Öğrencimiz Ayşenur Aydın’ın Anlatımıyla İngiltere’de Yüksek Lisans

Öğrencimiz Ayşenur Aydın’ın Anlatımıyla İngiltere’de Yüksek Lisans

SADECE HAYAL ET!

Merhaba,

Belki de hayallerinin peşinden koşmak için bir ipucu, bir motivasyon ya da küçük bir destek bekleyenler adına, hayatımın en güzel sürecini sizler ile paylaşmak istiyorum. Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olarak herkes gibi çeşitli hükumet dışı örgütlerde ya da akademik alanda çalışmalar yapan başarılı biri olma arzusu, bir gün ELT adında şirin bir acente ile tanışmama vesile oldu. İngiltere’de yüksek lisans yapma düşüncesiyle sürecin uzun, yıpratıcı ve en önemlisi başaramama kaygısıyla dolu olduğunu bile bile görüşmeye gittiğim bu kurumdan aldığım motivasyon ile birlikte, bunu başaracağımıza inanmıştım. Her şeyden önce sizi, sizden daha çok düşünen kişiler ile bir amaca yürümenin verdiği mutluluk tarif edilemez. Bu yüzden öncelikle ELT Bursa ofisinden Selen Hanım‘a teşekkürlerimi iletiyorum.

Uzun bir hazırlık döneminden sonra çoğu zaman kendime şu soruları sordum: Uzak bir ülkede nasıl yaşayabilirim? Arkadaş edinebilir miyim? Eğitim sistemine kolayca adapte olabilir miyim? Bahsettiğim bu telaş evresinin geçici olduğunu söyleyebilirim sana arkadaşım. Olumsuz hiçbir şey düşünme! Çünkü beklediğinin aksine yepyeni bir dünya bekliyor seni. Her gün dışarıda gördüğün hiç tanımadığın insanların sana gülümsemesi ve halini sorması, kültürünü hiç bilmediğin insanları tanıma istediğin ve yakaladığın ortak noktalarda çok da farklı insanlar olmadığını anlamak bütün o endişelerin boşuna olduğunu sana öğretecek.

Ayşenur AydınAyşenur AydınAyşenur Aydın

Ve en önemlisi EĞİTİM KALİTESİ. Coventry Üniversitesi‘nde yüksek lisans yapıyorum. Türkiye eğitim sistemi ve İngiltere eğitim sistemi tamamen farklı becerilere odaklanmaktadır. Genellikle ders içi yapılan seminerler ve belirli konular hakkında tartışmalar bilgilerin daha kalıcı hale gelmesini sağlıyor. Sunum ağırlıklı ve proje odaklı öğrenme sistemi, gelecekteki kariyer hayatı açısından katkı sağlaması muhtemeldir. Ve en önemlisi yapılan her projeden veya ders aktivitelerinden sonra kendi gelişimini görmen açısından hocalar tarafından verilen “feedback”, kendi hatalarını görmeni sağlıyor. Sahip olunan problemleri ortadan kaldırma açısından bir eylem planı hazırlanıyor. Bu sayede öğrenciler kendini geliştirebilir ve gelişimini arttırabilir.

Küçük bir şehir olan Coventry diğer popüler şehirlere nazaran çok fazla aktiviteye sahip değildir. Genellikle diğer büyük şehirlere kavşak konumunu üstlenir. Küçük ve sıcak bir şehir olan Coventry, birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu şehre öğrencilerin yön vermesi, okul tatillerinde şehri yalnızlaştırıyor. Şehir merkezinde çok farklı kültürlerin mutfaklarına ait yemek bulmak mümkün. Çin restoranları ve özellikle Türklere özgü kebap restoranları ağırlıkta.

Son olarak, bütün olumsuz düşüncelerinden kurtul ve hedefe odaklan! Unutma seni bekleyen çok güzel bir gelecek var. Tek ihtiyacın olan şey doğru yönlendirme ve kararlı duruşun. Bu cümleleri tekrarlarken karşılaştığım bu güzel kurum ELT’nin ve en önemlisi en büyük destekçim Selen Hanım’ın, hayatımın bu kadar güzel değişikliklere sahip olmamda katkısı ve etkisi büyüktür. Şimdi sıra sende! Hayatını güzelleştirmek senin elinde! Unutma imkansızlığı insan kendisi yaratır.

DENE ve BAŞAR!

Ayşenur AYDIN