NEDEN YURTDIŞINDA İNGİLİZCE HAZIRLIK?

Ülkemizdeki  vakıf üniversiteleri ile birlikte, birçok devlet üniversitesi de İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler için hazırlık eğitimini zorunlu kılmaktadır. Bu durum, özellikle vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencileri zorlu bir yılın beklediği anlamına gelmekte.

Üniversitelerin İngilizce hazırlık programları içerik olarak tatmin edici görünse de, pratikte hazırlık sınıfını geçen öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinin yetersiz olduğu açık bir gerçektir. Hatta, hazırlık eğitimi alan öğrencilerin yaklaşık %40’ı bu eğitimi tekrar almak zorunda kalıyor ya da hazırlık sınıfını geçebilmek için özel derslere katılıyor. Tabi ki bu da oldukça yüklü bir ek masraf demek.

Ülkemizdeki özel üniversitelerde bir yıl süren İngilizce hazırlık eğitiminin maliyeti ortalama 300.000 TL civarındadır. Bu rakama ders kitapları ve özel dersler de eklenince, toplam tutar 350.000 TL’yi aşabilmekte. Fakat, bu kadar para harcamalarına rağmen, hazırlık sınavını geçen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin istenilen düzeye ulaştığını söylemek çok da doğru olmaz. Hazırlık eğitimi almış üniversite öğrencileri de bu durumu onaylayacaktır.

YURTDIŞINDA HAZIRLIK EĞİTİMİ ALMAK

Oysa bu bir yıllık süre, yaklaşık aynı masraflar yapılarak İngiltere, Kanada, ABD, İrlanda, Malta gibi ülkelerde çok daha verimli bir sonucu garanti edecek şekilde değerlendirilebilir. Üstelik öğrenciler, sürekli İngilizce konuşulan bir ortamda geçirecekleri koskoca bir yıl sonunda, tüm kariyerleri boyunca ihtiyaçları olacak olan akıcı İngilizce seviyesine çok daha kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

Bir yıllık süre sonunda yurtdışında eğitim alan öğrenciler bu sınavlardan okulun gerektirdiği puanın çok daha üstünde bir puanı rahatlıkla alabilmekte ve hazırlık eğitiminden muaf olmaktadır. Bu nedenle, üniversiteyi kazandıktan sonra ilk yılını yurtdışında dil eğitimi alarak geçirmeyi tercih eden öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Hazırlık yılını Türkiye’deki bir üniversitede geçirmek yerine yurtdışında İngilizce hazırlık eğitimi almak isteyen öğrenciler, ELT ofislerinden gerekli danışmanlık desteğini alarak aradıkları kalite ve bütçe standartlarına uygun dil okulları hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Akademik yıl programları, yoğun ve kaliteli bir eğitimi ekonomik fiyatlarla sunmaktadır.

İngilizce eğitiminiz sadece gramer kitapları ve test çözmekle sınırlı kalmasın. Eğer “Anlıyorum fakat konuşamıyorum” diyenlerden olmak istemiyorsanız, yurtdışında akademik yıl seçeneklerini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Yurtdışında İngilizce eğitimi, Türkiye’de üniversite hazırlık sınıfı eğitiminden çok daha etkilidir. Alacağınız TOEFL ya da IELTS skoru ile üniversitenizin hazırlık bölümünü doğrudan geçeceksiniz. Hem de gerçekten İngilizce öğrenmiş olarak.

NEDEN YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE?

Yurt dışında okumak; yeni insanlarla tanışmak, yabancı dilinizi geliştirmek, farklı kültürleri tanımak, değişik yerleri görmek, özgüveninizi artırmak ve olaylara farklı açıdan bakabilme fırsatı sunar.

Yurtdışında üniversite okumak, yeni bir başlangıç, farklı bir hayata merhaba demek, ilk günlerde yaşanabilecek kaygının ardından muhteşem bir finalle mezun olmak ve fırsatlarla dolu bir kariyere atılan ilk adımdır.

Bazıları için, doğup büyüdüğü yerden ayrılmak ve bilinmeyene doğru yola çıkmak göz korkutucu olsa da, yurtdışında eğitim; kariyer basamaklarını hızla tırmanmanıza ve iş hayatının nasıl işlediğine dair daha geniş bir perspektife sahip olmanıza yardımcı olacak heyecan verici bir deneyimdir.

Yurtdışı edinimleriniz, gittiğiniz ülkeye bağlı olarak değişecektir. Mezuniyetten sonra parlak bir gelecek için kişisel ilgi alanlarınıza ve gittiğiniz ülkenin akademik saygınlığına dayalı bir eğitim alanı seçtiğinizden emin olun.

Ülke seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Nerede okuyacağınıza karar vermek kolay bir iş değildir. Kişisel gelişiminizin yanı sıra eğitim masrafları (hem okul ücretleri hem de yaşam giderleri), lisansüstü kariyer planlarınız, öğrencilikte staj ve mezuniyetten sonra iş imkanları, genel güvenlik ve yaşam kaliteniz gibi konuları da ülke seçiminde hesaba katmanız gerekmekte.

Geçmiş yaşam tarzı ve alışkanlıklarınız da unutulmamalı. Büyük bir metropolde mi yoksa şirin bir üniversite kentinde mi yaşamak istersiniz? Dünya standartlarındaki spor tesisleri, sanat ve kültür merkezlerinin varlığı sizin için hayati konular mı? Yaşayacağınız yerin iklim koşulları ve denize olan uzaklığı seçiminizi ne kadar etkiler?

Kendinizi, eğitim görmeye karar verdiğiniz ülke ile doğru eşleştirdiğinizden emin olun.

Bu zor kararı verirken danışmanlık hizmeti verdiğimiz en popüler destinasyonlara göz atmanızı ve yurtdışında üniversite eğitimi konusunda uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızla görüşmenizi öneririz.

Yurtdışında Üniversite Eğitim Alabileceğiniz başlıca ülkeler:

ÜCRETSİZ BİLGİ AL

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?