Kanada’da Eğitim ve Kabul Koşulları

blank

Çoğu Kanada üniversitesinde ve College’larda iki dönem, güz dönemi (Eylül-Aralık) ve kış dönemi (Ocak-Mayıs) bölünmüştür. Bazı College’lar da Mayıs başında başlayan yaz dönemi programları sunmaktadır. Örneğin Eylül’de başlayan bir Lisans Programı için başvurular Aralık – Mart arasınd yapılmalıdır, elbette bu üniversiteden üniversiteye değişir.

Kanada farklı eyaletlerinde eğitim sistemleri arasında önemli farklılıklar vardır. Ontario ve Quebec dışındaki eyaletlerin çoğunda üniversiteler Lisans giriş şartı olarak 12 yıllık eğitim şartı ararlar. Ontario ve Quebec Üniversiteleri 13 yıllık eğitim almış olmak şartı sunarlar. Diploma notu çok yüksek olan öğrenciler 12 yıl eğitim almış olsalar dahi kabul edilirler.

Bölümlere Göre Lisans Eğitiminde Gerekli Şartlar;

İşletme: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik görmüş olmak
Bilgisayar: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik görmüş olmak
Mühendislik: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik, geometri, fizik, kimya görmüş olmak
Güzel Sanatlar: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, düzgün Portfolio
Medya İletişim: 70 Ortalama, TOEFL : 600

Bölümlere Göre Diploma Programlarında Gerekli Şartlar;

İşletme: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550
Bilgisayar: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, Lisede matematik görmüş olmak
Mühendislik: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, Lisede matematik görmüş olmak
Güzel Sanatlar: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, düzgün Portfolio
Medya İletişim: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, bilgisayar konularında deneyim

Üniversitelere başvuru koşulları konusunda ise şunları başlıca sıralayabiliriz:

Okulların öğrencilerden istediği en belirgin ve minimum kriter; TOEFL, IELTS, hatta GMAT veya GRE sınavlarından en az bir tanesinde başarılı olmaları.
Şartlı kabul getirtebilmek için TOEFL veya IELTS yoksa diğer sınavlar ile de başvuru yapılabilir.
Kanada’daki üniversitelerin eğitim dönemleri genellikle Eylül ayı ile Mayıs ayı arasında olduğundan başvuru tarihleri Aralık ayı ile Mart ayı arasında gerçekleştirilmelidir. Bazı okullara göre bu değişkenlik gösterdiğinden ayrıntılı bilgi için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

* Öğrencinin lise mezunu yada son sınıf öğrencisi olması ve en düşük yüz üzerinden 70 ortalamasına sahip olması
* Referans mektupları
* Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş.
* Maddi yeterlilik,
* İngilizce yeterlilik, (İngilizce bilmiyorsanız Pathway programı alarak geçiş yapabilirsiniz)

Hangi alandaki lisans programı için hangi kritere sahip olmanız gerektiğini uzman ELT akademik danışmanınızdan öğreneceksiniz!

Genel anlamda Kanada’da kaliteli bir eğitim için üniversitelere başvuru yaparken öğrencilerin yüksek dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Böyle bir belgeleri yoksa belli süreleri kapsayan ELT ile anlaşmalı dil okulları aracılığıyla önce dil eğitimlerini almaları gerekir.

Hazırlık eğitimi almak istemiyorsanız İngilizce seviyeniz ne olmalı?

Lisans veya Diploma/Sertifika programlarına direk olarak 1. sınıftan başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ek İngilizceye ihtiyaç duyarsanız seviyenize göre size dil + lisans paket programlarından faydalanabilirsiniz.

Başvuru dönemlerini kaçırmayacaksınız!

Kanada’da lisansa başvurmanın masrafı üniversiteye göre değişmekle birlikte 75-165 Kanada Doları arasında değişmektedir. Okulların “deadline” denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul lisans başvurularını çok önceden almaya başlar. Bazı üniversiteler, ağustos ayında başlayacak lisans programları için başvuruları bir önceki yılın ekim ayından almaya başlatmaktadırlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ELT akademik danışmanınız sizi en doğru şekilde yönlendirecek.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank