Bilgi İste

Szeged Üniversitesi

Szeged Üniversitesi

Köklü Geçmiş

Szeged Üniversitesi, 1581 yılında Avusturya-Macaristan imparatoru Franz Joseph tarafından bugün Romanya’da kalan Cluj-Napoca’da Koloszvar adıyla kurulmuştur. 1921 yılında bu bölgenin Romanya sınırlarına dahil olmasıyla üniversite bugünkü yerine taşınmıştır.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde yer alan Szeged Üniversitesi, İngilizce ve Almanca bölümleriyle dünyanın birçok ülkesinden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Neden Szeged Üniversitesi?

  • Prestijli diploma
  • Kaliteli eğitim
  • Yüksek üniversite sıralaması
  • Çok kültürlü şehir hayatı
  • Zengin sosyal hayat
  • Yeşil Üniversite

Rakamlarla Szeged şehri ve Üniversitesi

1

Ulusal mükemmeliyetlik..

1

Macaristan’daki en yeşil üniversite..

8

En iyi üniversite şehri..

13

QS Avrupa ve Asya gelişen üniversiteler sıralaması..

62

Dünyanın 62 ülkesinden öğrenciye sahip, uluslararası bir üniversite..

Shanghai ranking, URAP ve CWTS Leiden sıralamalarında üst sıralarda yer alan Szeged Üniversitesi’nde eğitim alacak öğrenciler, YÖK’ün Türkiye’de üniversite sınavına girme kuralına uymayabilirler. Yukarıdaki listelerden en azından birinde ilk 500’e giren üniversitelerde eğitim almış öğrenciler, mezuniyetlerinden sonra denklik başvurularını direkt yapabilirler.

Güneşin Şehri

Szeged, Macaristan’ın güneyinde, diğer şehirlere nazaran daha fazla güneş alan ve iklimi daha sıcak olan çok düzgün yapılanmış bir şehirdir. Yılda 2000 saate yakın güneş almasıyla “City of Sunshine” ünvanını kazanan şehir Tisza nehri ile çevrelenmiştir.

Macaristan’ın 3. Büyük şehri olan Szeged 1543- 1686 yılları arasında tam 123 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bir çok kültüre ev sahipliği yapmış ve farklı ülkelerin egemenliği altında kalmış Szeged, mimarisiyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Paprika biberi, salami ve balık çorbası çok ünlü olan şehir Macaristan’ın en ünlü festivallerinden olan Szeged festivaline ev sahipliği yaparak her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Szeged, 160 bin kadar nüfusuyla kaotik bir şehirde eğitim almak istemeyen öğrenciler için en iyi üniversite şehirlerindendir. Şehirde tramway ve otobüs ulaşımı çok kolaydır. Birçok öğrenci bisiklet ile diledikleri yere çok rahat ulaşabilmektedir.

Szeged Üniversitesi’nin şehir merkezinde yapılanmış olması ve fakültelerin birbirine çok yakın olması sebebiyle şehirde ulaşım sorunu neredeyse hiç yoktur.

EKONOMİ VE İŞLETME FAKÜLTESİ

1939 yılında Ekonomi ve İstatistik alanlarında enstitü olarak eğitim verilen üniversitede 1994’te faküleşme çalışmaları başlamış ve akreditasyon tamamlanarak lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Şehir merkezinde özel tasarımlı binasında eğitim veren fakültede İşletme ve Yönetim alanında lisans, Uluslararası Ekonomi ve İşletme master programları bulunmakta.

Akademik kadrosu, yabancı öğrenci sayısı, öğrenci mentörleri ile çok kaliteli eğitim velen fakülte, başarılı öğrencilere verdiği burslar ya da burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilere verdiği özel bilgilerle ön plana çıkmakta.

Szeged Üniversitesi Lisans Bölümleri

Bölüm Sömestr Yıllık Ücret
Business Administration and Management
İşletme ve Yönetim (BSc – İngilizce)
7 € 2.000

Szeged Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Bölüm Sömestr Yıllık Ücret
International Economy and Business
Uluslararası Ekonomi ve İşletme (MSc – İngilizce)
4 € 2.500
Food Science and Food Technology Engineering
Gıda Bilimleri ve Gıda Teknolojileri Mühendisliği (MSc – İngilizce)
4 € 5.200

Szeged Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Fakültesi’nde yabancı öğrencileri kurduğu ve yeni gelen öğrencilere oryantasyon, şehir yaşamı, dersler ve sınavlar ve sosyal aktivitelerin anlatıldığı yabancı öğrenciler kulübü bulunmaktadır. Yine ücretsiz wifi internet bağlantısı tüm öğrencilere açıktır.

Szeged üniversitesi Macaristan’ın en büyük kütüphanelerinden birine sahiptir ve üniversite kütüphanesi dünyanın en iyi 50 kütüphanesi arasına girerek Avrupa ülkeleri arasında önemli bir prestij kazanımına imza atmıştır.

Szeged Üniversitesi Genel Programlar 2019 Kataloğu
Szeged Üniversiesi Sağlık Programları 2019 Kataloğu

Szeged Üniversitesi’nden Görüntüler

Szeged Üniversitesi Szeged University Lubbock Szeged University
Szeged University Szeged Üniversitesi Szeged Teknik Üniversitesi