İç eyaletleri görmezden gelmeyin!

İç eyaletleri görmezden gelmeyin!

Work and Travel iş ve lokasyon seçiminde ön yargılarınızdan kurtulun. Amerika’nın iç eyaletlerinde kaçırılmayacak fırsatlar var!

Colorado’nun eşsiz güzellikteki doğa mekânı Aspen… Nevada’nın casino şehirleri Las Vegas, Reno, Laughlin… Güney ABD’nin ve Georgia’nın başkenti Atlanta… Amerika’nın alışveriş merkezi Minnesota “Mall of America”… Rodeo’nun doğum yeri Texas… Ulusal parklar cenneti Montana ve dahası… İşte Amerika’nın yeniden keşfi bekleyen mekanları…

ABD, birbirinden farklı tam 52 adet eyaletten ya da bir diğer deyişle 52 ülkeden meydana gelmektedir. Her bir eyalet kendi içinde farklı bir dünya gibidir. Öyle ki, bazen bir eyalette geçerli olan kanun bir diğerinde geçerli olmayabiliyor. Yani Maryland’de almış olduğunuz ehliyetiniz Texas’ta geçerli sayılmazsa şaşırmayın. Kendi içerisinde dahi bu kadar çelişki gösteren bu dev ülkede 4 farklı saat dilimi bulunmaktadır. Doğu’dan batıya uçsuz bucaksız uzanan ABD’de yeniden keşfedilmeyi bekleyen sayısız şehir ve mekân sizleri bekliyor.

ABD’nin sadece Newyork, California ve Florida’dan meydana gelmediği bir gerçek. Turistik özellikleriyle tanıdığımız bu eyaletlerden fazlası olan fakat eksiği olmayan iç eyaletler, Amerikalılar tarafından yılın büyük bir kesiminde en çok tercih edilen mekânlardır. İç kesimlerdeki otel ve eğlence parklarının sayıca çok olması, özellikle gezmeyi seven Amerikalıların uğrak yerleridir. Sayısız eğlence parkı ve otele ev sahipliği yapan bu yerler, yaz aylarında birçok uluslararası öğrenciye iş imkânı sağlamakta ve yaşam kalitesi olarak da güzel bir ortam sunmaktadır.

ABD’deki iç eyaletlerin, ünlü yerleşim yerlerini sınırları içerisinde barındıran kıyı eyaletlere kıyasla, birçok artısının olduğu gözlenebilir. Bunların en başında iç eyaletlerin kıyıdaki eyaletlere oranla daha ekonomik şartlar sunması sayılabilir. Örneğin Newyork eyaletinde, denizden uzak bir yerde dahi aylık konaklamanız 600 USD’nin altına düşmeyecektir. Bunun yanında iç eyaletlerde haftalık 35 doları bulan konaklama ücretleri ile karşılaşmanız hiç de şaşırtıcı değil. Konaklamanın yanında araba kiralama, yiyecek içecek, telefon, internet kullanımı gibi servislerin de, iç eyaletlerde daha ekonomik şartlarda sunulduğu gerçeği göz ardı edilmemeli. İç eyaletlerdeki eğlence parkı ve otellerin sayıca fazla olması da bir diğer artı olarak kabul edilebilir. Bu gibi çalışma alanları “Work and Travel” ile ABD’ye giden öğrencilerin ekmek kapısı haline gelmiştir. İç eyaletlerde çalışmanın bir diğer avantajı da Amerika’nın gözde merkezlerine olan ulaşım kolaylığıdır. İç kesimlere giden bir öğrencinin hem doğu hem de batıdaki eyaletlere gitme şansı, dolayısıyla da tek taşla iki kuş vurma şansı da bir o kadar fazla olacaktır.

Work and Travel ile Amerika’ya giden öğrencilerin çok büyük bir kısmının düştüğü yanılgı, iş tercihleri yapılırken, bütün planlarını eyalet ve hatta şehir tercihlerine göre belirlemeleridir. Bizler ELT olarak, bu gibi nokta atışı yer tercihlerinin yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü bazen öğrenciler TV’de gördükleri OC (Orange County) dizisinden yola çıkarak “Ben OC de bir iş istiyorum” diyebiliyor. Ancak OC’de hayat maalesef dizide görüldüğü kadar renkli olamayabiliyor. Tabiî ki OC Amerika’nın en meşhur ve renkli yerlerinden biri. Ancak Work and Travel ile OC’ye giden bir öğrenciyi dizi oyuncularından daha farklı şartlar beklemektedir. Konaklamanın pahalı olduğu bir yerdir OC. Yeme içme olanakları da bununla birlikte yükselmektedir. Ulaşım da aynı derecede diğer yerlere göre pahalı ve yorucudur. Ancak tüm bu şartlar OC’de çalışmamanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Sadece yer tercihlerinizi yaparken “etiket” e göre değil, size en yararlı olacak şekilde yapın. O yüzden Amerika’da iş tercihlerinizi yaparken ELT danışmanlarının size tavsiye ettiği seçenekleri de dinlemeden kararınızı vermeyin.