İrlanda’da Dil Eğitimi İrlanda, konumu itibariyle Büyük Britanya adasının batısında yer alan bir Avrupa Birliği (AB) ülkesidir. AB’ye üye olduktan sonra çok hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş olan İrlanda, dünyada yaşam kalitesi sıralamasında ilk sıralarda, dünya barış endeksine göre barışçıl bir ülke olarak altıncı sıradadır. İrlanda’nın para birimi Euro, resmi dili İngilizce ve Galce’dir. Doğal güzellikleri […]

İrlanda, Büyük Britanya adasının batısında yer alan bir ülkedir. Dünyada refah seviyesi bakımından da en iyi ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin kullandığı resmi dil İrlandaca ve İngilizcedir. Tarihi dokusu ve doğasıyla turizm açısından ön planda olan İrlanda, İngilizce dil okulları ile de son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. İrlanda’da dil eğitimi almanın tercih edilme sebeplerinden […]

Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda dil okulu fiyatları, kurs süresi uzadıkça avantajlı hale gelmektedir. İrlanda para birimi Euro olduğu için dil okulu fiyatları da Euro cinsinden olmaktadır. Dil okullarındaki haftalık ücretler uzun süreli akademik yıl programlarında haftalık 100 €'ya kadar inmektedir. Yıl boyunca öğrencilere sunulan %30'a varan indirimli fiyatlar için ELT Yurtdışı Eğitim ofisleri ile irtibata geçebilirsiniz.
İrlanda'da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrenciler kısmi çalışma iznine sahip olmaktadır. Work and Study programı olarak adlandırılan bu uzun dönem eğitimlerde öğrencilere eğitimlerini bitirdikten sonraki 8 hafta daha tam zamanlı çalışma izni verilmektedir. Dil eğitimi alacak öğrencilere çalışma ve bu sayede İngilizce geliştirme şansı sunan İrlanda, avantajlı bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.
Başkent Dublin, İrlanda dil okullarının büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda teknoloji firmalarının Avrupa merkez ofislerini bulundurduğu Dublin, kozmopolit yapısı ile birçok Avrupa şehrinin önüne geçmektedir. Daha küçük ve yaşamın uygun maliyetli olduğu şehirlerde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler ise ülkenin daha iç kısımlarında bulunan Cork ve Limerick şehirlerini tercih edebilir.
İrlanda'da dil okuluna giden tüm öğrenciler okulların sunmuş olduğu konaklama seçeneklerinden dilediklerini tercih edebilirler. En çok tercih edilen konaklamalar aile yanı konaklama ve paylaşımlı apart daire konaklama seçenekleridir. İrlandalı bir aile ile konaklayan öğrenciler ülkenin kültürüne daha çabuk adapte olurken, apart dairelerde kendileri gibi dil okulu öğrencileri ile konaklamasını gerçekleştiren öğrenciler ise sosyalleşme adına büyük avantajlar yakalamaktadırlar. Sizin için en uygun konaklama seçeneği ELT danışmanları tarafından sunulmaktadır.
Dil eğitimi için İrlanda'yı tercih eden öğrenciler başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar dil eğitimi alma şansına sahiplerdir. Her hafta başlayan programlarda öğrenciler kendi seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilir ve dil seviyesine uygun eğitim metotları ile İngilizce dil eğitimlerini almaya başlarlar.
Evet. İrlanda'da dil eğitimi alan öğrenciler programlarını tamamladıklarında dil okuluna katıldıklarına dair bir sertifikaya sahip olmaktadır. Bu sertifikada öğrencilerin hangi tarihlerde dil eğitimi aldığı ve hangi seviyeyi tamamladığı bilgisi yer almaktadır. 25 Hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrenciler ise bu sertifikaya ek olarak İrlanda hükümetinin zorunlu kıldığı sınavlardan birisine (TIE, IELTS, vb.) girmek durumundadırlar. Burada alınan sonuç ile resmi olarak dil seviyelerini belgelendirmiş olurlar.
Dil okulu programları 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar devam etmektedir. Katılacağınız programın süresi sizin ihtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda belirlenmektedir. Programa başladığınız ilk gün seviye belirleme sınavınız yapılır ve kursu bitirdiğinizde hangi seviyede olacağınız en baştan ön görülür. Her öğrencinin kursa başlangıç seviyesi farklı olmakla birlikte programı bitirdiğinizde gelinen seviyede farklılıklar göstermektedir. ELT danışmanları gelmek istediğiniz seviye ile ilgili en doğru yönlendirmeyi sizlere yapmaktadır.
Anadili İngilizce olan İrlanda'da dil okullarını denetleyen birçok resmi kurum bulunmaktadır. MEI, ACELS, QQI gibi birçok yetkili kurum belirlediği alanlarda dil okullarını periyodik olarak denetlemektedir. ELT Yurtdışı Eğitim olarak çalıştığımız tüm partner okullarımız ülkedeki yetkili kurumlar tarafından tanınan ve akredite edilen kurumlardır. Dil eğitiminizi alacak olduğunuz bu kurumlar kalite standartlarını yerine getirmiş okullardır.
İrlanda Cumhuriyeti Schengen bölgesine üye ülke olmadığı için dil okuluna giden öğrenciler sadece İrlanda sınırları içerisinde seyahat edebilmektedirler. Schengen bölgesini ziyaret etmek isteyen öğrenciler gidecekleri ülkeden bir schengen vizesi almak zorundadırlar. Yeşil pasaporta sahip öğrenciler ise turistik olarak bu ülkelere giriş yapabilmektedirler.