Work and Travel Programı için En İyi Eyaletler

Work and Travel Programı için En İyi Eyaletler

Work and Travel Programı için Amerika’daki En İyi Eyaletler

Türkiye’den her yıl binlerce üniversite öğrencisi, Work and Travel programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmekte, yaz tatillerini çalışarak ve aynı zamanda Amerika’nın en popüler eyalet ve şehirlerini gezerek değerlendirmekteler.

Son yıllarda Work and Travel programına katılan öğrenci sayısının artmasıyla birlikte lokasyon seçimi de önem kazanmış, “Work and Travel için en iyi eyalet ve şehir hangisi?” sorusu gündeme gelmiştir. Amerika’nın hemen hemen tüm eyaletlerinde WAT programı dahilinde çalışabilirsiniz.

Amerika’da çalışacağınız şehir neden önemli?
Amerika Birleşik Devletleri, yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Bu sebeple eyaletler arası uzaklık Türkiye’de bir şehirden diğerine gitmek kadar kolay değildir.

Eğer kalabalık, çok fazla turist ve öğrenci barındıran eyaletlere gitmek istiyorsanız Florida, Virginia gibi eyaletler bu anlamda tam size göre. Fakat bu eyaletlerde çalışırken ikinci bir iş bulmak, çok fazla WAT öğrencisi olduğu için kolay olmayabilir. Aynı zamanda işverenlerin çok fazla seçeneği olduğundan saatlik ücretleriniz çok yüksek olmayabilir. Yaz aylarında çok kalabalık ve turistik olan eyaletlerde çalışmanın bir diğer dezavantajı da konaklama ücretlerinin yüksekliğidir. Colarado, Wyoming gibi iç eyaletlerde aylık 75-100 USD arasında kira ödeyebilecekken, turistik eyaletlerde bu ücret 125 – 200 USD arasında olabilir.

Yine Work and Travel programına katılan adaylar Texas, Idaho, Washington gibi, daha az turistik olan eyaletlerde çalışabilir. Bu eyaletlerde çalışmanın avantajı, daha az yazlık öğrenci bulunduğundan iş olanaklarının daha çok olması, saatlik çalışma ücretlerinin yükselmesi ve konaklama ücretlerinin düşük olmasıdır. Bu eyaletlerde çalışacak öğrencilerin tek dezavantajı, çalışma süreleri bittikten sonra travel kısmında, Amerika’nın en popüler eyaletlerine çok rahat ulaşım sağlayamazlar. Ancak şu unutulmamalıdır ki Amerika’da aynı eyalet içerisinde bile araba kiralayarak bir şehirden diğerine gitmek 7-8 saati bulabilmektedir. Bu sebeple bu durum çok da dezavantaj sayılamaz, zira Florida’da çalışan bir öğrenci de her hafta sonu Miami’ye gidip gezemeyecektir.

Aşağıda, Work and Travel programı için öğrencilerimizi en yoğun gönderdiğimiz şehir ve eyaletler hakkında kısa notlar bulunmakta.

New Jersey (Ocean City)

Work and Travel New Jersey Ocean City
Ocean City New jersey eyaletinde bulunan bir şehir olup, Amerika’da Work and Travel yapmak isteyen öğrenciler için en popüler lokasyonlardan bir tanesidir. Yapacağınız araba yolculuğu ile New York City’e ortalama 2 saat ve Atlantic City’e ortalama yarım saat kadar bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu da demektir ki izin günlerinizi değerlendirmeniz adına muhteşem seçenekleriniz bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Amerika’nın en ünlü eğlence parklarından biri olan Six Flags’e ulaşımınız ortalama 1 saat mesafede olacaktır. Ulaşım konusunda ise Ocean City’nin küçük bir şehir olmasından dolayı hiç zorluk çekmezsiniz. Uygun fiyatlar ile sezonluk bisiklet kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Ocean City’nin Work and Travel programında bu kadar popüler bir lokasyon olmasına sebep olan nedenlerden birisi de turistik bir bölge olup hem iş hem de tatil yapmanıza olanak sağlamasıdır. Yaz aylarında bölgenin nüfusu kışa oranla neredeyse 10 kat artış gösterir ve iş gücü ihtiyacından dolayı da ikinci alternatiflerini çabalarınız doğrultusunda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Colorado

Work and Travel Colorado
Colorado eyaleti doğa ile iç içe olmak isteyen öğrenciler için Work and Travel programında oldukça popüler bir eyalettir. Doğal güzellikleri ve turistleri kendine çeken milli parkları ile bilinir. Hayal edip yaşayamadığınız huzura burada sahip olabilirsiniz. Colorado’nun serin bir iklimi vardır ve sıcak havalardan hoşlanmayan öğrenciler için ideal bir yerdir. İzin günlerinizde sakin bir ortam arıyorsanız ve dinlenmek istiyorsanız Colorado eyaleti tam size göredir. Bu eyalette kazanacağınız ücretlerin de tatmin edici olması ve şehir hayatında çok fazla harcama yapmayacak olmanız travel sürecinizi dilediğiniz şekilde geçirmeniz adına bulunmaz bir seçenektir. 3 aylık süreçte anılarınıza büyüleyici manzaralara sahip fotoğraflar eklemek isterseniz Colorado sizin için biçilmiş kaftandır.

Texas

Texas'ta Work and Travel
Amerika’nın en büyük eyaletlerinden bir tanesi olan Texas, Work and Travel programına katılacak öğrenciler için en popüler ve en büyük eyaletlerdendir. Hem doğal güzelliklere sahip hem de eğlencesi bol bir yer arıyor iseniz Texas eyaleti tam size göredir. Ayrıca Texas’a gitmişken herkesin aklında yer edinmiş ancak filmlerde şahit olduğumuz NASA Uzay istasyonunu görebilirsiniz. Avantajlarından ve popüler bir eyalet olmasının sebeplerinden diğer bir tanesi ise çalışma süresi sona eren bir öğrenciye, bir çok eyalete yakın olması sebebiyle bir çok yeri gezerek görmeyi ve programın travel kısmını en güzel şekilde geçirme imkanı verir. Bu eyalette iş seçenekleri de oldukça fazladır bir yandan eğlenirken bir yandan da boş zamanlarınızı ikinci işinizde çalışarak geçirebilir, para kazabilirsiniz.

Washington (Seattle)

Work and Travel Washington Seattle
Seattle şehri Amerika’da Work and Travel programı için popüler bir eyalet olup aynı zamanda içmekten kendimizi alamadığımız Starbucks kahvelerinin doğduğu bir şehirdir. Seattle şehri hem metropoldür hem de doğa güzellikleri olan bir yerdir. İstanbul ve İzmir şehrinin birleşimini ve eşsiz güzellikleri Amerika’da hayal edin, karşılığı kesinlikle Seattle olacaktır. Bu şehirde Work and Travel yapmanın bir avantajı ise Türk öğrenci oranının oldukça az olması ve kazancın güzel olmasıdır. İş seçeneklerinin çok olması, Seattle şehrinde Work and Travel yapacak öğrencilere rahatlıka ikinci iş bulma şansı sunar. Kısacası aradığınız her şey bu şehirde var. Yaşam şartları biraz daha yüksek olsa da kesinlikle gitmeye ve yaşamaya değer.

Florida

Work and Travel Florida
Amerika’nın güneydoğusunda popüler bir eyalet olan Florida Work and Travel öğrencileri için en popüler eyaletlerden bir tanesidir. Özellikle soğuk havalarla barışık olmayan öğrenciler için sıcaklık ortalamasının yüksek oluşundan dolayı kesinlikle tercih sebebidir. Harika plajları ve tema parkları ile meşhur bir yer olup boş zamanlarınızda yaz tatilinin ve eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Bölgenin dezavantajlarından bir tanesi bazı lokasyonarda konaklama ücretlerinin çok yüksek oluşu olsa da sizler için ayarladığımız konaklama fiyatlarının cazip oluşu ile bunu avantaja çevirip dilediğinizce programın tadını çıkarabilirsiniz. Amerika bildiğiniz gibi Outlet mağazaları ile ünlüdür ve kazandığınız paralar ile Florida’daki ünlü outlet mağazalarından alışveriş yapıp yeni bir valiz almak durumunda kalabilirsiniz:) Florida’dan sonra çok kısa bir sürede Miami’de kendinizi bulabilir ve arkadaşlarınızı kıskandıran fotoğrafları albümünüze ekleyebilirsiniz. Amerika’nın her yeri gibi burası da kesinlikle gitmeye ve yaşanmaya değer.

New York

Work and Travel New York
New York eyaleti Amerika’da Work and Travel programı için en popüler eyaletlerden bir tanesidir. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Bütün dünyanın gözünde muhteşem diye tabir edilen New York City en büyük şehridir. “Uyumayan şehir”e bu kadar yakın bir bölgede çalışmak kesinlikle harika diyebiliriz. Konaklama seçeneklerini sizler için en makul seviyede ayarladığımız için geriye size çok fazla iş seçeneğinden ikinci bir iş bulmak ve yaşam masraflarınızı dengelemek kalıyor. Yemek kültürü Amerika’nın genelinde çok zengin olup bu bölgede çeşitli restoranların oluşu sizlere garsonluktan kasiyerliğe çeşitli işlerin alternatif olarak sunulması demektir. Neredeyse bütün öğrencilerin travel kısmında görmeden dönmediği bu şehre bu kadar yakın olmak ve yaşamak eşsiz bir anı olarak hayatınızda yer alacaktır. New York City’e gitmişseniz Central Park’ta dinlenebilir, bir köşede kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabilir ya da Pedicab sürücülerinden (Bisiklet taksi) sizi gezdirmelerini isteyebilirsiniz. Trravel kısımında ise birçok şehri ve mükemmel tatil yerlerini görüp ardınızda güzel anılar bırakarak evinize dönebilirsiniz.

New York’ta Work and Travel programına katılacak öğrenciler, New York City olarak bilinen merkez bölge yerine eyaletin diğer şehirlerinde çok daha uygun konaklama seçenekleri ve kaliteli yaşam koşulları altında çalışabilirler. New York Eyaletinin özellikle Saratoga Springs ve civarındaki bölgeleri, doğal güzellikler olarak muazzam görüntüler sunmaktadır. Ayrıca Buffalo şehrinden Niagara şelalesine ulaşmak çok yakın olduğu için çalışmak için güzel seçeneklerden bir tanesi de bu şehirdir.

South Carolina

Work and Travel South Carolina
South Carolina eyaletinin en bilinen bölgesi olan Myrtle Beach, Work and Travel programına katılan öğrenciler için en popüler bölgelerden diğer bir tanesidir. Bölgenin en avantajları yönlerinden bahsedecek olursak; Myrtle Beach’in okyanusa kıyısının olması ve plajlarının halka açık ve temiz olmasıdır. Yani çalışmadan arta kalan zamanlarınızda tatilinizi de yapmış olacaksınız. Turistik ve iklimi sıcak bir bölge olup özellikle soğuktan hoşlanmayan öğrenciler için ideal bir lokasyondur. Yaz aylarında hava sıcaklığı bazen 40 dereceyi rahatlıkla bulabilir. Turistik bir bölge demişken her cuma günü turistler için düzenlenen eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Eğlencenin dışında iş konusuna gelirsek ikinci iş (second job) imkanları oldukça fazladır ve özellikle Broadway at the Beach isimli eğlence parkında ilk işinizden arta kalan zamanlarda çalışmak üzere ikinci işinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehirdeki kiliselerde her hafta düzenlenen geleneksel bir günde Work and Travel öğrencileri ve ihtiyacı olanlar için ücretsiz yemek ve içecekler sunulur. İş dışında sosyal bir ortamda bulunmak ve sosyal ve eğlenceli bir yaz tatili geçirmek adına harika bir seçenektir. Bölge ulaşım konusunda da oldukça rahattır ve en tercih edilen yöntem ise sezonluk bisiklet alımıdır.

Virginia

Work and Travel Virginia
Virginia eyaleti Work and Travel programının ilk uygulanmaya başlandığı yıllardan itibaren öğrencilerin gözdelerinden olmuştur. Özellikle Virginia Beach bölgesinde bulunan öğrenciler tam anlamıyla turistik bir yerde hem tatil hem iş amaçlı bulunmakta ve diğer popüler eyaletlere kısa sürelerde ulaşabilmektedirler. Virginia – New York arası uçakla 1.30 saat kadar mesafededir ve travel planlarınız için muhteşem bir alternatife çok kısa bir sürede erişebilmenizi sağlar. Virginia bölgesi Türk öğrencilerin Work and Travel için çoğunlukla tercih ettiği bir yer olsa da aynı zamanda turistik bir bölgedir ve ikinci iş alternatifleri çok yüksek olan bir yerdir. Ulaşım için genellikle Uber kullanımı yaygındır. Aynı zamanda kısa mesafeli yerler için sezonluk bisiklet kiralayabilirsiniz. Popüler işlerden biri olan ancak çok fazla sunulmayan dondurmacılık işi için doğru yer diyebiliriz. Aynı zamanda eğlence hayatı da oldukça iyi ve iş stresini atmanız için seçenekleriniz fazladır. Konaklama seçenekleri uygun olduğu gibi yine ikinci bir iş bulmak için otellere başvurunuzu rahatlıkla yapabilir ve boş günlerinizi değerlendirip ekstra para kazanabilirsiniz. Bölgede yaşam da oldukça uygundur her bütçeye hitap edebilen yerler vardır.

Wisconsin

Work and Travel Wisconsin
Wisconsin eyaletinin Work and travel için en popüler bölgesi tartışmasız Winsconsin Dells olup oldukça şirin ve canlı bir şehirdir. Adını Delton Gölünden alır. Hem eşsiz bir doğayı hem de eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz bir yerdir. Yine popüler bir merkez olan Chicago’ya komşu olup off (izin) günlerinizde harika bir bölge turu yapabilirsiniz. Nüfus Wisconsin eyaletinde daha çok güneydedir ve kuzey kısmında daha çok Ulusal Ormanlar bulunup eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Eğlence parkları, su parkları ve otellerin fazla oluşu eğer yakın mesafelerde bulunuyor iseniz sizlere rahatlıkla ikinci bir iş bulma olanağı sağlayacaktır.