Dean College

Tarihi geçmişi 1865 yılına uzanan Dean College, ABD’nin en büyük eyaletlerinden biri olan Massachusetts’ın Franklin şehrinde yer alıyor. Toplamda 50’nin üzerindeki lisans ve ön lisans bölümleri ve yıl boyunca devam eden çalışmalar ve sertifika programları ile ABD’de üniversite seçenekleri arasında adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Dean College, yaklaşık 1200 tam zamanlı öğrenciye ve 400 yarı zamanlı öğrenciye kaliteli eğitim hizmeti veriyor. Öğrencilerin yarısından fazlası Massachusetts dışındaki 35 eyaletten ve 19 farklı ülkeden gelmektedir.

Bulunduğu konum itibariyle ve öğrencilere sunduğu geniş sosyal imkanlar ile öğrencilerin gözdesi haline gelen Dean College, 16 spor takımı ve 40’dan fazla öğrenci kulubü ve organizasyonu ile bu alanda da lider bir eğitim kurumudur. 7/24 devam eden kampüs güvenlik servisleri, ortalama 18 kişilik eğitim sınıfları ve her biri alanında uzman öğretim görevlileri ile öğrencilerin her açıdan dünya standartlarında bir akademik eğitim almasına olanak tanımaktadır.

Dean College, U.S. News & World Report tarafından en bölgesel okullardan biri olarak tanınmaktadır. ABD’de master yapmak isteyen öğrenciler, bu okuldan mezun oldukları takdirde, birçok üniversiteye rahatlıkla geçiş yapabilmektedir.

Franklin Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Benjamin Franklin’in adını taşıyan ve ABD’deki ilk halk kütüphanesine sahip olan Franklin, özellikle tarih açısından zengin bir şehirdir. Boston ve Providence’e yakın konumu ile ABD’deki diğer birçok bölgeyi ziyaret etmek isteyen öğrenciler için de avantaj sağlamaktadır. Yakın geçmişe kadar ABD’nin en güvenli şehirler listesinde ilk 3’te yer alan Franklin, bol eğlence kaynakları, zengin kültürel olanakları ve mükemmel yaşam kalitesi sayesinde sadece Massachusetts’in değil tüm ABD’nin en yaşanılası şehirlerinden biridir.

Dean College Kampüs Bilgisi

Franklin şehri, Massachusetts eyaletinin en büyük şehirlerinden biri olan Boston ve Rhode Island eyaletinin başkenti Providence’ın arasında yer alıyor. Tarihi bir şehrin sınırları içerisinde bulunan Dean College’in kampüsü, konumu itibariyle de öğrencilere birçok avantaj sağlıyor. Yaklaşık 100 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan kampüs, Franklin MBTA Banliyö Demiryolu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde ve Interstate I-495’e (bölgedeki önemli bir çevreyolu) araçla beş dakika uzaklıktadır. Kampüs, ayrıca, bölgedeki en turistik mekanlar olan Patriot Place and Gillette Stadium, Wrentham Village alışveriş mağazası, 19.000 koltuklu açık hava amfi tiyatrosu Xfinity Center ve F. Gilbert Hills Eyalet Ormanı’na 15 dakikalık mesafededir.

Dean College Bölümler ve Ücretleri

ABD’de üniversite okumak için Dean College’e başvuran öğrencilerin eğitim alabilecekleri dört okul bulunuyor. Bu okullar şunlardır:

 • School of the Arts
 • School of Business
 • Joan Phelps Palladino School of Dance
 • School of Liberal Arts

Dean College’da öğrenciler, hangi programı seçerse seçsin, eleştirel düşünmeyi, iyi iletişim kurmayı, birden çok disiplinde problem çözmeyi ve başarılı bir kariyere hazırlanmayı öğrenebiliyorlar. Öğrencilere kendi yeteneklerine uygun alanlarda eğitim almaları için destek sağlayan kurumun bünyesindeki akademik bölümleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Kayıt ücreti : 300$
 • Oda ücreti (konaklamayı seçen öğrenciler için): $10,900
 • Sınırsız yemek planı: $6,358
Bölümler (İngilizce)SömestrYıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
Arts and Entertainment Management (Sanat ve Eğlence Yönetimi)8$40.714
Business Management (İşletme Yönetimi)8$40.714
Coaching and Recreation (Koçluk ve Rekreasyon)8$40.714
Communications (İletişim)8$40.714
English (İngiliz Dili)8$40.714
History (Tarih)8$40.714
Liberal Arts and Studies (Liberal Sanatlar ve Çalışmalar)8$40.714
Marketing (Pazarlama)8$40.714
Psychology (Psikoloji)8$40.714
Sociology (Sosyoloji)8$40.714
Sport Management (Spor Yönetimi)8$40.714
Associate Degree 2 Yıl
Business (İşletme)4$40.714
Coaching (Koçluk)4$40.714
Communications (İletişim)4$40.714
Early Childhood Education (Okul Öncesi Öğretmenlik)4$40.714
English (İngiliz Dili)4$40.714
History (Tarih)4$40.714
Mathematics (Matematik)4$40.714
Physical Education (Beden Eğitimi)4$40.714
Psychology (Psikoloji)4$40.714
Science (Bilim)4$40.714
Sociology (Sosyoloji)4$40.714
Sport Management (Spor Yönetimi)4$40.714

Bnun yanında, okulun ve ABD yönetiminin öğrencilere sağladığı birtakım finansal desteklerden bahsetmemiz gerekir. Dean College’de konaklamalı bir eğitim almak isteyen öğrenciler için sunulan finansal destekler 2019 – 2020 yılı için şu şekildedir:

 • Burs ve hibe desteği: $27,000
 • Federal Work Study: $1,500 (bu destek, öğrencilerin part – time çalışma sonucu kazanacağı ücret olarak düşünülebilir.)

Bu değerlerin yanında, öğrencilerin kitaplar için yıllık ortalama $1,o00; ulaşım için $1,o00 ve kişisel harcamalar için $500 gibi bir gideri olmaktadır.

Dean College Başvuru ve Kabul Şartları

Dean College’e Türkiye’den başvuru yapan öğrencilerin karşılaması gereken kabul kriterleri ve sunması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Lise diploması; bunun yanında öğrenciler, önemli olduklarını düşündüğü sertifika, belge, sınav sonucu veya başka diplomalarını da gönderebilirler.
 • TOEFLS, IELTS, ITEP, GTEC, Pearson Test of English gibi geçerli bir sınavdan İngilizce yeterliliğini gösteren sınav sonucu.
 • Referans mektubu (Opsiyoneldir, fakat güçlü bir referans mektubu kabul edilme şansınızı artıracaktır.)
 • Pasaport fotokopisi
 • ABD’de en azından ilk yılki eğitim masraflarınızı (güncel olarak $58,000) karşılayabileceğinizi gösteren belge; banka hesap dekontu vs olabilir.

Dean College Konaklama

Öğrencilere konaklama konusunda da yardımcı olan Dean College’in öğrencilerinin %90’ı kampüs içerisindeki tesislerde kalmaktadır. Öğrencilerin okulun konaklama tesislerinde kalmak için gerekli başvuruları belirli tarihler içerisinde yapması gerekmektedir. Bu tarih genel olarak her yılı aralık ayının 15’idir. Dean College, konaklama konusunda garanti vermemekle beraber, her öğrencinin konaklama konusunda bir problem yaşamaması için elinden geleni yapmaktadır. Öğrencilerin başvuru yaparken Housing Accommodation Request Form ile beraber destekleyici belgelerini de sunması gerekmektedir. Konaklama başvurusu için ELT danışmanınız süreç boyunca size profesyonel destek sağlamaktadır.

Dean College Başvuru Tarihleri

Yurtdışında üniversite okumak isteyen kişilere çıkacakları bu uzun yolcuklukta en kapsamlı desteği sağlayan ELT, ABD’de üniversite eğitimi konusunda da en güvenilir kurum olarak biliniyor. Dean College’de okumaya karar verdiğiniz zaman; başvuru ve kayıt işlemleri, konaklama, ders seçimi, ulaşım ve beslenme gibi konular, ELT’nin 20 yıllık tecrübesi ile bir sorun olmaktan çıkıyor. ABD’de eğitim almak için ELT ile iletişime geçtiğiniz takdirde, bütün süreç, ELT’nin size ve başvurunuza özel olarak atadığı bir danışman eşliğinde yürütülmektedir. Bu danışmandan, hem eğitim hayatınız hakkında hem de ABD’deki yaşam koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kariyeriniz ve geleceğiniz için çok önemli olan bu kararı, güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunan ELT ile beraber aldığınızda, karşılaşacağınız zorluklar en aza inecektir.

akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar