Budapeşte Metropolitan Üniversitesi (Budapest Metropolitan University)

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Başkent Budapeşte’de merkez kampüsü bulunan Budapest Metropolitan University (METU), Macaristan’ın en iyi özel üniversitelerinden biridir. 2000 yılında kurulan genç bir üniversite olmasına karşın, dinamik yapısı ve popüler programları ile yıllar içinde çok sayıda yerli ve uluslararası öğrenciyi mezun etmiştir.

Metropolitan’ın kısa tarihi

2014
Medya Sanatları fakültesinin bölümleri farklı bir binaya taşındı. Rottenbiller kampüsü, sanat öğrencileri için kapılarını açıp eğitim vermeye başladı.

2012
Metropolitan Üniversitesi’nin uluslararası ortaklıkları sayısı 3 kıtada 50’nin üzerine çıkmıştır.

2011
Metropolitan Üniversitesi 10 yaşında! Ticaret ve Pazarlama, Turizm ve Catering bölümleri güney Macaristan’da yer alan Hódmezővásárhely şehrindeki Metropolitan Bölgesel Bilim Merkezi’nde eğitim vermeye başladı. Öğrenci sayısı 7000’e ulaştı.

2010
Rózsa caddesindeki kampüs kapılarını Sanat, Turizm ve Catering öğrencilerine açtı. Metropolitan tarafından lise öğrencilerine “Yılın yaratıcı yeteneği ödülü” verilmeye başlandı, bu amaçla “Yaratıcı ve işsel düşünce” yarışması lise öğrencileri için düzenlendi.

2009
Heller Farkas College of Economics and Tourism Metropolitan’a dahil oldu. Bu birleşme ile Metropolitan Macaristan’daki en büyük özel üniversite oldu. Yeni programlar; İşletme, İletişim, Turizm ve Sanat. Öğrenci sayısı 6.000 oldu.

2007
Öğrenci sayısı 2.000’e ulaştı.

2006
Bologna Süreci kıstaslarına göre programların geçişleri yapıldı. Uluslararası Ekonomi, Kamu Hizmetleri, İşletme ve Yönetim, İletişim ve Medya bölümleri açıldı.

2005
İlk mezuniyet töreni yapıldı.
Avrupa Birliği finansörlüğünde 1 milyar forint bütçe ile yeni binalar yapıldı.

2004
Avrupa Kamu Hizmetleri ve İş Organizatörü programları eklendi. WIFI ağı tüm Metropolitan’da yaygın hale geldi. Öğrenci sayısı 1000’e ulaştı.

2003
Avrupa Bilgisayar Kullanıcı Lisansı ECDL (European Computer Driving Licence) eğitim ve sınav merkezi oldu. Buna ilaveten okulun yabancı dil departmanı, öğrencilerinin iş dünyasına mezuniyet sonrası kolay geçiş yapmaları için genel dil kursları organize etmeye başladı (Center for the TOEIC language exams).

2001
Eğitim başlangıç tarihi. Metropolitan 126 öğrencisiyle eğitime başladı.

2000
Metropolitan Üniversitesi devlet akreditasyonuyla kuruldu. Uygulamalı İletişim ve İşletme alanlarında avrupa birliği standartlarında yetişkinlere eğitim veren Yüksek Öğretim Kurumu olarak tanındı.

Metropolitan Kariyer Merkezi

Metropolitan Üniversitesi, her yıl şirketlerle işbirliği içerisinde, iş dünyasını yakından takip ederek, programlarında yeni gelişmelere yer vermektedir. Burada amaç öğrencilerin reel ve güncel bilgi ile yetiştirilerek, stajlar vasıtası ile mezuniyet sonrası gerçek dünyaya yumuşak bir geçiş yapmalarıdır.

Metropolitan Üniversitesi’nin yetenek ve yönetim programı öğrencilere, bilgilerini yetenekli oldukları alanda kullanmalarına şans verir. Metropolitan Üniversitesi, Medya Çalışmaları, Ekonomi, Pazarlama, Turizm ve Sosyal Bilimler alanlarında profesyonel iş fuarları ve şirket günleri organize etmektedir. Bu organizasyonlarda öğrenciler, vakıf, dernek, banka, küçük ve orta ölçekli şirket temsilcileri ile birebir, yüz yüze görüşme imkânı bulurlar. Metropolitan kariyer merkezi bünyesindeki yaşam koçları, öğrencilere kişisel problemlerinde yardımcı olmakta ve gerekli yönlendirmeleri yaparlar.

Metropolitan Üniversitesi Diploması Sahibi Olmak

Metropolitan Üniversitesi’nin diplomaları uluslararası alanda tanınmış ve akredite olmuş diplomalardır. Macarsitan’daki eğitim sistemi çok seviyelidir. Bologna süreci ve AKTS Kredi sisteminin standartlarını takip edip uygulayan bir sistemdir. Metropolitan Üniversitesi ayrıca, Macar eğitim otoritesi ve Macar akreditasyon komitesi tarafından tanınmakta ve onaylanmaktadır.

Metropolitan Üniversitesinin Fakülteleri

Metropolitan Üniversitesinde 9 farklı fakültede birçok bölümde uluslararası öğrencilere eğitimler verilmektedir. Üniversitenin fakülteleri aşağıdaki gibidir;

  • Tasarım Fakültesi
  • Yabancı Diller Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Medya ve Sinema Sanatı Fakültesi
  • Yöntem Bilimi Fakültesi
  • Sosyal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi
  • Turizm ve Pazarlama Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Görsel İletişim Fakültesi

Yukarıdaki belirtilen fakültelerde lisans veya yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz bölümler aşağıdaki fiyat tablolarında bulunmaktadır.

Metropolitan Üniversitesi’nde İngilizce Hazırlık

Lisans ve yüksek lisans programlarına başlamak için üniversitenin şart koyduğu gerekli İngilizce seviyesine sahip olmayan adaylar için Metropolitan Üniversitesi’nin sunmuş olduğu İngilizce Hazırlık programları mevcuttur. Bu programlara katılım şartlarından en önemlisi öğrencinin en az A1 seviyesinde İngilizcesinin olması gerekmektedir. Üniversitede 3 tip İngilizce Hazırlık vardır.
1 Yıl İngilizce hazırlık
1 Dönem İngilizce hazırlık
1 Yıl İşletme programı için profesyonel İngilizce hazırlık

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi’nde Medya ve Sanat Okumak

Metropolitan Üniversitesinde, Medya ve Sanat gibi bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için Çevre Tasarımı ve İç Mimarlık, Film ve Medya, Sanat ve Tasarım yönetimi gibi bölümler sunulmaktadır. Bu bölümler yetenek gerektiren bölümler olduğundan dolayı öğrencilerden çizim, kısa film çekimi gibi önceden yapmış oldukları çalışmaları hazırlayarak okula sundukları portfolyolar istenmektedir. El yeteneği olan, yaratıcı düşünceye sahip olan öğrenciler için lise mezuniyetleri sonunda başvuru yapıp kabul alabileceği Metropolitan Üniversitesi, eğitim süreci içerisinde hem teorik hem de pratik olarak vermiş olduğu bilgiler ve akademik eğitmenleri sayesinde öğrencileri kendi alanlarında uzmanlaştırarak mezun etmektedir.

Metropolitan Üniversitesinde Konaklama

Metropolitan Üniversitesi’nin, uluslararası öğrencilerin konaklamalarını sağlayabilecekleri kendi yurtlar mevcuttur. 2 farklı yurtta konaklama imkânı sağlamaktadır. Yurtlar genel olarak 1,2 veya 3 kişilik odalardan oluşup aylık ücretleri ortalama 250-400 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Yurtlardan biri okulun hemen karşısında olup diğer yurt ise okula 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Budapeşte Metropolitan Üniversitenin Bölüm ve Ücretleri

Bölümler (İngilizce)Süre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Hazırlık Programları
Professional Foundation Semester for Business1€ 2.900Eylül / Şubat
Genel İngilizce Hazırlık Programı 2€ 5.800Eylül / Şubat
Pre-Master1€ 2.900Eylül / Şubat
Lisans Bölümleri (İngilizce)
Animasyon (Animation)6€ 7.800Eylül
İşletme (Business Administration and Management)7€ 5.000Eylül / Şubat
Ticaret ve Pazarlama (Commerce and Marketing)7€ 5.200Eylül / Şubat
İletişim ve Medya (Communication and Media Science)6€ 5.200Eylül / Şubat
Çevre Tasarımı ve İç Mimari (Environmental Design) 6€ 7.800Eylül
Grafik Tasarım (Graphic Design)6€ 5.900Eylül
Uluslararası İlişkiler (International Relations)6€ 5.200Eylül
Turizm ve İkram Hizmetleri (Tourism and Catering)8€ 5.200Eylül / Şubat
Film ve Medya Çalışmaları (Film and Media Studies)6€ 7.000Eylül
Master Bölümleri (İngilizce)
İletişim ve Medya (Communication and Media Studies)4€ 6.000Eylül / Şubat
Grafik Tasarım (Graphic Design)4€ 7.800Eylül
İşletme Yönetimi Yüksek Lisans (Master of Business Administration – MBA)4€ 6.400Eylül / Şubat
Sanat ve Tasarım Yönetimi  (Art & Design Management)4€ 6.000Eylül
Yönetim ve Liderlik (Management and Leadership)4€ 6.000Eylül / Şubat
Turizm İşletmeciliği (Tourism Management)4€ 6.000Eylül / Şubat
Pazarlama (Marketing)4€ 6.000Eylül

Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Görüntüler

Metropolitan Üniversitesi
Metropolitan Üniversitesi
Metropolitan Üniversitesi
Budapeşte Metropolitan Üniversitesi
Budapeşte Metropolitan Üniversitesi
Budapeşte Metropolitan Üniversitesi
Metropolitan University METU
Metropolitan University METU
Metropolitan University METU
Macaristan'da üniversite
Macaristan'da üniversite
Macaristan'da üniversite