University of Stirling (Stirling Üniversitesi)

1967 yılında kutlayan University of Stirling, İskoçya’nın Stirling şehrinde yer almaktadır. Kuruluşunda 200 öğrenciye sahip olan üniversitenin bugün itibariyle 18 binden fazla öğrencisi bulunmaktadır. İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin mutlaka ilk sıralarda değerlendirmesi gereken bir alternatif olan Stirling, dünyadaki birçok üniversite ile yaptığı iş birlikleri ile giderek daha global bir okul haline gelmektedir.

Stirling Üniversitesi, eğitim alanındaki birçok otorite tarafından sürekli olarak yüksek başarı puanları ile değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, üniversitenin birçok bölümü İskoçya’da ilk 5 içerisinde, bazı bölümleri ise İngiltere genelinde ilk 10 arasında yer almaktadır. (The Guardian University Guide 2020). Bunun yanında, üniversite, QS World University Rankings 2020 tarafından, öğretim, istihdam, globalleşme, tesisler ve kapsayıcılık konularında 5 yıldızla derecelendirildi. En önemli derecelendirmelerden biri de Stirling Üniversitesi’nin ismini, dünyadaki en iyi 350 üniversite arasına da yazdırmasıdır (Times Higher Education World University Rankings 2018). Bütün bu değerlendirmelerin, üniversitenin sahip olduğu başarı sıralamalarından sadece birkaçı olduğunu belirtmekte fayda var.

Stirling Üniversitesi, sadece lisans dereceleri değil, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için de oldukça geniş imkanlar ve avantajlar sunmaktadır. Bu bakımdan, üniversitenin yapılan anketlerden yola çıkarak, öğretim üyesi uzmanlığı konusunda %96, kütüphane servisleri açısından %97’lik bir memnuniyet oranına sahip olduğu söylenebilir (International Student Barometer 2018). Bu bağlamda, üniversite, lisansüstü araştırmalar ve akademik bir kariyer hedefleyenler için de oldukça iyi bir seçim olmaktadır.

Stirling Üniversitesi’ni bitirerek dünyada 170 ülkede var olan 92 binden fazla mezun arasına girip birçok avantajdan faydalanma şansına sahip olabilmektesiniz. İndirimli spor salonu üyeliğinden yaşam boyu kariyer desteğine, online alışverişlerdeki indirimlere ve daha fazlasına kadar birçok konuda, Stirling mezunu olmanın faydasını görebilme şansınız olmaktadır.

Stirling Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Stirling Üniversitesi’nin kampüsü sahip olduğu son teknoloji imkanlarının yanında doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. 330 dönümlük kampüs alanı içerisinde çok sayıda yeşil alan ve büyük bir de göl bulunmaktadır. Kampüs alanı içerisinde aynı zamanda 18. yüzyıldan kalan bir de kale mevcuttur.

Üniversitenin kampüsü, bir öğrenci için sadece eğitim ve araştırma değil sosyal ve kültürel yaşam için de hemen her şeye sahiptir. İçerisinde çok sayıda restoran ve barın bulunduğu kampüste olimpik yüzme havuzu, sinema ve tiyatro alanları bile bulunmaktadır. Üniversite kampüsünün sahip olduğu bu imkanlar ve güzellikler, onu İngiltere’de 1. ve dünyada 5. yapmaktadır (UK International Student Barometer (ISB) Benchmark ve Global ISB Benchmark 2018).

Bir şehir olarak Stirling de İngiltere’de üniversite arayanların öğrencilik yıllarında kesinlikle yaşamak isteyeceği bir yerdir. Zira şehrin her bir yanında tarihi, doğayı, sanatı, kültürü, müziği ve sporu görmek mümkündür. Ulaşım konusunda da oldukça gelişmiş bir şehir olan Stirling’den Edinburgh ve Glasgow’a gitmek isteyen öğrenciler kara ve demir yolu ile sadece 50 dakikada istedikleri yere varabilmektedir. Doğa ile fazlasıyla iç içe olan şehrin insanı da oldukça samimi ve sıcaktır. Bu arada Stirling’de genç nüfusun hayli fazladır. Mezun olduğunuzda buradan muhteşem bir hayat tecrübesi ve çok sayıda arkadaş edinerek ayrılacaksınız.

Stirling’de maddi olarak size fayda sağlayacak bursları da mutlaka araştırmalı ve son tarihlerini kaçırmadan başvuru yapmalısınız.

Stirling Üniversitesinin Bölümleri

Stirling Üniversitesi’nde eğitimler beş farklı okul bünyesinde verilmektedir. Her okulda birçok bölüm, enstitü ve araştırma merkezi yer almaktadır. İngiltere’de yüksek lisans yapmak için Stirling’i seçen öğrenciler de oldukça şanslıdır. Zira, üniversitede lisans derecesi mevcut olan hemen her bölümün yüksek lisans derecesi de bulunmaktadır. Bunun yanında, üniversite lisansüstü öğrencilerine yaptıkları araştırmalarda çeşitli destekler de sağlamaktadır. Akademik kariyer hedefleyen öğrenciler için Stirling Üniversitesi’ni kesinlikle önerilmektedir.

Üniversitedeki bölümler farklı okul, enstitü veya fakülte bünyesinde yer alsa da neredeyse her bölüm arasında bir iş birliği olduğunu söylenebilir. Bu nedenle okulda disiplinler arası çalışmaların sayısının da bir hayli yüksek olduğu görülmektedir. Üniversite bünyesindeki fakülteler ve fakültelerin içerisindeki temel akademik dalları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Faculty of Social Sciences
  • Applied Social Sciences
  • Education
 • Faculty of Arts and Humanities
  • Communications, Media and Culture
  • History and Politics
  • Law and Philosophy
  • Literature and Languages
  • London Academy of Diplomacy
 • Stirling Management School
  • Accounting & Finance
  • Economics
  • Management, Work and Organisation
  • Marketing and Retail
  • Centre for Advanced Management Education
  • Centre for Graduate Research in Management
 • Faculty of Natural Sciences
  • Aquaculture
  • Biological and Environmental Sciences
  • Computing Science and Mathematics
  • Psychology
 • Faculty of Health Sciences and Sport
  • Sport
  • Health Sciences

Başvuru ve Kabul Kriterleri

Türkiye’den İngiltere’de üniversite eğitimi almak için Stirling Üniversitesi’ne başvuru yapan adayların sahip olması gereken not ortalaması değerleri şöyledir:

 • Lisans derecesi için en az %80 başarı oranında sahip bir lise diploması
 • Lisans üstü eğitim için 2.7 / 4.0 not ortalamasına bir lisans diploması

Stirling Üniversitesi, Türkiye’de üniversiteye başlamış ve bir yılını tamamlamış olan öğrencilerin de başvurularını kabul edilmektedir.

Üniversite, ana dili İngilizce olmayan adaylardan İngilizce yeterliliğini gösteren geçerli bir sınav sonucu talep etmektedir. Sahip olunması gereken minimum puanlar bölümler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, başvuracağınız bölümün sayfasını ayrıca incelemeniz faydalı olmaktadır.

Üniversitenin sonucunu kabul ettiği sınavlar arasında Türkiye’de de çokça bilinen TOEFL ve IELTS sınavları yer almaktadır. Üniversitedeki bölümlerin kabul ettiği minimum sınav sonuçları şöyledir:

 • IELTS: Her bir bileşende en az 5.5 olmak üzere toplamda 6.0 puan
 • TOEFL: Her bir bileşende en 17 olmak üzere toplamda 80 puan

Yukarıdaki değerlerin üniversite için en düşük değerler olduğunu ve bazı lisans ve yüksek lisans bölümlerinin bu değerlerden daha fazlasını istediğini belirtmeliyiz.

Stirling’de Konaklama

İngiltere’de master yapmak ve lisans eğitimi almak amacıyla Stirling Üniversitesi’ne gelen hiçbir öğrenci konaklama ile ilgili sıkıntı yaşamamaktadır. Zira, üniversitenin güvenli, konforlu, sağlıklı ve uygun fiyatlı konaklama için toplamda 2 binden fazla odası bulunan 10 adet öğrenci yurdu mevcuttır. Bunun yanında öğrencilerin kampüse çok yakın noktalarda konaklayabileceği yer sayısı da bir hayli fazladır.

Kampüs içerisindeki üniversite yurtlarında konaklamanın fiyatları, yurda göre değişmekte olup haftalık 95£’dan başlayıp 171£’ya kadar çıkmaktadır. Her yurdun sahip olduğu imkanlar fiyata göre değişmektedir. Stirling Üniversitesi’ne yeni başlayacak öğrencilerin Nisan ayının ortasından itibaren başvurularını yapması gerekmektedir.

Başvuru Tarihleri

Stirling Üniversitesi, Birleşik Krallık’tan veya Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan lisans başvurularını 15 Ocak tarihine kadar kabul etmektedir. Bu ülkelerin dışındaki ülkelerden yapılacak başvurular için ise son tarih 30 Haziran’dır.

Lisansüstü eğitim için son başvuru tarihi yoktur; başvurular yıl boyunca dikkate almaktadır. Öğrenci vizesi almak isteyen uluslararası başvuru sahiplerinin başlangıç tarihinden en az sekiz hafta önce başvuru yapmaları önerilmektedir.