Yurtdışında Eğitim Almanız için 8 Neden

Yurtdışında Eğitim Almanız için 8 Neden

Neden Yurtdışında Eğitim?

Eğitim, yaşamımız boyunca sürdürmek durumunda kaldığımız kişisel yolculuğumuz ve gelişimimizin bir nevi kalbidir. Bu yolculukta ayakta kalıp güçlü durabilmek ve diğer kişilere kıyasla iş hayatının her aşamasında bir fark oluşturabilmek için eğitime ihtiyaç duyarız. Özel istisnalar hariç, dünyaya benzer koşullarda geliriz; ancak aramızdaki kültürel, mesleki ve sosyal farkları büyük oranda eğitim denen sihirli sözcük belirler. Bu, dolaylı yoldan ekonomik sınıflar için bile bir belirleyici unsur sayılabilir. Ne yazık ki ülkemizdeki üniversiteler, “en iyiler” arasında tatmin edici sıralarda değiller. Bu açıdan vizyonunu geliştirmek, yabancı bir dili akıcı şekilde konuşmak isteyen gençler eğitim hayatlarını bir noktadan sonra yurtdışında sürdürmek istiyor. Bu ayrıcalıklı durum, elbette belirli bir bütçe gerektirse de elde edilen dolaylı kazanımlar düşünüldüğünde, eğitime yapılan yatırımın en verimli ve en doğru yatırım olduğu gerçeğini akıldan çıkarmamak lazım. İşte ülke sınırlarını aşıp yurtdışında eğitim almak isteyenlerin karşılaşacağı sekiz “şımartıcı” madde.

yurtdışında eğitim

1. Yabancı Dili Yerinde Öğrenir ve Geliştirirsiniz

Malum, yabancı dil öğrenmeyi herkes çok ister ve bu uğurda kurslara, özel eğitim kurumlarına, bireysel hocalara yönelir. Sayfalar dolusu ders metinleri, harcanan uzun saatler, telefonlara indirilmiş yabancı dil eğitim uygulamaları… Kısacası her türlü yönteme başvurulmakta ve bu uğurda yoğun mesai harcanmaktadır. Elbet bu çabalar ve yöntemler bir şekilde yabancı dil seviyenizi arttıracaktır. Fakat şu evrensel bir gerçektir ki yabancı dil her zaman yerinde öğrenilir. Gerisi sadece teorik açıdan size bir temel kazandıracaktır. Her birey yurtdışında yaşamaya başladığı zaman, o ülkenin diline hızla adapte olur. Eğitim almak için yurtdışına gittiğinizde, o ülkenin dilini konuşmak zorunda kalırsınız. Yıllar boyunca gösterdiğiniz ekstra çabanın çok daha azını göstererek, yabancı dili bizzat yerinde, üstelik kısa bir sürede öğrenirsiniz.

2. Çıtası Yüksek Bir Eğitim Görürsünüz

Yurtdışındaki okullar gerek teknik altyapı, gerek eğitim sistemi ve niteliği bakımından oldukça yüksek seviyededir. Bu da yurtdışında eğitim alan kişilerin çok daha donanımlı, çok daha sağlam bir akademik ve mesleki birikime sahip olmasına ön ayak olur.

3. Yeni Kültürleri Yakından Tanırsınız

Yurtdışında eğitim almanın en hoş taraflarından bir tanesi de size yeni kültürleri tanıma ayrıcalığını veriyor olmasıdır. Bunu sadece gittiğiniz ülke özelinde düşünmeyin. Eğitim amacıyla başka ülkelerden giden insanlar da bu kültürel mozaiğin bir parçasını oluşturacaktır. Sizler de bir Türk olarak aynı şekilde kendi kültürünüzü temsil ediyor olacaksınız. Bu çok sesliliği belki hayatınız boyunca başka hiçbir yerde yakalama şansınız olmayabilir.

yurtdışında eğitim

4. Yeni Arkadaşlıklara Kucak Açarsınız

Türkiye’de kurduğunuz dostlukları, bu defa yurtdışına taşıma fırsatınız olacaktır. Farklı ülke ve kıtalardan gelen kişilerle harika ilişkiler kurma şansı elinizde. Bu kurduğunuz yeni ve renkli arkadaşlıkları ömür boyunca sürdürürsünüz. Belki bir gün orada tanıştığınız arkadaşları kendi ülkenizde ağırlarsınız, kim bilir! Bu arkadaşlıklar, sosyal bir etkileşimden ziyade ekonomik açıdan, daha doğrusu iş ve kariyer açısından da uluslararası bir kontak ve referans olacaktır.<

5. Vizyonunuz ve Bakış Açınız Genişler

Uzunca süre aynı yerde yaşamak bir noktadan sonra insanı büyük bir kısır döngünün içine hapsediyor. Deyim yerindeyse hep aynı mekansallığın içinde kalan kişilerin yaşama dar gözlüklerle bakmaya başladığı bilinmektedir. Bütün dünyayı sadece o kendi küçük alanı üzerinden görmeye ve algılamaya başlar. Oysa yurtdışına çıkmak, algılarınızı, vizyonunuzu müthiş ölçüde genişletir. Orada elde ettiğiniz her deneyim sizi hızla olgunlaştıracak ve zenginleştirecektir. Burada her şeyden önce kültürel ve zihinsel bir zenginleşmeden söz etmek gerekiyor. Ülkenize geri döndüğünüzde her konuya daha farklı bir açıdan bakma şansınız olacaktır. Düşüncelerinizi, yaklaşımlarınızı ve hatta davranış biçimlerinizi bile etkileyecektir. Ufkunuzu açacak olan bu deneyimle beraber diğer düşüncelere daha farklı bakmayı öğrenmiş olacaksınız. Bu noktada tam olarak öz güven sözcüğünün altını net şekilde çizmek gerekiyor.

yurtdışı eğitim

6. İş Görüşmelerinde Öne Çıkarsınız

Yurtdışında eğitim, CV’nize ciddi bir değer katacaktır. İşverenler,yurtdışında eğitim alan insanların fark yaratan özelliklerini bilecek kadar deneyime sahiptirler. Bu açıdan CV’nizde yer alacak olan yurtdışı eğitim ibaresi, iş görüşmelerinde önemli bir etki yapacaktır. Bu durum işe çok daha kolay bir şekilde alınmanıza neden olacaktır. En azından öncelikli olarak şans tanınması ve değerlendirilmesi gereken kişiler olarak öne çıkarsınız. Yurtdışında kendi başına yaşamayı, ayakta kalabilmeyi becermiş, zorluklarla başa çıkmış, farklı bir ortama adapte olmayı başarmış ve kaliteli eğitim almış bir bireyi, herkes kendi işyerinde görmek isteyecektir.

7. Yurtdışında Çalışma Şansınız Doğar

Yurtdışında eğitim almanın en özel taraflarından bir tanesi de yurtdışında eğitiminiz tamamlandıktan sonra orada kalma olanağıdır. Eğitim almayan kişiler için yurtdışına iş amacıyla çıkmak belki bir nebze cesaret gerektiren ya da endişe verici bir eylem olarak değerlendirilebilir. Oysa eğitim alırken kafanız daha rahattır ve o ülkeye kolayca entegre olursunuz. Ayrıca bu sayede iş için adaptasyon konusunda zaman kaybetmemiş olursunuz. Eğitim süresince, özellikle de stajla birlikte iş yaşamına eğitim gördüğünüz ülkede dahil olmaya başlarsanız çevre edinmeye başlarsınız ve bu durum orada kalıp iş yürütmenize de olanak sağlar. Birçok öğrenci eğitim aldığı ülkeye yeniden iş yapmak amacıyla dönmektedir.

yurtdışında üniversite

8. Bol Bol Seyahat Edersiniz

Geldik en keyifli ve en eğlenceli maddemize. Yurtdışında eğitim almak için belki de en renkli neden, bol bol seyahat etme ayrıcalığını bize tanımış olmasıdır. Bunu sadece gittiğimiz ülkeyle sınırlı tutmamak gerekir. Yurtdışı okullarında seyahat etmek başlı başına bir gelenektir. Hem o ülkenin diğer şehirlerine hem de komşu ülkelere yeni arkadaşlarınızla beraber bol bol gezi düzenlersiniz. Okullar, bu tip gezilerle yabancı öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasını hedefler. Ayrıca teziniz ya da ödev çalışmalarınız adına yapacağınız araştırmalar için de dilediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz. Kısa süre içinde çok sayıda ülke ve şehir göreceğinizden şüpheniz olmasın.