Dil okulu seçmenin püf noktalarını biliyor musunuz?

Dil okulu seçmenin püf noktalarını biliyor musunuz?

Hangi program, ne kadar süre?

Verimli bir dil eğitimi dönemi yaşamak için neye ihtiyacınız olduğunun çok doğru saptanması, doğru bir strateji belirlenmesi gerekiyor.

Profesyonel bir akademik danışmanın sizin için yapacağı temel çalışma sizin yeterliliklerinizi tespit etmek, hedefinizi anlamak ve her ikisine de en uygun eğitim planını hazırlamak olacaktır.

Hangi programa katılmalısınız?

Katılmanız gereken programı belirleyecek en önemli kriter ihtiyacınızdır. Sözgelimi İngilizce öğrenmek için eğitim almak istiyorsanız genel İngilizce programlarına, İngilizcenizi ilerletmek ve mesleğinizle ilgili alanda daha iyi kullanabilmek istiyorsanız mesleki İngilizce programlarına, iş hayatında daha etkin bir İngilizce kullanmak içinse iş İngilizcesi programlarına kayıt olmanız gerekir. Seviyeniz bu eğitimleri almaya yeterli değilse bu eğitimler öncesinde belirli bir süre genel İngilizce eğitimi almanız ve daha sonra bu programlara geçişinizin sağlanması gerekir. Eğitim planlamanızın yabancı dil öğrenim süreçlerine hakim akademik danışmanlar tarafından belirlenmesi çok önemlidir.

Ne kadar süre eğitim almalısınız?

Eğitim almanız gereken sürenin doğru belirlenmesi önemlidir. Gereğinden az eğitim alırsanız hedefinize ulaşamazsınız ve eğitiminiz boşa gider. Gereğinden fazla eğitim almanız ise gereksiz yere para ve zaman kaybetmenize neden olabilir. ELT akademik eğitim danışmanınız sizin İngilizce seviyenizi tespit edecek, hedefiniz için uygun programı belirleyecek ve eğitim planlamanızı buna göre yapacaktır.

En uzun süreli eğitim yerine en nitelikli eğitimi tercih edin.

Eğitiminizin sonucunu ve verimliliğini etkileyecek en önemli faktör eğitiminizin niceliği değil “niteliğidir”. Kaliteli bir okulda, kaliteli bir öğretmen ve eğitim programıyla, doğru kriterlerle oluşturulmuş bir grupta eğitim almanız gerekiyor. Bunun yerine ucuz bir okulda, niteliksiz öğretmenler ve rastgele toplanmış öğrencilerden oluşan bir grupta iki kat fazla süre eğitim almak sizi daha iyi bir seviyeye getirmeyecektir. Sonuç olarak iyi bir okulda kaliteli bir 3 ay, ucuz ve niteliksiz bir okulda geçireceğiniz 6 aydan çok daha verimli olacaktır. Yurt dışında kaldığınız gün sayısı dil seviyenizi geliştirmek için yeterli bir etken değildir. Doğru okul, program ve süreyi bulmanızda ELT akademik danışmanları size tecrübeleriyle destek olacaklardır.