Alaska Uyarılar

Alaska Uyarılar

ÖNEMLİ UYARILAR

Alaska’da çalışmayı tercih eden öğrencilerin aşağıdaki maddelerde belirtilen uyarı ve açıklamaları çok iyi okuyup anlamaları gerekmektedir.

 1. Alaska’ya ulaşım zor ve zahmetlidir. Öğrenciler genellikle 3-5 defa uçuş değiştirmek zorunda kalmaktadırlar.
 2. Alaska dünyanın en soğuk bölgelerinden biridir. Yerleşik yaşamın çok yaygın olmadığı Alaska’nın ana iş kaynağı, mevsimlik olarak faaliyet gösteren balık fabrikaları ve gemilerdir.
 3. Alaska’da çalışma koşulları, ABD’nin diğer eyaletlerine göre oldukça ağırdır. Havanın çok soğuk olduğu Alaska’da, balık fabrikalarında çalışan öğrenciler günde 16 saate kadar mesai yapmak durumunda kalmaktadırlar. Alaska’da diğer eyaletlere göre daha fazla para kazanma şansınızın olasının nedeni de bu aşırı çalışma temposudur.
 4. Alaska’daki fabrikalar, çalıştırdıkları öğrencilere pek konforlu ve sıhhi konaklama şartları sağlamayabilir. Özellikle bu konuda oldukça sıklıkla şikayetler gelmektedir.
 5. Alaska’da faliyet gösteren fabrikalar, o yılki balık sezonunun verimine göre erken veya geç kapanabilir. Balık kıtlığı nedeni ile çalışmasını durduran fabrikalar, çalışanlarını işten çıkartmaktadır. Böyle bir durumda yeni bir işyeri ile temasa geçmek ya da Türkiye’ye geri dönmek durumunda kalabilirsiniz.
 6. Alaska’da sosyal aktivite ve etkinlik şansınız çok sınırlı olacaktır.
 7. Yerleşik hayatın çok yaygın olmadığı Alaska’da, iletişim, internet ve ulaşımda güçlükler yaşayabilirsiniz.
 8. Yaklaşık 11 saatlik zaman farkı ve iletişim imkanlarının çok sınırlı olması nedeni ile Alaska-Türkiye arasında hizmet süresi ve kalitesinde doğal aksamalar olmaktadır.
 9. Sıklıkla el değiştiren Alaska’daki fabrikalar, işletme anlayışlarında da yıldan yıla farklılıklar gösterebilmektedirler. Bir önceki yıl Alaska’nın en gözde fabrikalrından biri olan bir fabrika, bir sonraki yıl “Kara Listeye” alınacak kadar kötü işletilebilmektedir. Maalesef bu tarz durumlar öğrencileri ve acentaları çok zor durumda bırakmakta, üzücü gelişmelere neden olabilmektedir.
 10. İlk iki hafta çeklerinizi alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kullanmak üzere yanınızda en az 975 USD cep harçlığı mutlaka bulundurunuz. Aksi takdirde çok zor durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 11. Alaska’da çalışan öğrenciler, aciliyeti olan durumlarla karşılaştıkları takdirde hemen sponsor kuruluşu aramalı ve durumu açıklamalıdır. Sponsor kuruluşun sağladığı Emergency numarası bu gibi durumlarda, öğrencilerin maduriyetlerine çözüm bulmak için vardır.

Sonuç olarak…

Alaska İşlerinde sizi neler bekliyor:

 • Yoğun çalışma temposu
 • Uzun çalışma saatleri
 • İngilizce pratiği yapamama
 • Kalabalık konaklama
 • Sıkıntılı telefon ve internet imkanı
 • SEZON İYİ GEÇERSE BOL KAZANÇ

Eğer Work and Travel USA Programına:

 • İngilizcenizi geliştirmek
 • Amerikan kültürünü tanımak
 • Sosyalleşmek
 • 4 ay süresince gezip,görmek, eğlenmek için gidiyorsanız, Alaska’ya gitmeMElisiniz!