Alaska’da Yaşam

Alaska’da Yaşam

Alaska’da Yaşam Hakkında Bilgiler

Çok az sayıda insan halen Alaskalıların “igloo” (Eskimoların yaşadığı evler) tarzı evlerde yaşadığını düşünse de, Alaska’da günlük ortalama sıcaklığın 48 Frahrenheit civarında olduğunu duyduğunda şaşıranların sayısı da yadsınamayacak kadar fazla. Bazı Alaskalılar kendi kabuklarına çekilip bağımsız bir hayat sürdürmeyi tercih ederken, çoğu ise modern evlerde kalır, son model arabalar kullanır ve büyük mağazalardan alışverişlerini yapar.

Alaska’nın nispeten büyük yerleşim kesimlerinde restoranlar, tiyatrolar, eğlence merkezleri, modern sağlık enstitüleri ve alışageldik şehir şartları mevcuttur. Bunun yanında, sanat galerileri, müzeler, konserler ve tiyatrolar ile eyalet çapındaki üniversite sistemi Alaska’daki yaşam standartlarını artıran etmenler arasındadır.

Uydular aracılığı ile en kıyıda köşede kalmış noktaya bile telefon ve internet erişimi sağlanmaktadır. Bazı küçük yerleşim merkezlerinde tek derslikli okul sistemi hüküm sürse de, eyaletin çoğu kesimindeki derslikler, aynen Amerika’nın diğer eyaletlerindeki gibi bilgisayar sistemleri ile donatılmış olup diğer modern eğitim öğretim araçlarına sahiptir.

Alaskalılar doğa faaliyetleri konusunda biraz vahşidirler. Kayak, köpekler eşliğinde kızak, kano, dağcılık, kamp, bisiklet ve dalgıçlık Alaskalılar tarafından en çok yapılan sporlar arasındadır.

NÜFUS VE YÜZ ÖLÇÜMÜ

Alaska toplamda yaklaşık olarak 600.000 m2 lik bir alan kaplamaktadır. Rhode Adası’ndan tam 488 ve Texas’tan 2,5 daha büyüktür. Bunun yanında Alaska’da sonra gelen en büyük 3 eyaletin birleşiminden bile daha büyük bir alan kaplamaktadır.

2001 yılı verilerine göre Alaska’nın nüfusu 634.892’dir. Eyalet nüfusunun yarısına yakını Anchorage’ta yaşamaktadır. Alaska kişi başına %93 m2 lik bir alan düşmektedir buna karşın Newyork’ta ise kişi başına 3/1000 m2’lik bir alan düşmektedir.

NÜFUSLARINA GÖRE ŞEHİRLERİN SIRALAMALARI

Anchorage261,446
Fairbanks31,423
Juneau31,262
Sitka8,788
Ketchikan8,295
Kenai7,039
Kodiak6,836
Wasilla5,568
Bethel5,449
Barrow4,541

ALASKA’DA SAAT DİLİMİ

15 Eylül 1983 yılında, Elizabeth Dole Alaska’daki saat dilimlerinin sayısını 4’ten 2’ye indirmek için bir plan hazırlamış ve bundan iki yıl sonra da plan başarılı sonuçlar vermiştir. Bu tarihten itibaren Alaska’daki halkın %90’I saatlerini Alaska Standart Saati’ne göre ayarlamaktadır. Alaska da diğer eyaletler gibi gün ışığından yararlanmak üzre Nisan’dan Ekim’e kadar süren program dahilinde bulunmaktadır.

Bu değişimden önce Alaska’nın saat dilimleri Pasifik (güneydoğu Alaska) saat dilimi, Yukon saat dilimi, Alaska saat dilimi ve Bering saat dilimleri olmak üzere 4 adet idi. Bu değişimler Alaska’da işi ve iletişimi geliştirme ve eyalet halkını bütünleştirmek amaçlı gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Alaska Amerika’nın en batı kıyısının kullanmış olduğu Pacific saat dilimini kullanmaktadır. Newyork eyaleti ile Alaska arasındaki zaman farkı yaklaşık olarak 4 saattir.