Adım Adım Polonya

Adım Adım Polonya

Eğitim Programı Seçimi

Öğrencimizin Polonya macerası, Polonya’da okumaya heveslenmesiyle, bir yakınından Polonya ile ilgili olumlu ifadeler duymasıyla, Polonya’da Erasmus yapmış bir arkadaşını dinlemesiyle ya da belki de bu satırları okumasıyla başlar! Polonya hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrencimiz www.elt.com.tr sitemizde bulunan Polonya’da üniversite ve Polonya’da yüksek lisans sayfalarını dikkatle inceler. Hatta ELT Media sitelerinden biri olan www.polonya.org sitemiz de öğrenci için çok faydalı olacaktır. Bu sitelerde Polonya hakkında yazılanları dikkatle inceleyen öğrenci daha detaylı ve kendisine özel bilgi alabilmek için ofislerimizi arayarak ya da ofislerimize bizzat gelerek bizleri ziyaret eder.

Gerekli evraklar hazırlanır, ön ödemeler yapılır!

Nitelikli danışmanlarımız tarafından kendisine özel detaylı bilgi ile donatılan öğrencimiz Polonya’da eğitim almaya karar verir, danışmanı ile birlikte eğitim alacağı şehri ve okulu seçer, danışmanlık depozito ücretini öder ve hazırlaması gereken evrakları hazırlayıp danışmanına teslim eder. Bu evrakların nasıl hazırlanacağı ile ilgili çok detaylı bilgiyi ELT Akademik danışman her evrak için özel olarak izah edecektir. Hazırladığı evrakların Polonya’da eğitim alacağı üniversite tarafından kabul edilmesiyle öğrencinin davet mektubu gelir. Bu aşamada öğrenci okul ücretini de öder.

Vize aşaması ve valiz hazırlığı!

Davet mektubu, vize için hazırlaması gereken evraklar ve danışmanının tam ve eksiksiz olarak dolduracağı vize başvuru formu ile birlikte Polonya konsolosluğuna gider ve vizesini alır. Vize almadan önce danışmanı zaten gerekli uçuş rezervasyonlarını da yaptırmış olacağından vizesini alan öğrencinin uçak bileti satın alınır. Aynı anda uçuş detayları öğrencimizi Polonya’da karşılayacak olan servis sağlayıcıya bildirilir.

Havaalanında karşılanacaksınız

Artık öğrencinin valizini hazırlayıp Türkiye’deki sevdikleriyle vedalaşma zamanı gelmiştir. Havaalanında öğrenci yurtdışı çıkış harcını da ödeyip kendisiyle birlikte gidecek olan arkadaşlarıyla buluşur. Uçuşlar genellikle öğrencimizin tercihine göre Lot, Malev, THY gibi havayolu şirketleriyle yapılır ve yine genellikle akşam 17.45 gibi Varşova’ya iner uçaklar. Öğrencilerin bagajlarını alıp kendilerini bekleyen servis sağlayıcı ile buluşmaları 45 dk- 1 saati bulur.

Detayları sizin için düşünüyoruz.

18:45 gibi servis sağlayıcı öğrencilerle buluşur, tanışır ve öğrencileri bundan sonraki işlemleri yapılırken kalacakları geçici konaklamaya götürür ve yerleştirir. Varşova’da geçici konaklamalar öğrencilerin kalıcı konaklamalarına yerleşene kadar fazla para harcamamaları düşüncesinden hareketle genellikle hostel konaklaması olarak ayarlanır. (Zira zaten kalıcı konaklamasına yerleşecek olan öğrenci bu süre içinde otelde kalacak olsa günlüğü ortalama 80-100 Euro gibi bir ücret ödeyecekken, hostel konaklamasında sadece 15 Euro günlük öder… Öğrenci duruma göre bu geçici Hostel konaklamasında maximum 10-12 gün kalacaktır.) Öğrenciler geçici olarak konaklayacakları hostele gidip hemen odalarına yerleşmezler, önce bavullarını Hostelin bavul odasına bırakıp, servis sağlayıcı  ile birlikte en yakındaki Exchange ofise giderler. Çünkü Hostelin günlük ücretini ödeyebilmeleri için Polonya parası olan Zloty’ye ihtiyaçları olacaktır. Bunun Varşova’da yapılmasının sebebi öğrencinin para kaybetmemesidir. (Zira bu para bozdurma işlemi havaalanında da yapılabilirdi. Ancak havaalanında yapıldığında kur çok farklı çıkıyor. Havaalanında sadece mecbur kalanlar para bozdurur çünkü kurlar çok düşüktür.) Valizlerini Hostel’e bırakıp hafifleyen öğrencinin başka birtakım ihtiyaçları da hazır dışarıdayken ve para da uygun bir kurdan bozdurulmuşken karşılanabilir. Mesela ülkelerinden aranabilmek için Polonya’da kullanacakları telefon hattı alınır. Bu hatlar genellikle Play ya da Orange GSM şirketlerinin hatları olur. Özellikle Polonya içi konuşurken oldukça uygun fiyatlı olan bu hatları öğrenci, 5 Zloty vererek –ki TL olarak 1 TL gibi bir ücret demektir bu- satın alıp daha sonra içine istediği kadar Zloty yükleyebilecektir.

Önce geçici konaklama (Hostel)

Para bozdurmak için dışarı çıkan öğrencilerin artık ceplerinde Polonya paraları ve telefonlarının içinde ailelerine bir mesajla numaralarını bildirdikleri Polonya Sim kartları da bulunmaktadır. Bu zaman zarfında karnı acıkan öğrenciler Polonya yemeklerinden, Türk kebapçılarından (kebap+kola menu 9 Zloty yani 4,5TL) ya da Mc Donalds (bigmac menu 8.95 Zloty, yani TL olarak 4,5 TL) gibi fast food restoranlarından da nasiplerini alırlar. Karnı tok, GSM kartları alınmış (aileleriyle görüşmüş), Polonya parasına sahip öğrenciler servis sağlayıcı  ile beraber Hostellerine dönüp Hostel ödemelerini gerçekleştirirler ve odalarına yerleşirler. Odalar Hostelin durumuna göre tek kişilik (az bulunur), çift kişilik, 4 ya da 6 kişilik olabilir. Odalarda her öğrencinin kendisine ait kilitli ve anahtarlı dolaplar bulunur. Öğrenci her türlü değerli eşyasını bu kilitli dolaplarda saklayabilir. Öğrenciler odalarına hızlıca yerleştikten sonra hostelin lobisine gelirler ve servis sağlayıcı  ile bir toplantı yaparlar. Öğrenciler geceyi hostelde dinlenerek geçirip sabah yeniden servis sağlayıcı ile buluşup evraklarıyla beraber okullarına gidecekler ve kesin kayıt işlemlerini yapacaklardır.  Servis sağlayıcı  öğrencilerle sabah 9.00’da lobide buluşmak üzere randevulaşır ve hostelden ayrılır.

Şehre alışma ve okul kayıtlarının tamamlanması.

Sabah 9:00 da Hostelde öğrencilerle buluşan servis sağlayıcı  yanında herhangi bir minibüs otobüs vs. gibi bir araç getirmez. Öğrencilerle hep beraber çıkıp toplu taşıma araçlarını kullanmayı öğretir. Günlük haftalık ya da aylık bilet alınabilir. Bu biletleri veren makineleri nasıl kullanacaklarını servis sağlayıcı öğrencilere bir bir öğretir. Ulaşım genellikle metro, tramvay ve belediye otobüsleriyle sağlanır. Öğrenciler sırayla okullarına götürülür, servis sağlayıcı öğrencilerin evraklarını kontrol edip üniversite öğrenci işlerine teslim eder. Bu aşamada okulda İngilizce seviye tespit sınavına girecek olan öğrenciler varsa sınavlarına girerler. Okul kayıt işlemleri tamamlanan öğrenciler ders programlarını alırlar. Ve servis sağlayıcı tarafından yine toplu taşıma araçları kullanarak hostellerine bırakılırlar.

Kalıcı konaklamalara yerleşme zamanı.

Öğrencilerin okullarına kesin kayıtları gerçekleştiğine göre artık kalıcı konaklamalara yerleşme zamanı gelmiştir. Bazı öğrencilerin kalıcı konaklamaları zaten hazırdır. Akşam servis sağlayıcı  Üniversite yurdunda kalacak olan öğrencileri yerleştirmek için özel bir araçla gelir. Yurt konaklaması hazır olan öğrencileri yurtlarına yerleştirir. Öğrencinin okul yurdu aylığı ya da yurt depozito ödemesi yapması gerekiyorsa servis sağlayıcı ne kadar ödeme yapması gerektiğini söyler ve gerekiyorsa öğrencinin para bozdurmasına yardımcı olmak için öğrenciyi yeniden Exchange ofise götürür. Yurt konaklamasına yerleşebilmek için gerekli formları doldurmasına yardımcı olur. Ertesi gün öğrenciler yurtlarından alınacak ve yurt konaklamasından üniversiteye toplu taşıma araçları ile nasıl gideceklerini servis sağlayıcı ile beraber giderek öğreneceklerdir. Böylece yurt konaklaması hazır olan öğrenciler okuldan yurda-yurttan okula nasıl gideceklerini öğrenmiş olacak ve ders programlarını da almış olan öğrenciler daha 3. günden derslerine devam etmeye başlayabileceklerdir.

Ev konaklaması tercih edenler için!

Bazı öğrenciler konaklama olarak ev konaklaması tercih ederler. Polonya’da evler genellikle dayalı döşeli olarak kiraya verilir. servis sağlayıcı  öğrencilerle daha ilk günden yaptığı toplantıda, öğrencilerin konaklama için aylık ne kadar bütçe ayırdıklarını sorar. Aldığı yanıtlara göre bu öğrencilere ev konaklaması ayarlar. Bu işlem genellikle emlakçılar aracılığıyla yapılır. Öğrencinin bütçesine göre emlakçı tarafından gönderilmiş olan teklifler fotoğraflarıyla birlikte öğrencilerle paylaşılır. Evde kalacak öğrencilerin bilmesi gereken en önemli nokta; konaklama ayarlanırken genellikle ev sahipleri 1 aylık peşin, 1 aylık (öğrenci ayrılırken iade edilmek üzere) depozito isterler. Bunun yanı sıra konaklamayı sağlayan emlakçı da 1 aylık yada yarım aylık ev kirası tutarında komisyon ücreti talep eder. Evleri ve evlerin şartlarını beğenen öğrenciler evleri görmek için servis sağlayıcı ile birlikte ev sahibi ya da emlakçı ile beğendikleri evde tanışmaya giderler. Ev sahibi ve emlakçı ile anlaşıldığı takdirde servis sağlayıcı öğrencileri evlerine yerleştirir.

Sağlık Sigortası ve Oturum İznini dert etmeyin.

Bu aşamada, geçici hostel konaklamasından kalıcı konaklamalarına yerleşmiş, okul kesin kayıtları yapılmış, şehir hakkında özellikle ulaşım ve yeme içme ile ilgili bütün detayları öğrenmiş olan öğrencilerin sağlık sigorta işlemleri başlar. Bu işlemlerde yine servis sağlayıcı aracılığıyla üniversite öğrenci işleri büyük rol oynar. Hemen hemen bütün üniversitelerin uluslar arası öğrencileri için ortak çalıştıkları sağlık sigorta şirketleri vardır. Sağlık sigortaları da yapılan öğrenciler için bundan sonra yapılacak olan işlem, Polonya oturum izni başvurusudur. Bu başvurular için üniversite öğrenci işlerinden alınacak olan öğrenci belgesi ve diğer gerekli evraklarla birlikte servis sağlayıcı  oturum izni başvurularını yapar. Bu başvuru sırasında genellikle öğrencinin herhangi bir makama gitmesine bile gerek kalmadan servis sağlayıcı onların adına bu işlemi yaptırabilir. Artık ilk haftalar geçmiştir. Öğrenci şehre, okuluna ve Polonya’da yaşama iyice alışmıştır. Ancak yine de konaklama ve okulla ilgili herhangi bir sıkıntısı olduğunda servis sağlayıcı ve Türkiye’deki ELT akademik danışmanı her zaman kendisine yardım etmeye hazırdır.

Öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.