Lisans başvurusu

Almanya üniversitelerine lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. Öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlayamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için önemli olmayacaktır. Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir. ÖSYM yerleştirme belgeniz 2 yıl geçerlidir.

Başvuru aşamasında sizden şu belgeleri getirmeniz istenecektir.

  • Lise diplomanız (Noter onaylı Almanca tercüme)
  • Lise not dökümünüz (Noter onaylı Almanca tercüme)
  • ÖSYM yerleştirme belgesi (Noter onaylı Almanca tercüme)

Yüksek Lisans Başvuruları

Almanya’da master eğitimi almanın temel şartı lisans mezunu olmaktır. 4 yıllık bir üniversiteden lisans derecesi alan herkes Almanya’da master eğitimi için başvuru yapabilir. Master eğitimi için ALES sınavına girmeniz ya da başarılı olmanız gerekmiyor. Lisans derecesi almış olduğunu bölüm ya da bu alanla ilişkili diğer alanlarda master eğitimi yapabilirsiniz.

Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz.

Neden Almanya Üniversiteleri

Almanya, yüksek akademik seviyesi ve ücretsiz devlet üniversiteleri nedeniyle uluslararası öğrencilerin yurtdışında eğitim görmek için en popüler destinasyonlarından biridir. Almanya’da uluslararası öğrenciler için ücretsiz veya çok düşük ücretli eğitim programları sunan onlarca devlet üniversite bulunmaktadır. Bu yüzden birçok insan akademik seviyelerini yükseltmek için Almanya’yı tercih etmektedir.

Almanya, Batı Avrupa’nın kalbinde yer almaktadır. Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi ile komşudur. Almanya’da eğitiminizi sürdürürken, Avrupa’daki diğer popüler ülke ve şehirleri gezerken yurtdışında yaşama deneyiminizi genişletebilirsiniz.

Almanya dünyanın en sanayileşmiş ülkelerinden biridir. Endüstri ve teknolojide küresel bir öncü olan Almanya, mükemmel bir yaşam standardına ve dünyanın en verimli ekonomilerinden biri olarak kabul edilen bir sosyal piyasa ekonomisine sahip oldukça gelişmiş bir ülkedir. Almanya, iki yıl üst üste Avrupa’da eğitim almak için en iyi yer ve dünyada üçüncü sırada yer aldı.