Bilgi İste

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague)

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS), Çekya’nın eski devlet üniversitelerinden biri olup 1906 yılında kurulmuştur. Üniversite, 2016 yılında 110. Yıl dönümünü kutlamıştır. Üniversitenin 7 farklı fakültesi bulunup bu fakültelerde lisans ve yüksek lisans eğitimleri verilmektedir. Ayrıca Çek Yaşam Bilimleri üniversitesi dünya sıralamasında en iyi ilk 1000 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesinde Eğitim

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesinin eğitim dili İngilizcedir. Lisans veya Yüksek Lisans programınıza başlamadan önce İngilizce seviyenizi gerekli seviyeye çıkartmak amacıyla okulda öğrencilere İngilizce hazırlık programı da sunulmaktadır.

Başkent Prag Hakkında

Çekya’nın başkenti olan Prag şehri ortalama olarak 1.3 Milyonluk bir nüfusa sahiptir. Vltava Nehri üzerinde yer almaktadır ve nehrin üzerinde kurulan köprüler şehre ilgi çekici bir hava katmaktadır. Prag şehri hem üniversite eğitimi almaya hem de Erasmus programları ile değişim programlarına gelen uluslararası öğrencilerle doludur. Üniversite nüfusunun yanı sıra özellikle yaz aylarında turist akınına uğramaktadır.

Prag’da Yaşam

Prag şehrinde toplu taşıma sayesinde istediğiniz yere kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Otobüs, metro gerekse tramvaylar sayesinde hem ucuza hem de konforlu bir şekilde şehir içerisinde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Prag’da marketler ve restoranlar, diğer Avrupa ülkelerindeki şehirlere göre daha ucuzdur. Eğitim almaya giden öğrenciler normal seviyedeki restoran ve marketlerde rahatça ucuz bir şekilde günlük öğünlerini alabilir, aylık alışverişlerini yapabilirler.

Konaklama Hakkında

Çek Yaşam Bilimleri üniversitesinin öğrencilerine konaklama imkanı sunduğu kendine ait 5 adet yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlarda öğrenciler genellikle paylaşımlı odalarda konaklama sağlamaktadırlar. Öğrenciler dilerlerse gittikleri zaman kendilerine daire de kiralayabilirler. Fakat genelde uluslararası öğrenciler şehre ilk gittikleri sene üniversite yurtlarında kalmayı tercih etmektedirler. Çevre edinip şehri öğrendikten sonra öğrenciler ortak evlere çıkmayı tercih ederler.

İngilizce Hazırlık

Ekonomi ve Yönetim fakültesi altındaki bölümlerde okuyacak adayların katılacağı bu kursa öğrencilere iki dönem yani 1 yıllık veya bir dönem İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. 1 yıllık hazırlıklar eylül ayında başlar, gelecek yıl eylül ayında biter. Yarım dönem hazırlıklar Şubat ayında başlar ve Mayıs ayının sonunda biter. Başvuru yapacak öğrencilerin en az A2 seviyesinde İngilizce bilgilerinin olması gerekmektedir. Hazırlık eğitiminden sonra öğrenciler aşağıdaki lisans ve master bölümlerine başvuru yapabilirler.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Fiyatlar

Hazırlık Programı Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
İngilizce Hazırlık Programı 2 € 3.100
İngilizce Hazırlık Programı 1 € 2.150