MBA Nedir?

MBA, iş dünyasına genç liderler ve yenilikçi girişimciler kazandırmayı hedefleyen yüksek lisans programıdır. Program çerçevesinde, katılımcılara; eleştirel düşünme, ikna edici iletişim, sistem analizi, liderlik, girişimcilik, stratejik yönetim ve iş etiği konularında ileri yetkinlikler kazandırılması hedeflenir.

Yüksek bir maaşla işe başlamak, yönetici pozisyonuna geçmek, etkili bir network oluşturmak, hatta kendi işinizin patronu olmak, yurtdışında MBA yapmanın avantajlarından sadece birkaçıdır.

MBA mezunları daha çok hangi sektörlerde çalışır?

Yurtdışında MBA yapmak, yüksek lisans düzeyindeki çalışmalar arasında en popüler seçeneklerden biridir. İş fırsatlarını ve seçeneklerini artırmak isteyenlerin başlıca tercihleri arasında Almanya’da MBA programları bulunmaktadır.

Peki, Almanya’da MBA yapmanın avantajları nedir? MBA mezunları en çok hangi sektörlerde çalışmaktadır?

Hemen her sektörde MBA mezunlarına yönelik artan bir talebin olduğunu belirtmekte fayda var. Finans, Muhasebe, Danışmanlık, Bilişim ve Teknoloji sektörlerinde MBA mezunlarına yönelik işveren talebinin son on yılda sürekli arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bankacılık, Finans ve Danışmanlık sektörleri, MBA mezunları tarafından çokça tercih edilen, daima popüler olan alanlardır. MBA eğitimlerinin ardından istikrarlı bir kariyer planlayanlar için güvenilir liman haline gelmiş diğer önemli iş kolları ise Teknoloji ve Bilişim sektörleridir.

Almanya’da MBA Yapmak

Main Nehri çevresine kurulmuş olan Frankfurt, Almanya’nın finansal başkenti olarak kabul edilmektedir. Almanya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Almanya Borsası ve tüm büyük bankaların genel merkezlerine ev sahipliği yapmakta olan şehir aynı zamanda birçok önde gelen finans şirketinin de merkezi konumundadır.

Morgan Stanley, Citigroup, Standard Chartered ve Nomura gibi finasal devlerin Avrupa operasyonları için Frankfurt’u seçmeleri, şehrin önemini ve değerini her geçen gün artırmaktadır.

Yaşamak ve çalışmak açısından Avrupa’da en uygun hayat giderlerine sahip finans merkezi olarak kabul edilen Frankfurt, Almanya ekonomisinin kalbi niteliğindedir.

Aynı zamanda Almanya, BMV, Volkswagen ve Adidas gibi çok uluslu şirketlere de ev sahipliği yapmaktadır. Almanya’daki çok sayıda küresel şirket, güçlü yönetim becerilerine sahip MBA mezunlarına ihtiyaç duymaktadır. Almanya’daki küresel şirketlerin çeşitliliği, genç MBA mezunlarına büyük bir profesyonel ekibin parçası olma, farklı bir ortamda çalışma ve son yeniliklerin doğrudan parçası olma şansı tanımaktadır.

Güçlü bir ekonomiye sahip olan Almanya’da işsizlik oranlarının hayli düşük olması, ülkenin sürekli ticaret fazlası vermesi ve nüfusun hızla yaşlanması, uluslararası genç mezunlar için diğer büyük avantajlar arasında sayılabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Almanya’da MBA kariyeriniz açısından çok büyük bir fırsattır.

Almanya'da MBA Fiyatları

Birçok aday öğrenci Almanya’da MBA yapmanın çok pahalıya mal olacağını ve sadece az sayıda kişinin bunu karşılayabileceğini düşünür. Ancak, gerçekte durum böyle değil!

Dünyanın en iyi yüksek öğrenim sistemlerinden birine sahip olan Almanya’da gerek devlet gerek özel üniversitelerde MBA eğitimi alabilirsiniz; üstelik bu üniversitelerin tamamı ABD, Kanada ve Avrupa’nın diğer ülkelerindeki MBA programlardan çok daha düşük öğrenim ücretlerine sahiptir.

Almanya’da MBA yapmanın bir diğer avantajı da, uluslararası öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni tanınmasıdır. Bu sayede, Almanya’da MBA yaparken mali yükünüzü daha da hafifletmiş olacaksınız.

MBA Sonrası Almanya'da Çalışma İzni

Alman hükumeti, uluslararası öğrencilere Almanya’da MBA ve yüksek lisans sonrası doğrudan ikamet izni vermemektedir. Bununla birlikte, iş bulmanız halinde kolaylıkla çalışma vizesi alabilirsiniz. Yani, mezuniyetiniz ardından uluslararası bir iş deneyimi edinmeniz ve parlak bir kariyer sahibi olmanız Almanya’da çok kolay!

Kariyer hedefleriniz ülke sınırlarını aşıyorsa size en yakın ELT ofisini arayın, gelecek planlarınız üzerine konuşalım.

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?