Öğrencimiz Kutel Aykaç’ın Anlatımıyla Polonya’da Üniversite Eğitimi

Öğrencimiz Kutel Aykaç’ın Anlatımıyla Polonya’da Üniversite Eğitimi

Merhabalar,

ELT Yurtdışı Eğitim sayesinde şu an Polonya’da Varşova Teknik Üniversitesi İngilizce hazırlık öğrencisiyim. Size buradaki ve aynı zamanda buraya gelmeden önceki yaşamış olduklarımı iyisi ve kötüsüyle anlatmaya çalışacağım.

Her şey Polonya’ya gitmeye karar vermem ile başladı. Türkiye’de zaten hali hazırda okuduğum bir bölüm vardı (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanoteknoloji Mühendisliği ikinci sınıf) ve yurtdışında üniversite eğitimi alma kararımdan sonra Polonya’ya gitmeye karar verdim ve o sırada ELT ile tanıştım. ELT İzmir ofisinden danışmanım olan Pembe Hanım bana her şeyi olabildiğince anlatıp adım adım süreci açıkladı ve gerçekten güzel bir iletişim oldu aramızda. Diğer şirketlerle konuşmuş olamama rağmen uzun yıllardır Polonya üniversitelerine öğrenci yerleştirmiş olmaları ve konuya fazlasıyla hakim olmaları sebebiyle bana en çok güven veren kurum ELT oldu. Tüm zaman su gibi akıp gitti ve vize işlemlerin de sonuçlanmasından sonra artık gitme zamanım geldi ve Polonya yolculuğum başladı.

Kutel AykaçKutel AykaçKutel Aykaç

Polonya’ya vardığımda ben ve arkadaşım bir süre otelde kalacaktık ancak uçağımızın kalkış-iniş saatlerinde gecikme olduğundan aksilikler yaşadık ve hem gece saatlerine kaldığımızdan hem de şehri tanımadığımızdan kalacağımız oteli bulamadık. Bu durum üzerine ELT’nin Polonya’daki servis sağlayıcı ekibinden Enes Beyi arayıp yardım istedik ve bana gecenin o saatinde otel ayarladı. İki hafta sürecince ekiple beraber ev aramamız sonucunda gerçekten çok iyi konumda bir odaya sahip olduk. Bu sorunlar ile uğraştığım sürede etrafta pek gezinemedim ve ev arama süreciyle uğraşmamdan dolayı çok fazla sosyalleşemedim, ancak ELT’nin Polonya’daki servis sağlayıcı ekibinin öğrenciler için yaptığı oryantasyonlara katılarak ülkeye alışmaya başladım. Etrafta gezinmek, yeni gelenler ile konuşmak onlarla bir şeyler paylaşmak gayet eğlenceliydi.

Polonya’ya okulumun başlama tarihinden yirmi gün kadar önce gitmiştim ve Polonya’daki üçüncü haftamda okulum açıldı. Varşova Teknoloji Üniversitesi’nin hazırlık atlama sınavını geçemedim ve hazırlık eğitimine B1+ seviyede başladım. 17 sınıftan 11. sınıftaydım ve gerçekten güzel insanlar ile tanıştım. İleri seviyede olduğu için dersler konuşma ağırlıklı geçiyor. Tahmin edersiniz ki ilk başta herkes korkabilir İngilizce konuşmaya ama öyle olmadı, yavaş da olsa konuşuyorsun ve buna devam ediyorsun. Burada yaklaşık 3 aydır bulunuyorum ve gerçekten artık bu dilin benim bir parçam olmaya başladığını hissediyorum. Bu kısa sürede sınıfımda sadece üç Türk öğrenci olduğundan ve kendi aramızda da İngilizce konuştuğumuzdan kelimeler su gibi akmaya başladı. Beş Çinli, bir Taylandlı ve bir Iraklı arkadaşımla birlikte hareket ediyoruz. Beraber bir şeyler yemeğe Çin veya Tayland restoranlara gidiyoruz, muhabbetler ediyoruz. İnsan bir şeylerin üzerine gittikçe zaten oluyor. Girişken olmanın en iyi yanı da bu. Bu sayede hem okul hem sosyal hayatım oldukça eğlenceli ve bana değer katan bir hale geldi.

Toparlayacak olursam, çok güzel arkadaşlarım oldu. Şu anda gayet rahatım ve yılbaşına hazırlanıyorum. Önümüzdeki yıl da yine ELT ile çalışıp buradaki her şeyi onlarla beraber halledip onlarla olumlu ilişkiler içinde olmaya devam etmeyi planlıyorum. Hepinize güzel ve eğlenceli bir eğitim yılı diliyorum.

Son olarak; burada bulunmamda her türlü çalışmayı eksiksiz şekilde gerçekleştiren Pembe Hanım‘a ve tüm ELT ekibine teşekkür etmek isterim.

Kutel Aykaç