Yabancı dil ihtiyaçtır, ertelemeyin!

Yabancı dil ihtiyaçtır, ertelemeyin!

Yurt dışında dil eğitimi kendinize yapacağınız en önemli yatırım olacak

Artık bir gereksinim olan ikinci dil öğrenme olayını hangi yaşta olursanız olun ertelemeyin! Bulduğunuz her fırsatta yurtdışında anlaşmalı olduğumuz dil okullarına 4 hafta ve üzerinde dahil olabilirsiniz! Yabancı dil, en güzel konuşulduğu ülkede öğrenilir.

Beklenmedik anda savaşları başlatan, en zor zamanlarda savaşları bitiren dil meselesi, tarihin her safhasında önemliydi, ancak bu ihtiyaç, yönetenlerden halka hiç inmemişti, diğer bir deyişle devlet sistemi dil ile dönen bir çark idi ama halk gündelik hayatını yaşarken, çalışırken ana dilinden başka bir dili bilmesi gerekmiyordu. Örneğin bir Osmanlı aydını Türkçe, Arapça ve Farsçayı ve hatta bürokrasi dili Fransızcayı mutlaka bilirdi fakat at arabası üreten kendi halinde bir esnafın Türkçeden başka bir dili, işi icabı bilmesine gerek yoktu, çünkü mallarını ancak yakın çevreye satabiliyordu.

Bugün neden bir ihtiyaç?

İş görüşmesinde artık,  işverenler iş tecrübeniz, aldığınız eğitim kadar öz geçmişinizdeki “Bildiği Yabancı Diller”e de dikkat ediyorlar. Zira günümüzde dünya pazarına açılmak isteyen her ölçekte işletmenin ve hatta ülkelerin küresel rekabetle baş edebilmesi açısından, ekonomik güçlerinin yanında çalışanlarının, vatandaşlarının gelişmişlik düzeyi de çok önem arz ediyor. İletişimin yaygın hale gelmesi, şirketlerin büyüyen hacimlerinin bir sonucu dış dünyaya kapılarını açması, ticari, kültürel ve spor alanlarında hızla gelişen ilişkiler, artık ikinci, hatta üçüncü bir dili mükemmel bir seviyede bilmeyi gerektiriyor. İşin ticari boyutu bir yana yabancı dilimizi işimiz için kullanmasak bile dış dünyadan okuduğumuz ekstra bir yazının, bir haberin, dinlediğimiz müziğin, farklı ülkelerden 3-5 arkadaşın bize bir şeyler kattığı muhakkak.

İstatistiklere Göre Ülke Bazında Ticaret ve Turizm Sıralamaları 

Uluslararası şirketlerin dış ilişkiler birimlerinde dil bilmeden herhangi bir ticaretin gerçekleşmesi imkansızdır.  Keza turizmde de aynı şekilde.  Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere, dış ticaret ve turizmde İngilizce’nin dışında birçok dilde hizmet verecek kalifiye personele ihtiyaç vardır. Bu nedenle dil meselesini sadece İngilizce olarak görmemek, İngilizce ile birlikte veya tek başına bu dillerden de öğrenmek 21. yüzyılın bir gereğidir.

SıralamaÜlkelere göre yıllık ihracatımız (2014)Ülkelere göre yıllık ithalatımız (2014)En Fazla Turist Gönderen Ülkeler (2013)En Çok Hangi Ülkelere Gidiyoruz (2013)
1AlmanyaRusyaAlmanyaGürcistan
2IrakÇinRusyaBulgaristan
3İngiltereAlmanyaİngiltereYunanistan
4İtalyaABDGürcistanAzerbeycan
5FransaİtalyaBulgaristanAlmanya
6ABDİranİranİtalya
7RusyaFransaHollandaİran
8İspanyaGüney KoreFransaRusya
9BAEHindistanA.B.D.Ukrayna
10İranİspanyaYunanistanAvusturya

Hangi yabancı dilleri öğrenmeliyim! Türkiye’de en geçerli yabancı dil hangisidir?

İngilizce ve Almanca en popüler diller. Bunun sebebi aslında basit, tahsil hayatımız boyunca bize en çok bu iki dilin eğitimi veriliyor, Avrupa Birliğinin de en önemli 3 dili İngilizce, Almanca ve Fransızca.  Almanya’yı saymazsak ticaretimizin en çok olduğu ülkelerin başında Çin ve Rusya geliyor.  Yükselen yıldızlar Çince ve Rusça’ya kulak vermek gerekiyor!

İtalyanca ve İspanyolca’yı es geçmeyin!

Ticaretimizin en önemli 5 ülkesinden biri olan İtalya’nın dilini öğrenmek asla yanlış bir adım olmaz, zira İtalya Avrupa Medeniyetinin gözde ülkesi, turistik anlamda dünyanın en önemli güzergahlardan biridir. İspanyolca ise İngilizce ile birlikte ticari anlamda dünyada en çok konuşulan dildir.

Dil öğrenmek bebek bakmak gibidir!

Başlangıç aşamasında, bir yabancı dili temel seviyede öğrenmek için yakın çevrenizde bir dil kursuna kaydolabilir ya da kendi kendinize evde kitaplar ve internet yardımı ile bunu yapabilirsiniz. Daha sonra belli bir seviyeye getirdiğiniz dilinizi,  yurt dışında o dilin konuşulduğu ülkelerde eğitim alarak mükemmel hale getirebilirsiniz. Her durumda düğmeye basmalı, ben bu dili öğreneceğim diye kendinizi şartlamalısınız.  Zira dil öğrenmek bebek bakmak gibidir, nasıl ki bir bebeği kendi haline bırakayım büyüsün diyemezsek, yabancı dil öğrenme olayını da kendi akışına bırakamayız. Emek olmadan yabancı dil asla öğrenilmez.