WASHINGTON DC HAKKINDA

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC, dünya üzerindeki en popüler yerlerden biridir. Washington DC, başkent olması sebebiyle siyasi ve diplomatik açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Amerika Birleşik Devletleri başkentinin her hangi bir eyaletin içinde yer almasının o eyalete büyük bir ayrıcalık tanıyacağı düşüncesiyle şehir özel bir statüde yer almaktadır. Şehrin belediye başkanı vardır, fakat valisi bulunmamaktadır. Şehri kongrede temsil eden hiçbir kongre üyesi bulunmaz. Bu açılardan bakıldığında Washington DC, dünyada hiçbir örneği olmayan bir statüye sahiptir.

Washington DC, konumu itibariyle, kısıtlı ve dar bir alanı kapsadığından şehirde çalışanların büyük bir kısmı Virginia ve Maryland gibi diğer yakın eyaletlerde yaşamaktadırlar. ABD’nin günlük araç trafiği New York’tan sonra en yoğun olan olan bölgesidir. Kalabalık bir şehir olmasının yanında, şehir her bir yerinde birçok yeşil alan ve parklar yer almaktadır.
Virginia ve Maryland eyaletleri arasında yer alan Washington DC, ABD’nin doğu kıyısında orta Atlantik bölgesinde yer almaktadır. Amerika ve dünya siyasetinin kalbi olan şehir doğrudan Federal Devlet’e bağlıdır ve hiçbir eyalet içerisinde yer almaz.

WASHINGTON DC'de DİL EĞİTİMİ

Kozmopolit bir yaşamı ve yüksek yaşam standartları olan Washington DC’de İngilizce dil eğitiminizi alırken, kültürel yönlerinizi geliştirebileceğiniz, farklı kişilerle tanışarak sohbet edebileceğiniz ve birçok sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunacağınız fırsatlar yanı başınızda olacaktır. Amerikan tarihinin merkezinde dil eğitimi alıp, Amerikan tarihini de keşfedebileceksiniz.
Amerika’nın en mutlu, en güvenilir ve en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Washington DC dil okulları, Amerika’da dil eğitimi almak için en uygun şehirlerin başında gelmektedir.

WASHINGTON DC DİL OKULLARI

Amerika’nın ve hatta dünyanın en popüler başkenti Washington DC, Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için, güven veren atmosferi ve günün her anında canlı bir şehir de yaşam imkanları sunmaktadır. Washington DC dil okulları, Amerika’nın diğer şehrindeki dil okullarına göre daha merkezi konumda ve kalabalık lokasyonlarda yer almaktadır. Aşağıda Washington DC’de dil eğitimi alabileceğiniz okulları görebilirsiniz.

WASHINGTON DC'de İKLİM

Washington DC, ılıman bir iklime sahiptir. 4 mevsiminde yaşandığı şehirde yazlar sıcak ve güneşli geçmektedir. Bahar ve son bahar ayları ortalama sıcaklık seviyelerinde olurken, kış ayları soğuk geçmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 25 – 29 °C, ilkbahar ve sonbahar aylarında 8 – 18 °C olmaktadır. Kış ayları ise -5 °C ila 5 °C civarlarında geçmektedir.

WASHINGTON DC'de GEZİLECEK YERLER

ABD’nin en önemli kentlerinden olan Washington DC’de gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Beyaz Saray; Bugüne kadar birçok filme gördüğümüz, Amerikan başkanının evi ve çalışma ofisi olan Beyaz Saray şüphesiz en çok merak edilen ve görünmek istenilen yerlerden biridir. Beyaz Saray’ı dışarıdan görebilir ve birçok fotoğraf çekebilirsiniz. İçini gezmek ise biraz daha zor. Beyaz Saray içine yapılacak geziler için aylar öncesinden konsolosluktan başvuru yapmanız gerekiyor.

US Capitol; Amerika Kongre Binası. Etkileyici bir dış ve iç mimariye sahip olan bina şehre gelen turistler tarafından da büyük ilgi duymaktadır. Batısında bulunan merdivenler aynı zamanda başkanların yemin töreninin de yapıldığı alandır. Arka tarafında bulunan Capitol Havuzu dışarıdan fotoğraflar çekmek için en ideal alandır. İçeri girmek isteyenler için giriş ücretsizdir.

Washington Anıtı; Amerika’nın ilk başkanı George Washington için yapılmış, 169 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun dikilitaş ünvanına sahiptir. Amerikan tarihinin en önemli simgelerinden olan bu anıtı görülecek yerlerin başında gelmektedir.

Smithsonian Enstitüsü; Amerika’da yer alan ve birçok müzeyi barındıran dünyanın en önemli müze ve araştırma enstitüsü olarak kabul edilen merkezde birçok müze yer almaktadır. Bu müzelerin hepsine giriş ücretsizdir. Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi, Amerikan Tarihi Müzesi ve Doğal Tarih müzesi en çok ilgi çeken müzelerdir.

Georgetown; Kentin en işlek ve popüler bölgesi. Günün her saati canlı olan Georgetown’ın cadde ve ara sokaklarında keşfedebileceğiniz birçok yeme içme mekanı, kafeler, barlar ve alışveriş dükkanları yer almaktadır.
Ayrıca bir Amerikan üniversitesini ve kampüsünü merak ediyorsanız, Georgetown Üniversitesi’nin ihtişamlı kampüsünü gezebilirsiniz. Şehrin iki önemli takımı Washington Wizards NBA basketbol takımı ve Washington Capitals buz hokeyi takımının maçlarını oynadığı Werizon Center’de profesyonel spor müsabakalarına giderek eşsiz bir tecrübe edinebilirsiniz.

WASHINGTON DC'de ULAŞIM

Washington şehrinde 3 hava alanı bulunmaktadır. Şehre en yakın olan Ronald Reagan Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 15 dk. Mesafededir. Dulles Havaalanı ve Baltimore-Washington Uluslararası Havaalanı ise şehir merkezine yaklaşık 45 dk. mesafede yer almaktadır. Tüm hava alanlarından otübüs ile şehir merkezine ulaşım bulunmaktadır. Dilerseniz araç kiralama ve taksi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Şehir içi ulaşım ise otobüs ve metrorail sistemiyle sağlanmaktadır. Washington DC, bisikletle veya yürüyerek de birçok yeri gezebileceğiniz bloklara bölünmüş kent merkezi ile aralara yerleştirilmiş parklar ve meydanlarla size keyifle dinlenebileceğiniz alanlar sunmaktadır.