Bilgi İste

PEÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNE GİRİŞ SINAVI

PEÇ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNE GİRİŞ SINAVI

Peç Üniversitesi TIP Fakültesinin, 2019/2020 Akademik yılında doğrudan 1. sınıftan başlamak isteyen adaylar için İstanbul’da yapacağı sınavın detayları aşağıdaki gibidir;

Tarih: Mayıs 2019 (Kesin tarih şubat ayında duyurulacaktır)

Yer: İstanbul

İstanbul’daki sınava son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019

Peç’teki sınava son başvuru tarihi: 15 Haziran (Vize gerekenlere), 30 Haziran (Vizesi olanlara)

Hangi Bölümler için Sınav Yapılıyor: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Biyoteknoloji Yüksek Lisans 1. sınıfları için, hazırlık isteyen adayların bu sınava katılmalarına gerek yok.

Eğitim Başlangıcı: Eylül 2019

Sınav Ücreti: 200 USD Başvuru Ücreti ve 300 USD Sınav ücreti olmak üzere toplam 500 USD’dir. 500 USD sınav ücretini sınavdan önce kurumumuza ödeyebilirsiniz.  Bu ücretlerin sınavda başarısız olunulması durumunda, iptal ve vize reddi gibi durumlarında iadesi yoktur. Sınavda başarılı olan aday daha sonra okulun hesabına diğer ücretleri okulun gönderdiği ÖN KABUL mektubundaki hesaba, belirtilen tarihte ve miktarda öder ve dekontu tarayarak  bize ulaştırır. BMAT Sonuç Belgesi olan adaylar için sözlü sınav ücreti 500 USD yerine 350 USD’dir. (200 USD Başvuru ücreti + 150 USD Sözlü Sınav Ücreti)

Sınavdan Sonra Okula Doğrudan Ödenecek Ücretler

  1. TIP 6 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 16750 USD (9000 USD ilk dönem ve 7750 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)
  2. Diş Hekimliği 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 17350 USD (9300 USD ilk dönem ve 8050 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir) Diş Hekimliği ücretine diş eğitim malzemeleri ücreti de dahildir.
  3. Eczacılık 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 9900 USD (5200 USD ilk dönem ve 4700 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)
  4. Biyoteknoloji Yüksek Lisans 2 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 11000 EURO (5500 EURO ilk dönem ve 5500 EURO ikinci dönem olmak üzere iki eşit parçada ödenebilir)

Sınav İçeriği ve Süresi: Sınav tek bir oturumda yazılı olarak yapılacak, yazılı sınavı mütakiben adaylar tek tek sözlü sınava alınacaklar.  Biyoteknoloji Yüksek Lisansı adayları yazılı sınavdan muaftır. Yazılı sınav 2,5 saattir. Çoktan seçmeli test şeklinde Biyoloji (20 soru), Kimya (20 soru), Genel İngilizce (40 soru) ve Tıbbi İngilizce (20 soru) ihtiva eder. Sözlü bölüm, tıp ile ilgili sorulardan, adayın ciddiyetini, motivasyonunu ölçecek değişik sorular içerir.  Yaklaşık 20-30 dakika sürer.  DNA, sindirim sistemi de sorulabilir, nerelisin, en sevdiğin yemek, neden Tıp, neden Peç gibi sorular da.  Sıkışıklık durumunda bazen okul tek bir profesör gönderiyor. Bazı durumlarda sözlü mülakatları bir sonraki güne sarkan adaylar olabilir. Adayların bunu bilerek gelmesi gerekiyor.

Sınavda soru çıkması muhtemel konu başlıkları için tıklayınız…

Sınav Yasakları;
– Sınavın herhangi bir bölümünde cep telefonlarının, akıllı saatlerin veya diğer elektronik cihazların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu kuralı ihlal etmek, sınav puanınızın iptaline, sınavdan çıkarılmanıza ve gelecekteki sınav fırsatlarından  yararlanamamanıza neden olabilir.

– Öğrencinin dışında veli, arkadaş vs üçüncü kişilerin sınav yerine gelmeleri, beklemeleri yasaktır.

Sınav Sonuçları;
Peç Üniversitesi yetkilisi Peç’e döndükten sonra, yazılı ve sözlü sınavın sonuçlarını Karar Kurulu’na sunar, Karar Kurulu da kimler kabul edildiğini genellikle 10 gün içinde bizlere bildirir. Kabul edilenlere ÖN KABUL belgesi gelir ve aday işlemlerine devam eder.

Kimler Katılabilir?
– Lise mezunu veya 2018 Haziran’da Lise’den mezun olacağı garanti olan TC vatandaşı olan herkes. Başka milletlerin vatandaşları için bilgi isteyiniz!
– Lise eğitimi boyunca Kimya, Biyoloji ve Fizik derslerinde başarılı olanlar. Özellikle Kimya ve Biyolojinin Tıp bölümünün bel kemiği alanlar olduğu için, bu alanlarda yetersiz olan adayların kabul edilmeleri ve kabul edilseler de mezun olmaları zor. Bu alanlarda en az şu not ortalaması vesaire şeklinde okulun bir açıklaması yok ancak bu alanlarla adayların barışık olması gerekiyor.
– En az B2 İngilizce bilgisi (Seviye tespit belgesi gerekmiyor, aday kendini bilecek. Siz de test yapabilirsiniz, sınava kadar adayların B2 İngilizce bilgisine sahip olsalar dahi Kimya ve Biyoloji alanlarında teknik İngilizce çalışmaları iyi olur.
– Biyoteknoloji Yüksek Lisansı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.

Sınavdan Önce Yapılması Gereken İşlemler ve Sınavda Teslim Edilmesi Gereken Belgeler;

– Başvuru Formu. (Sistem 1 Mart’ta açıldıktan sonra sizin adınıza biz dolduracağınız, imzanız gerekiyor)
– Pasaport Fotokopisi (En az 2 yıl süresi olan)
– TC Kimlik Belgesi (Pasaportu henüz çıkmamış adaylar için)
– Lise Diplomasının Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
– Lise Not Dökümü ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
– İngilizce Europass CV (Curriculum Vitae)
– Varsa BMAT Sonuç Belgesi
– Sağlık Raporu (Aile hekiminden yurtdışında okumanıza engel yoktur yazısı ve  Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
– Göğüs röntgen filmi (doktor notu, fotoğraf değil, 1 yıldan eski olmayacak ve yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
– Aşı kartı (HEP B’ye karşı aşılanmış olduğunuzu gösteren ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
– HIV testi sonucu (3 aydan eski olmayacak ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)

Biyoteknoloji Yüksek Lisansı için sınava geleceklerin başvurularında (Yukarıdaki Belgelere ilaveten)
– İngilizce Motivasyon Mektubu (Biyoteknoloji Yüksek Lisans başvurularında)
– Biyoteknoloji Yüksek Lisansı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklere sahip Lisans Diplomasının ve Lisans Not Dökümünün Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş kopyaları)
– Tam laboratuar muayenesi: İyon seviyeleri (Na, K), karaciğer fonksiyonları (total Bilirubin, GOT, GPT, GGT), böbrek fonksiyonları (Karbamid, Kreatinin), kan şekeri seviyeleri, kan sedimantasyonu, kan sayımı (Hemogram)

Diğer Durumlar;
Lisans diplomasına sahip adaylar ya da Tıp ile alakalı bir lisans programında en az 1 yıl bitirmiş adaylar da başvurabilirler. Bu tür adaylar okulun kararına göre sınavdan muaf olabilirler ve hatta belki gördükleri dersleri saydırabilirler.  IB Diplomasına sahip adaylar sınavdan muaf değillerdir.

Bu Tür adaylardan diğer belgelerin dışında;
A) Lisans Diploması ve Lisans Not Dökümleri – varsa kapsamlı not dökümü- – İngilizce Yeminli tercümandan çevirileri ile)
B) En az B2 İngilizce bildiğinize dair Cambridge FCE/CAE, TOEFL, IELTS test sonuç belgesi gerekmektedir.

Sınavla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvuru için lütfen bizimle iletişime geçiniz.