.930Eylül
Foundation Year1€10.950Ocak
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
European Studies8€9.045Eylül
European Studies (Hızlandırılmış)6€9.045Eylül
Industrial Design Engineering6€9.045Eylül
International and European Law8€9.045Eylül
International Business8€9.045Eylül
International Business (Hızlandırılmış)6€9.045Eylül
International Communication Management6€9.045Eylül
International Financial Management and Control8€9.045Eylül
International Financial Management and Control (Hızlandırılmış)6€9.045Eylül
International Public Policy and Leadership8€9.045Eylül
Process & Food Technology8€9.045Eylül
Process & Food Technology (Hızlandırılmış)6€9.045Eylül
Safety and Security Management Studies8€9.045Eylül
International Sports Management6€9.045Eylül
User Experience Design6€9.045Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Financial Management and Control2€21.995Eylül
International Communication Management2€21.995Eylül
Master of Business Administration (MBA)2€21.995Eylül

Başvuru ve Kabul Şartları

Üniversitenin lisans ve yüksek lisans programları için belirlediği başvuru ve kabul şartları birbirinden farklılık göstermekte olup her program özelinde talep edilen şartlar da birbirinden farklıdır. Gerek lisans gerek yüksek lisans programlarında Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından talep edilen koşulların neler olduğu, maddeler halinde aşağıda listelenmiştir.

Lisans Programları:

  • Diploma ve transkript
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS: 6.0; TOEFL iBT: 80; TOEIC: 670)

Yüksek Lisans Programları:

  • Lisans diploması ve transkript
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS:6.0 veya puana denk olan diğer sınavlar)
  • Yüksek lisans programı ile ilişkili olarak 2 yıllık iş tecrübesi
  • Lisans not ortalamasında %80 başarı gösterme şartı
  • Motivasyon mektubu
  • Referans mektubu

The Hague University of Applied Sciences Başvuru Tarihleri

Hollanda üniversitesi başvuruları kapsamında genel olarak diğer üniversiteler ile başvuru tarihleri benzerlik göstermekte olan The Hague University of Applied Sciences, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin vatandaşları ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının başvuru tarihlerini farklı olarak ele almaktadır. AB vatandaşları için başvurular her yılın 1 Haziran tarihine kadar devam ederken AB vatandaşı olmayanlar için 15 Haziran tarihine kadar devam etmektedir. 31 Ağustos tarihine kadar üniversite ücretini ödemek gerekli olup 1 Eylül tarihinde dönem başlamaktadır.

Hazırlık (Pathway) Eğitimi

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin gerekli tüm kriterleri sağlayan ancak İngilizce dil yeterliliği konusunda gerekli şartları sağlayamayan öğrencilere hazırlık eğitimi olanağını sunmaktadır. Her ne kadar İngilizce hazırlık eğitimi sunuluyor olsa da bu hazırlık (pathway) eğitimine kabul alabilmek için IELTS veya diğer dil sınavlarından temel bir puanın alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Eylül ayında eğitime başlayacaklar için IELTS 5.0; Ocak ayında eğitime başlayacaklar için IELTS 5.5 puanının alınmış olması şartının yerine getirilmiş olması beklenmektedir.

Video

Konaklama Seçenekleri

The Hague University of Applied Sciences’da ilk senesini geçirecek olanlar, üniversitenin 650 kişilik öğrenci odalarından yararlanabilmektedir. Yurt ücreti 275 Euro’dur, master programı öğrencileri bu ücretten muaftır.

THUAS, öğrenci odalarının yanı sıra eşyalı apartman dairelerinin kiralanmasını sağlayan çeşitli partner kuruluşlarla işbirliği gerçekleştirilmektedir.

Partner kuruluşların haricinde, partner olmayan ancak konaklama alanında çalışan güvenilir firmalara yönlendirmeler yapılmaktadır

Üniversitenin Dünya Sıralaması (Ranking)

Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, European Teaching Rankings 2018’de 201. sırada yer almıştır. Otoriter sıralama kuruluşlarınca yapılan güncel sıralamalarda üniversite, ilk 1.000’de yer almamaktadır

Burs Olanakları

Hague burs olanakları, başvuran öğrencinin vatandaşı olduğu ülkenin Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik topluluğu üyesi veya diğer ülkeler olmasına göre değişkenlik göstermektedir. AB üye ülkelerinin vatandaşı olanlar için ciddi bir finansal destek bulunmakla birlikte üye olmayan ülkelerin vatandaşları için Holland Scholorship adı altında 5.000 Euro’ya kadar burs olanağı bulunmaktadır.

Hague Spor Olanakları

Altyapı yatırımları ile spor olanakları noktasında Hollanda’daki diğer birçok üniversiteye göre oldukça iyi konumda olan The Hague University of Applied Sciences kampüsü içerisinde yepyeni fitness salonu, spor merkezleri, yoga, boks ve zumba alanları, futbol, basketbol, badminton sahaları bulunmaktadır. 1 yıllık 139 Euro’ya tüm spor alanlarından yararlanabilme olanağı bulunmaktadır. 1 yıllık abonelik yapmak istemeyenler için 3 ve 6 aylık aboneliklere kaydolmak da mümkündür.

Lahey Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Barış ve Adaletin şehri olarak anılan Lahey, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. The Hague University of Applied Sciences’a kabul alan ve kayıt yaptıran öğrenciler, birçok tarihi ve kültürel binayı ziyaret etme olanağına sahip olmaktadır. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük festivali olan Parkpop da bu şehirde gerçekleştirilmektedir. Üniversitenin diğer kampüslerinde ise özellikle iş merkezi ve yeni girişimlere olan yakınlık sebebiyle merkezi oluşun getirisiyle birlikte eğlence yerleri ve diğer sosyal alanlar da oldukça çok sayıda bulunmakta, öğrenci yaşamına elverişli bir kampüs ve kent hayatı sunmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA